Kąpiel dla psa

Jak często kąpać psa?

Jak często kąpać psa? To pytanie z pewnością zadaje sobie każdy opiekun czworonoga. Temu pytaniu często towarzyszą również inne, o to, czym kąpać psiaka, czy kąpiele nie są szkodliwe, czy można suszyć sierść suszarką, ile odczekać przed spacerem. No właśnie, jak wygląda sprawa z kąpielą? 

Bez względu na rasę, wiek i rodzaj sierści, każdy psiak od czasu do czasu wymaga kąpieli. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, w końcu nie jest w stanie umyć się dokładnie sam, tak jak robią to koty. Poza tym nawet gdyby był w stanie, trudno oczekiwać, że psiak wyczyści się sam po zabawie np. w błocie, czy w morzu. Regularne zabiegi pielęgnacyjne są podstawą dbania o zwierzaka, idą one w parze ze stosowaniem odpowiednich szamponów, odżywek, czesaniem, a także w przypadku niektórych ras – strzyżeniem 

Jak często kąpać psa? 

Odpowiedź na to pytanie zależy tak naprawdę od kilku czynników, nie można niestety udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy pies jest inny. 

Należy zastanowić się nad tym, jaką aktywność ma nasz pies, czy często i na jak intensywne spacery chodzi, jaki generalnie prowadzi tryb życia, czy ma gęsty podszerstek, jak często należy go czesać, jaki ma rodzaj sierści. Pamiętaj, by przed wyjściem na spacer (szczególnie zimą) odczekać do całkowitego wyschnięcia sierści. Nie może być ona nawet lekko wilgotna, ponieważ grozi to ostrym przeziębieniem psa. Jeśli Twój pies nie boi się suszarki, możesz jej użyć, jednak wybierz raczej letnie, niż gorące powietrze. Pamiętaj również, żeby zabezpieczyć przed kąpielą dokładnie uszy psa, tak, by nie naleciała do nich woda. 

Jakie korzyści tak naprawdę kąpiel daje psiakiom? I czy nie szkodzi? 

Kąpiel pozbywa się całego brudu, który pies nagromadził w sierści, a ponadto pobudza skórę i dotlenia ją, szczególnie w przypadku psów z bardzo gęstą sierścią. Pies potrzebuje kąpieli, ponieważ z czasem w jego sierści rozwija się masa bakterii, które mogą prowadzić do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. 

Reklama

Sierść długa, gładka i jedwabista – kąpiel nawet raz w tygodniu 

Psiaki takie, jak maltańczyki, czy yorki mogą być kąpane raz na 1, czy 2 tygodnie. Oczywiście należy do tego użyć odpowiednich kosmetyków, delikatnych szamponów i specjalnej odżywki dedykowanej dla sierści tej rasy psa. Nadmiar wody z sierści należy zawsze odcisnąć ręcznikiem (odcisnąć, nie trzeć!). Susząc psa suszarką należy jednocześnie go czesać, by nie dopuścić do powstania kołtunów. 

Sierść przylegająca, szorstka i dość twarda – kąpiel raz w miesiącu 

Raz w miesiącu mogą być kąpane labradory, mopsy, buldogi, etc. Należy użyć do tego dedykowanego szamponu i ewentualnie odżywki, zabezpieczyć psiakowi uszy i wysuszyć go bardzo dokładnie ręcznikiem. Warto użyć też suszarki. 

Reklama

Sierść gęsta, gruba, z podszerstkiem – kąpiel raz na trzy miesiące 

Podszerstek jest bardzo gęsty, przypomina puch. Psy o takiej sierści trzeba regularnie czesać, by dotleniać i pobudzać ich skórę. Raz na trzy miesiące warto wykąpać psa z podszerstkiem, jeśli przebywa większości w domu. Natomiast nieco rzadziej, co 5 miesięcy można wykąpać psiaka przebywającego głównie na zewnątrz. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Wybór rasy psa

Przy wyborze psa nie powinniśmy sugerować się jedynie jego wyglądem zewnętrznym. Przede wszystkim należy zapoznać [...]

Reklama

Czytaj dalej

Jak nauczyć psa pływać?

Nie każdy pies lubi wodę. Co więcej, nie każdy czworonóg umie pływać. Niektóre osobniki potrzebują [...]

Dodaj komentarz

Reklama