Jak długo rośnie pies, kiedy przestaje rosnąć?

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jak długo rośnie pies? Pies, jako ssak, jest bardzo podobny do nas i podobnie jak my, przechodzi przez conajmniej kilka etapów rozwoju. Jednak w zależności od rasy, jedne psiaki rozwijają się szybciej, inne wolniej. Często opiekunowie chcą nacieszyć się szczeniaczkiem jak najdłużej, ale niestety, tak jak dzieci, rosną zbyt szybko! 

Fazy wzrostu psa 

Kiedy piesek przychodzi na świat, jest ślepy i głuchy Jego oczka zaczną otwierać się w ciągu najbliższych kilku tygodni, podobnie jak uszka, które w końcu zaczną słyszeć. Szczeniaczki umieją się jedynie poruszać i instynktownie podpełzają do mamy, która niestrudzenie je karmi. Małe psy przybierają na wadze każdego dnia i widocznie robią się silniejsze. Mleko mamy jest ich głównym pokarmem przez pierwszy miesiąc, później zaczyna dołączać się pokarmy stałe, choć psiaki piją jeszcze mleko. Czas spędzony z psią mamą jest dla szczeniąt niezwykle istotny, ponieważ uczy ich psich norm społecznych i kontaktów z innymi psami. Szczeniaki mniej więcej w tym okresie wchodzą w fazę bardzo intensywnego wzrostu. Dzieli się ona tak naprawdę na dwie fazy – jedna z nich jest skupiona wokół rozbudowy kośćca. U większych ras psów może to wyglądać naprawdę osobliwie, bo najpierw bardzo szybko rosną kości, a dopiero później, o wiele wolniej zaczyna rozwijać się reszta ciała, w tym mięśnie. I właśnie wokół mięśni jest skupiony drugi etap rozwoju – psiak zyskuje wtedy wytrzymałość i siłę. W tej fazie kończy się też wymiana zębów z mlecznych na stałe (tak, psy też mają mleczaki!) 

Do jakiego wieku rośnie pies 

Do kiedy rośnie pies? Przede wszystkim jest to bardzo indywidualna sprawa, a po drugie jest mocno uzależniona od tego, jakiej rasy jest psiak. Nie można jednoznacznie stwierdzić kiedy kończy się wzrost u wszystkich psów. Jednak reguła jest taka, że mniejsze rasy rozwijają się szybciej, z uwagi na to, że nie muszą po prostu rosnąć do dużych rozmiarów. Choć nawet małe rasy psów nie kończą najczęściej rozwoju przed 12 miesiącem życia. Duże rasy rosną zazwyczaj do 16 miesiąca. Jest to jednak zaledwie dojrzałość fizyczna, a podobnie jak u ludzi, psy osiągają też dojrzałość psychiczną. U niektórych ras, jak np. u bernardyna, czy uwielbianego owczarka niemieckiego, ten proces kończy się dopiero po 3 roku życia! Opiekunowie bez problemu zauważają moment, w którym ich psiak osiągnął dojrzałość psychiczną. Przestaje zachowywać się jak przysłowiowy szczeniak, brać wszystko w zęby, bawić się niestrudzenie przez większość dnia i być wulkanem energii. Teraz przyszła pora na nieco spokojniejsze lata. 

Ile rośnie pies? Od czego to zależy? 

Wzrost psów zależy od wielu czynników, ale jednym z najważniejszych jest z pewnością zbilansowana dieta. W przypadku większych ras jest również konieczna suplementacja preparatami wspomagającymi prawidłowy rozwój kości i stawów. Ponadto, karma dla wszystkich szczeniąt powinna być bogata w fosfor, wapń, chondroityny i glukozaminę, które wspomagają prawidłowy rozwój układu mięśniowego i kostnego. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak karmić psa dorosłego?

Opiekunowie czworonogów nierzadko mają problem z odpowiednim dawkowaniem karmy dla psa. Zwykle wydaje im się, [...]

Reklama

Czytaj dalej

Pies je trawę - dlaczego?

Z pewnością każdy opiekun psa zastanawiał się kiedyś, dlaczego pies je trawę. Taka sytuacja zdarzyła [...]

Dodaj komentarz

Reklama