FIP u kota- objawy i leczenie zakaźnego zapalenia otrzewnej u kotów

FIP, to inaczej zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów (ang. feline infectious peritonitis). Jest  to nieuleczalna i niestety śmiertelna choroba kotów, która zdarza się w każdym wieku,  choć niezaprzeczalnie częściej spotyka koty młodsze. Nauka nadal wie o niej dość niewiele i nie znamy leku, którą można byłoby ją wyleczyć. Istnieją co prawda  eksperymentalne terapie, które czasami działają, ale opowiem o nich nieco więcej poniżej  i wyjaśnię, dlaczego niekoniecznie są dobrym pomysłem.  

FIP jest trudny do wykrycia, szczególnie w postaci bezwysiękowej. Największe żniwo  zbiera wśród kotów od 6. miesiąca życia do półtora roku. Generalnie można uznać, że im  kot jest starszy, tym mniejsza jest szansa na mutację wirusa. Wirus atakuje tylko  kotowate, więc ludzie i inne zwierzęta są bezpieczne. Co zrobić i jak rozpoznać FIP? 

Fip u kota – co to takiego? 

Fip jest ciężką chorobą, która jest wywoływana przez koronawirus FcoV i występuje  niestety na całym świecie. To oczywiście inny koronawirus niż ten, z którym obecnie  mierzy się ludzkość. W przypadku fip nie ma możliwości zarażenia człowieka. Koty, które  żyją w dużych skupiskach, czyli w schroniskach, hodowlach, czy koty wolno żyjące, są nosicielami wirusa w znacznej większości. Zarażenie nie oznacza jednak śmierci. Sama  obecność wirusa w organizmie nie znaczy, że kot zacznie wykazywać jakiekolwiek  objawy.  

W przypadku mruczków domowych niewychodzących, które żyją w odosobnieniu,  przeciwciała przeciwko wirusowi występują u 10 – 50 % populacji, więc jak sami widzicie,  wirus ten jest dość mocno rozpowszechniony. Do zarażenia dochodzi drogą pokarmową,  ale też poprzez pogryzienie (czyli w walce), czy lizanie ran (wirus przenosi się ze śliną).  Kot może się też zarazić przez wdychanie. Fip dzielimy na dwa biotypy; bio typ jelitowy i  wywołujący FIP.  

Zapalenie otrzewnej u kota – postaci FIP 

  1. Bio Typ jelitowy (FECV) – jest to bardzo powszechny biotyp. W tym bio typie wirus  namnaża się w komórkach nabłonka jelit, przez to jest rozsiewany przede wszystkim  przez kał. Kot, który jest zarażony, może zostać siewcą nawet przez dwa dni po  zakażeniu! Dodatkowo bio typ jelitowy wywołuje lekkie i dość znośne biegunki, choć zdarzają się również zakażenia, które przebiegają bez żadnych wyraźnych objawów. 
  2. Biotyp fipogenny – Przez mutację wirus przeradza się w drugi biotyp, zwany  fipogennym. Dzięki mutacji zyskuje zdolność namnażania się również w niektórych  typach komórek białych krwinek, które przenoszą wirusa na cały organizm. Właśnie  biotyp fipogenny odpowiada za rozwinięcie się objawów i śmierć. Jeśli chodzi o odpowiedź układu immunologicznego kota, odpowiada on rozwinięciem  stanu zapalnego w sąsiedztwie naczyń krwionośnych. Następnie w narządach  wewnętrznych, takich jak nerki, śledziona, wątroba, oczy, czy mózg, powstają ziarniaki.  Następnie w jamach otrzewnej i opłucnej gromadzi się płyn.  

Co sprawia, że fip bezobjawowy przeradza się w objawowy? Przyczynia się do tego  przede wszystkim osłabienie układu odpornościowego kota. Ogromnym czynnikiem  zachorowania na FIP jest stres, właśnie dlatego powinniśmy dbać o to, żeby życie  naszych mruczków przebiegało w możliwie spokojnej atmosferze.  

Reklama

To, że nasz kot jest nosicielem koronawirusa, nie oznacza od razu, że zachoruje na FIP.  Szacuje się, że objawy występują tylko u 10% nosicieli, co nie jest zbyt dużą ilością.  Badania pokazały również, że niektóre rasy są bardziej narażone na częstsze pojawienie  się mutacji u kotów rasowych, takich jak devon rex, czy selkirk rex.  

Fip – objawy 

Tak jak wspomniałam, u kotów rozwijają się dwie postaci zakaźnego zapalenia otrzewnej –  wysiękowa, w której zbiera się woda w płucach u kota i w jamie otrzewnej i  bezwysiękowa.  

Reklama

Niezależnie od postaci, można wyróżnić kilka charakterystycznych objawów, takich jak:  spadek apetytu, chudnięcie, zmatowienie sierści, gorączka, która nie reaguje na leczenie  antybiotykami. Błony śluzowe kota będą blade lub zażółcone, podobnie jak u kotów  cierpiących na białaczkę. Kot będzie wyraźnie wycofany i apatyczny.  

Forma bezwysiękowa jest o wiele trudniejsza do zdiagnozowania i trudno jednoznacznie  ją zakwalifikować. Zmiany znajdują się w różnych narządach i są dość różne. Najczęściej  spotykanymi objawami są jednak: zapalenie błony naczyniowej oka, powiększenie  węzłów chłonnych, oczopląs, biegunka, powiększenie nerek. Pojawiają się również zaburzenia ze strony układu neurologicznego. Można zaobserwować zaburzenia w  poruszaniu się i zmiany w zachowaniu.  

Postać wysiękowa ma o wiele gwałtowniejszy przebieg od postaci bezwysiękowej. W  formie wysiękowej najbardziej charakterystycznym objawem jest właśnie gromadzenie się płynu w jamach ciała. Płyn sprawia, że powłoki brzucha się powiększają i tworzy się wodobrzusze u kota.  

Płyn jest bardzo charakterystyczny, ponieważ jest przejrzysty, nieco żółtawy, zawiera dużo  białka i może zawierać włóknik. Generalnie rzecz biorąc kiedy wysięk gromadzi się w  jamie opłucnej, kot zacznie mieć problemy z oddychaniem, jego oddech będzie  przyspieszony i ciężki. Najczęściej jest to właśnie moment, kiedy weterynarz proponuje  opiekunom eutanazję, ponieważ rokowania są bardzo złe, a kot zwyczajnie się męczy. 

Reklama

Fip – koty młode i diagnoza  

U młodych kotów FIP może objawiać się na przykład spowolnieniem wzrostu, częstymi  biegunkami i schorzeniami górnych dróg oddechowych.  

Zakaźne zapalenie otrzewnej kotów w postaci wysiękowej rozpoznaje się przez pobranie,  a następnie zbadanie płynu pobranego z jam ciała. Diagnoza w formie bezwysiękowej jest  o wiele trudniejsza.  

Aby zdiagnozować FIP w suchej formie, zleca się badania: 

  • Hematologiczne 
  • Biochemiczne 
  • PCR 
  • Serologiczne 

Niestety żadne z nich nie daje 100% pewności.  

Reklama
Reklama

Co można zrobić dla kota z FIP? 

Przede wszystkim robić wszystko, żeby ulżyć mu w cierpieniu. W leczeniu objawowym  FIP stosuje się leki immunosupresyjne, a także glikokortykosteroidy i koci interferon, które  przedłużają życie, ale przede wszystkim podnoszą jego jakość. W wysiękowej postaci FIP  upuszcza się płyn z jam ciała, co przynosi krótkotrwałą, ale jednak, ulgę. Trzeba  koniecznie stosować dietę wysokobiałkową i mokrą karmę, żeby na bieżąco uzupełniać płyny i utratę białek z wysięku. Poza próbami leczenia, trzeba chronić mruczka od stresu.  

Jeśli Twój kot nie miał jeszcze kontaktu z koronawirusem, istnieje kilka możliwych działań zapobiegawczych, które można zastosować i zmniejszyć możliwość zarażenia kota.  Jakie to działania? 

  1. Miski powinny stać w odległości od kuwet. 
  2. Kuwety powinny być regularnie czyszczone. Raz dziennie to minimum. Warto  wyparzać też kuwetę przy jej czyszczeniu.  
  3. Warto dokładnie monitorować wszelkie problemy zdrowotne u młodych kotów z uwagi  na to, że to właśnie one są najbardziej narażone na śmierć z powodu wirusa. 
  4. Pod jednym dachem nie powinna mieszkać bardzo duża grupa kotów, czyli większa  niż 8 – 10 kotów.  
  5. Kot z FIP nie może być kotem wychodzącym, żeby nie stwarzać zagrożenia dla innych  mruczków.  

FIP przypadki wyleczenia kota

Można przeczytać o przypadkach wyleczenia kota z FIP, ale trzeba jasno zaznaczyć, że  zdarza się to bardzo rzadko i jest wynikiem stosowania eksperymentalnych terapii, które  są w Polsce nielegalne. Procedura ściągnięcia leku polega na kupieniu go za granicą (najczęściej jest sprowadzany z USA), a następnie prosi się weterynarza o zaaplikowanie  go kotu. Terapia składa się z podania kilku ampułek, gdzie każda z nich kosztuje około 5  tysięcy złotych.  

Cała terapia to koszt około 30 tysięcy złotych, a często okazuje się, że trzeba wykonać dwie serie leczenia. Zdarza się, że po jednej, czy dwóch seriach kot faktycznie wraca do  zdrowia, ale warto zdawać sobie również sprawę z tego, że nie ma żadnej gwarancji, czy  lek faktycznie zadziała. Trzeba zadać sobie pytanie oczywiście nie tylko o finansową stronę tej kwestii, ale przede wszystkim o dobro i samopoczucie naszego kota – czy  warto narażać go na kilkumiesięczną, ciężką, eksperymentalną terapię? Każdy musi  odpowiedzieć sobie na to sam. W internecie istnieje kilka polskich grup fejsbukowych o  tematyce FIP. Można znaleźć tam porady i zbiórki, gdzie można wpłacić kilka groszy na  leczenie mruczków chorych na FIP.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Lek przeciwbólowy dla kota

Bezradność w obliczu cierpiącego kociego przyjaciela jest dramatem również dla opiekuna. Patrzenie na ból kociego [...]

Jak często odrobaczać kota?

W życiu każdego kota szczególnie istotne miejsce powinna posiadać profilaktyka przeciwpasożytnicza. Pasożyty zewnętrzne, jak i [...]

Dodaj komentarz

Reklama