Czy pies może jeść lody czekoladowe?

Czy psy mogą jeść lody?

Zdarza wam się, że smakujecie rożek ulubionych lodów podczas spaceru, albo wyjadacie ostatnią porcję mrożonego kremu z pudełka siedząc przed telewizorem, a wasz pies prosi o to abyście koniecznie się z nim podzielili tym smakołykiem? Pewnie nie raz ulegaliście słodkiemu spojrzeniu waszego pupila. Warto jednak wiedzieć, czy lody są bezpieczne do jedzenia przez psy.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od składników konkretnych lodów, które jecie. Zazwyczaj podstawowym składnikiem lodów jest mleko, śmietana i cukier, które w zasadzie nie są toksyczne dla psów. Istnieje jednak wiele innych składników i dodatków, które mogą sprawić, że te słodycze nie będą bezpieczne dla zwierzaka. Poniżej odpowiadamy na pytania, które często docierają do nas w związku z jedzeniem lodów przez psy, zwłaszcza w okresie letnim.

Czy pies może jeść lody czekoladowe?

Czekolada zawiera dwa toksyczne związki – obrominę i kofeinę – które sprawiają, że psy w złym stanie trafiają pod opiekę weterynarza. Różne rodzaje czekolady zawierają odmienne ilości wskazanych toksyn. Zasada jaką należy przyjąć jest taka, że im ciemniejsza i bardziej gorzka jest czekolada, tym większe ma stężenie toksycznych składników. Lody, które zawierają czekoladę w jakiejkolwiek postaci – wiórków, kawałków lub dodatku smakowego – są dla psów całkowicie zakazane. Toksyczność czekolady objawia się u psa w postaci:

  • Wymiotów i biegunki
  • Zwiększonego tętna oraz podwyższonego ciśnienia (w tym arytmii serca)
  • Drżenia mięśni
  • Gorączki

Czy lody dla psów mogą zawierać kawę?

Ziarna kawy zawierają duże ilości kofeiny, która może powodować objawy podobne do tych, jakie występują w przypadku zatrucia czekoladą. Wystarczy, że twój pies zje nieznaczną porcję lodów kawowych, a może znaleźć się w prawdziwym niebezpieczeństwie. Wysoki poziom kofeiny może prowadzić do drgawek, zapaści i śmierci.

Czy pies może jeść lody niesłodzone?

Substancja ta, to nic innego jak sztuczny słodzik, który dodawany jest do wielu bezcukrowych produktów spożywczych, w tym lodów. Ksylitol po spożyciu przez psy powoduje gwałtowny wzrost wydzielania insuliny, co z kolei prowadzi do niebezpiecznego spadku poziomu cukru we krwi zwierzaka. Wynikająca z tego hipoglikemia może powodować osłabienie, wymioty i drgawki. Ksylitol może również powodować niewydolność wątroby.

Reklama

Orzechy makadamia

Orzechy makadamia, chociaż rzadko dodawane są do lodów, mogą znacząco wpływać na funkcjonowanie mięśni i nerwów u psów. Psy, które miały styczność z nimi mogą:

  • Wejść w stan letargu
  • Wymiotować
  • Doświadczyć drżenia mięśni i widocznego osłabienia tylnych kończyn

Inne problemy związane z podawaniem lodów psom

Nawet jeśli porcja lodów dla psa nie zawiera toksycznych dodatków, z pewnością obecna jest w niej laktoza, może spowodować u zwierzaka niestrawność i biegunkę. Co więcej, lody często mają wysoką zawartość cukru, co w zasadzie nie jest zdrowe dla Twojego pupila.

Reklama

Podawanie lodów dla psa – wskazówki

Nie możecie się oprzeć swojemu pupilowi i koniecznie chcecie poczęstować swojego psa lodami? Jeśli tak to postępujcie zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Unikajcie podawania psu smaków zawierających wyżej wspomniane dodatki
  • Nigdy nie dzielcie się z pupilem lodami bez cukru – mogą one zawierać ksylitol.
  • Nie karmcie swojego zwierzaka dużą ilością lodów – karmienie psa całą miską to zły pomysł.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama