Jak bawić się z psem w domu?

Zabawy z psem w domu – pomysły

Większość psów kocha zabawy w domu. Jest to dla nich pewnego rodzaju aktywność fizyczna, jak i doskonały wysiłek psychiczny. Dla wielu zwierzaków jest to niezbędne i wręcz niezwykle potrzebne. Nuda często wywołuje frustracje, a to może wywołać szereg problemów oraz szkód materialnych. 

Zabawy z psem nie muszą odbywać się tylko na świeżym powietrzu. Na szczęście jest wiele sposobów by móc doskonale spędzać czas ze swym pupilem, również w czterech ścianach.

Jak bawić się z psem?

NOWE UMIEJĘTNOŚCI

Pobyt w domu to doskonała okazja na utrwalenie już poznanych komend jak również, do nauki nowych sztuczek. Można w takiej sytuacji zastosować sposób, który łączy utrwalenie komend wraz z rozproszeniem. W związku z tym polecamy zabawę piłką podczas wydawania poleceń, która będzie rozpraszała zwierzę w trakcie wykonywania i słuchania komend.

NAUKA SPRZĄTANIA

Jeżeli nasz pies opanował aportowanie i oddawanie zabawek, można pobawić się z nim w sprzątanie. W takiej sytuacji należy podstawić jakiś pojemnik np. kosz na zabawki i nakłonić go do upuszczenia przedmiotu do niego. Po każdym prawidłowo wykonanym zadaniu należy nagrodzić psa jego ulubionym smakołykiem, a z czasem można dodać komendę „sprzątaj”.

ZABAWKI I SMAKOŁYKI

Obecnie wiele sklepów zoologicznych w swej ofercie zabawki typu kong. Są to doskonałe czasoumilacze dla psów. Kong działa na zasadzie powolnego wypuszczania z siebie (przez otwory się w nim znajdujące) ulubionych smakołyków naszego czworonoga. Pies porusza zabawkę i w ten sposób wypada jedzenie. Jest to idealny pomysł dla zwierzęcia, które się nudzi. Oczywiście możemy własnoręcznie stworzyć inteligentną zabawkę dla naszego pupila. Podziurawiona plastikowa butelka po wodzie wypełniona smakołykami idealnie sprawdzi się w tej roli albo zaklejone pudełko po butach. 

Reklama

ZABAWA W WĘSZENIE

Nie ma na tym świecie psa, który nie kochałby węszyć. Jest to dla kudłatego czworonoga swego rodzaju relaks oraz duża przyjemność. Zwierzę węszy nie tylko w sytuacji, gdy poczuje interesującą go woń lub gdy chce kogoś poznać. Jest to również sposób na uspokojenie go w sytuacji stresującej. W domu doskonale sprawdzą się maty węchowe, doskonałe do uwalniania psiej energii oraz równoczesnego jego wyciszenia. 

Można również ukryć smakołyki w różnych miejscach w pomieszczeniach i nakłonić zwierzaka do ich odnalezienia, taka forma zabawy z psem będzie idealna dla całej rodziny.

Reklama

ZABAWA W SZARPANIE I TURLANIE 

Zabawa z psem w szarpanie sznurka jest bez wątpienia bezpieczniejszą formą rozrywki, aniżeli aportowanie w zaciszu domowym. Można się nim bawić na naprawdę niewielkiej powierzchni, a tego typu zabawa jest bezpieczna i nie grozi ona ewentualnym zbiciem szyby. Można również psu turlać sznurek, aby on mógł go ganiać.

ZABAWA W TUNEL I SKOKI

Jeżeli tylko nasze mieszkanie, dom ma na tyle dużo miejsca można urządzić psu mały tor przeszkód. Dobrym sposobem jest użycie w tym celu dwóch krzeseł i koca oraz ulubionego przysmaku zwierzęcia. W momencie, gdy czworonóg poradzi sobie z tego typu konstrukcja, można dołożyć do tego prowizorycznego tunelu dodatkowe krzesło, aby go powiększyć. Natomiast gdy podłoga na to pozwala, można psu zaproponować skoki przez nogę lub przedmioty umożliwiające mu na tego typu aktywność.

ZABAWA W CHOWANEGO

Zabawa z psem w chowanego to doskonała propozycja dla dwóch osób. Jedna z nich prowadzi zwierzaka do oddzielnego pomieszczenia, podczas gdy druga się chowa. W celu zatrzymania czworonoga w pokoju obok, należy nawiązać z nim kontakt wzrokowy, pogłaskać – po porostu skupić uwagę psa na sobie. Gdy osoba „chowająca się” wykona już swoje zadanie, należy umożliwić zwierzęciu swobodne szukanie, aby sam mógł odnaleźć schowanego. 

GONITWA Z PSEM

Jeżeli jest na tyle miejsca w naszym domu i nikomu taka forma zabawy z psem nie będzie przeszkadzać, można spróbować poganiać się z nim. Polega to na tym, że człowiek ucieka przed zwierzęciem, a on musi go dogonić. Oczywiście po dobrze wykonanym zadaniu koniecznie psa trzeba nagrodzić przy pomocy smakołyka. 

Reklama

ZABAWA W „ZDECHŁ PIES”

Natomiast gdy lubimy rozrywki w formie spokojnej, stacjonarnej to zabawa w „zdechł pies”. Sztuczka tego typu jest przydatna w życiu codziennym np. podczas pobytu w przychodni weterynaryjnej w trakcie wizyty kontrolnej lub w domowym zaciszu podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

NAUKA IMION ZABAWEK

Jedną formą zabawy z psem może być nauka rozpoznawania zabawek. Słynny pies rasy border collie jest w stanie odróżnić 800 swoich przedmiotów. Dlatego dajmy też szansę swojemu pupilowi. Najlepszym sposobem będzie nazwanie ulubionej zabawki naszego czworonoga, a następnie powtarzanie jej imienia tak często, aż zwierzę skojarzy je z nią. Kolejnym krokiem jest nauczenie go przynoszenie jej z grupy reszty psich przedmiotów.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama