Sucha karma dla psa – jak wybrać najlepszą?

Bardzo dużo mówi się o tym, jak ważna jest dieta dla ludzkiego zdrowia. Czy wiesz jednak, że równie istotna okazuje się dla zwierzaków? To, czym będziesz karmisz swojego pupila wpływa na jego codzienną aktywność, samopoczucie, szeroko pojęte zdrowie oraz długość życia. Jeżeli więc chcesz, by Twój psiak został z Tobą możliwie długo, koniecznie z rozwagą podejdź do wyboru jego chrupek. Czym jednak kierować się, szukając idealnej psiej karmy? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

Najlepsze karma dla psa, czyli jaka?

Jakości psiej karmy nie da się odróżnić na pierwszy rzut oka. Wszystkie chrupki wyglądają bowiem bardzo podobnie – są niewielkie, brązowe, nieco chropowate i tłuste w dotyku. Raczej nie budzą w przeciętnym człowieku apetytu. Tymczasem bardzo podobnie wyglądające kąski mogą skrywać skrajnie odmienne składy. Marketowe karmy będą zwykle pełne węglowodanowych wypełniaczy oraz ubogie w białko, podczas gdy powinno być zupełnie odwrotnie. Najlepsza sucha karma dla psa w składzie przede wszystkim białko wysokiej jakości, czyli pochodzące z mięśni zwierzęcych (a nie z kości, podrobów lub zwierzęcego tłuszczu). Jeżeli zaś chodzi o inne dodatki, to dobra karma dla psa powinna zawierać względnie niewielkie ilości węglowodanów w postaci ziemniaków lub ryżu (dobrze jest unikać glutenowych zbóż z uwagi na ich częste alergizowanie zwierzaków).

Co sprawdzać w składzie, wybierając karmę dla psa?

Każdy zakup psiej karmy należy zaczynać od uważnej lektury jej składu. Czego w nim szukać? Oto najważniejsze elementy:

  • wysokiej jakości białko, najlepiej z jednego źródła – podroby, kości, czy odpady takie jak pióra wciąż są źródłem białka, ale zdecydowanie niepełnowartościowego. Co więcej, w przypadku wrażliwych psich żołądków mogą powodować problemy z brzuszkiem i biegunki. Dobra karma dla psa będzie miała w składzie przede wszystkim składniki mięśniowe. Dobrze jest też wybierać chrupki monoproteinowe, czyli takie, które posiadają w składzie mięso tylko jednego typu (np. wołowinę, jagnięcinę, rybę). W przypadku alergii pokarmowej łatwiej będzie ustalić źródło problemu;
  • mało węglowodanów, szczególnie zbóż glutenowych – pszenica to jeden z najczęstszych alergenów pokarmowych wśród psów i kotów. Uczulenie nań może powodować biegunki, ale też uporczywy świąd i łysienie. Psy i koty nie potrzebują dużej ilości błonnika, który może zalegać w ich żołądkach i powodować wiele problemów. Zamiast pszenicy w chrupkach lepsze będą ziemniaki lub ryż, a i to w małych ilościach;
  • dodatki witaminowe – kwasy omega-3 oraz omega-6, witaminy oraz mikro- i makroelementy to bezpieczne i pożądane dodatki do karmy, które zapewnią psiakowi mocne kości i zęby, silne mięśnie, a także piękne, błyszczące futro.

Dodatkowo warto zwracać uwagę na kwestię pęcznienia chrupków. Bardzo suche chrupki intensywnie pęcznieją w psim żołądku, co prowadzi do jego podrażniania, ale też rozpychania. W krytycznych sytuacjach zbyt pęczniejące chrupki mogą prowadzić nawet do skrętu kiszek.

Co brać pod uwagę, wybierając dobrą karmę dla psa?

Poza analizą składu, wybierając psie chrupki, należy także skupić się na charakterystyce psiaka, dla którego szukamy jedzenia. Ważny będzie jego wiek, rozmiar lub rasa, a także ewentualne specjalne potrzeby. Na rynku istnieje wiele gotowych mieszanek dedykowanych psom o konkretnych wymaganiach. Różnią się one udziałem i rozłożeniem składników, a niektóre posiadają też dodatkowe substancje wspierające.

Najlepsza karma dla psa? Sprawdź propozycje Lincoln!

Szukasz producenta karmy, który będzie towarzyszył Twojemu psiakowi od maleńkości aż do żywota seniora? Poznaj polską markę chrupek dla psów i kotów Lincoln o doskonałym składzie. Karma Lincoln tworzona jest prawdziwych zwierzęcych pasjonatów. W jej ofercie znajdziesz propozycje dla zwierzaków w różnych wieku, o różnej rasie i potrzebach. Sprawdź chrupki Lincoln!

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Czy pies może jeść lody czekoladowe?

Czy psy mogą jeść lody?

Zdarza wam się, że smakujecie rożek ulubionych lodów podczas spaceru, albo wyjadacie ostatnią porcję mrożonego [...]

Dodaj komentarz

Reklama