Czy kot tęskni za swoim właścicielem i jakie są tego objawy

Od tysiącleci koty są postrzegane jako dumne, niezależne zwierzę chodzące własnymi ścieżkami. Możemy spotkać się tutaj z pewnym dualizmem ich natury; są zwierzętami zarówno towarzyskimi jak i lubiącymi samotność. Czy więc koty odczuwają tęsknotę za właścicielem? A może tęsknić będą za innym kotem? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista jak mogłaby się wydawać i zależy od wielu czynników. 

Czy koty potrafią odczuwać tęsknotę?

Wnioski płynące z badań przeprowadzonych w 2015 roku w Wielkiej Brytanii przez Alice Potter i D.S. Millsa mówią nam, że koty nie przywiązują się do właścicieli w ten sam sposób jak chociażby psy. Wykazują jednak pewne zachowania wynikające z ich nieobecności – są rozkojarzone, zdezorientowane i zestresowane. Wynikać to może z faktu, że koty są zwierzętami lubiącymi stabilizację i poczucie bezpieczeństwa, tak więc czasowa absencja opiekuna może wprawiać je w negatywne stany psychiczne. Wspomniane badania jednak nie udzielają nam stuprocentowej odpowiedzi na to pytanie.

Bardzo możliwe, że koty odczuwają tęsknotę w inny sposób niż ludzie, czy psy. W końcu kot to zwierzę doskonale potrafiące o siebie zadbać, dlatego nie odczuwają one braku właściciela jako zagrożenia. Ich interpretacja tęsknoty to bardziej brak towarzysza do zabaw, czy wspólnego leniuchowania na kanapie. Jak często przecież po dłuższej nieobecności kot z radością witał nas w drzwiach, po czym nie odstępował  na krok przez długie godziny. Zdarzało się również, że nieobecność odbierał bardzo osobiście traktując nas przez pewien czas niczym powietrze.

Czy koty tęsknią za innymi kotami?

Koty mogą odczuwać tęsknotę za innymi kotami, a w niektórych przypadkach nawet za innymi gatunkami. Szczególnie często występuje to w przypadku gdy kot od urodzenia wychowywał się w towarzystwie, czy to innego kota, czy psa. W momencie zniknięcia towarzysza kot może zacząć go szukać, wyczuwalne jest również jego przygnębienie i zdezorientowanie zaistniałą sytuacją.

Jakie są objawy tęsknoty u kota?

W sytuacjach, w których kot był naprawdę mocno przywiązany do właściciela jego charakter może ulec dużej zmianie. Kot może stracić apetyt i dawne zainteresowanie otaczającym go światem, a w skrajnych przypadkach może nawet miewać ataki biegunki czy wymiotów. Jeśli kot stracił swojego towarzysza zabaw z dzieciństwa powinniśmy poświęcić mu dużo uwagi i otoczyć odpowiednią opieką. Postarajmy się poprawić mu humor jego ulubionymi smakołykami i znaleźć więcej czasu na zabawy. Wyjeżdżając na dłużej kota oddajemy pod opiekę osobie którą już zna i czuje się dobrze w jej towarzystwie, zminimalizujemy w ten sposób szansę na wystąpienie przykrych konsekwencji naszej nieobecności.

Reklama

Pytanie czy koty odczuwają w pełni uczucie tęsknoty jak na razie – przynajmniej do czasu publikacji nowych badań naukowych – pozostaje otwarte. Po powyższym wpisie można jednak dojść do wniosku, że jest to emocja która jest u nich obecna, mimo tego, że nie rozumiemy jej jeszcze w stu procentach. Planując kolejny wyjazd powinniśmy zadbać o komfort psychiczny naszego kota, ponieważ nawet największy samotnik może w końcu z tęsknotą spojrzeć w okno, czekając na swojego najlepszego przyjaciela, który nagle zniknął na długi czas.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Kot miauczy - co to oznacza?

Właściciele dostojnych zwierząt, jakimi są koty, doskonale zdają sobie sprawę z ich roszczeniowej natury. Nasi [...]

Dlaczego koty liżą masło?

Masło jest jednym z absolutnie ulubionych kocich przysmaków. Większość opiekunów kotów przyznaje, że ich pupile [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama