Szczur Dumbo rex – opis rasy, wymagania, cena

Szczurki rasy Dumbo rex to bardzo towarzyskie i zabawne gryzonie, odbiegające swoim wyglądem od pozostałych szczurów. Czy szczur Dumbo rex może zostać przyjacielem rodziny? Ile kosztuje utrzymanie takiego szczurka? Ile żyje? Na co koniecznie trzeba uważać przy hodowli? 

Szczur Dumbo rex – wygląd

Szczury domowe rasy Dumbo rex to sympatyczne i bardzo ruchliwe gryzonie. Posiadają one dość nietypową jak na szczury sierść, jest ona pół kręcona i pół łysa. Hodowlana rasa Dumbo rex to odmiana szczura norweskiego, która ma mutację genetyczną na czternastym chromosomie. Charakterystyczne dla tej rasy szczurków cechy to:

  • sierść szczurków jest w połowie kręcona, natomiast w połowie całkiem bezwłosa
  • uszy nieco przesunięte z góry na bok głowy
  • krótkie oraz kręcone wąsy

Dodatkowo szczur tej rasy posiada czasami maleńkie płaty futra na przykład na ryjku oraz na kostkach. Samce utrzymują sierść dosyć długo, z kolei samiczki tracą większość swojego futra, gdy dorastają.

Charakter Dumbo rex

Szczurki odmiany Dumbo rex, zresztą podobnie jak szczurki syjamskie, Husky czy wiewiórki domowe są bardzo ruchliwymi i ciekawskimi świata gryzoniami. Uwielbiają one ciągłą zabawę oraz wspólne jedzenie. Pomimo, że są one tak ruchliwe są również szalenie inteligentne, co więcej można je z powodzeniem nauczyć kilku sztuczek, między innymi reagowania na swoje imię czy przybiegania na zawołanie. Szczurki te mogą stać się najlepszymi przyjaciółmi dzieci.

Warto wiedzieć, że jeśli poświęcimy szczurkowi trochę czasu, to na pewno odwdzięczy się on uczuciami w stosunku do nas i niebywałym przywiązaniem. Trzeba mieć na uwadze, że szczur Dumbo rex to rasa stadna, dlatego też najlepiej się czuje w towarzystwie szczurzym. Dlatego też, planując hodowlę szczura, warto nabyć dla niego szczurzego kolegę aby nie narażać go na niepotrzebny stres, na przykład, podczas naszego wyjścia z domu do pracy lub naszych dzieci do szkoły. Każdy szczurek hodowlany będzie bardzo zadowolony z przyjaciela w postaci przedstawiciela swojego gatunku. Co więcej, łatwiej jest również je oswoić, gdy są w grupie.

Reklama

Wymagania hodowlane szczurka Dumbo rex

Wszystkie szczurki hodowlane powinny mieć dużą klatkę do swojej dyspozycji. Minimalny wymiar klatki, w której szczurki będą się czuły komfortowo to około 80 x 50 x 80 cm. Ważne jest aby szczury miały na tyle miejsca aby mogły swobodnie się wyprostować stojąc na dwóch łapkach. Warto zakupić klatkę o metalowych prętach, które dodatkowo będą sprawować rolę drabinek po których nasze zwierzaki chętnie będą się przemieszczać. Kuweta powinna być wysuwana lub łatwo odczepiana, aby wygodnie nam było zapanować nad porządkiem. Wiąże się zarówno z odchodami szczurów, jak również z częstotliwością zmiany ściółki, która może nieprzyjemnie pachnieć przez mocz naszych lokatorów. Co więcej, warto mieć na uwadze, że w moczu oraz naskórku szczurków znajdują się alergeny, które mogą osiadać na wszystkich powierzchniach znajdujących się w domu lub w mieszkaniu.

Szczury hodowlane powinny mieć w klatce ciężkie miseczki, które nie będą się wywracać. Warto również zamocować poidełka z wodą ,ponieważ wodę z miseczki szczury mogą wylewać skacząc i bawiąc się, lub zabrudzić ją zawartością kuwety. Najlepiej na ściółkę nadaje się drobny pellet lub trociny. Klatka powinna być sprzątana minimum trzy razy w tygodniu, jednak wszystko zależy od tego ile szczurów mieszka w klatce i jak szybko ściółka się zabrudzi. Oczywiście im więcej gryzoni, tym częściej należy porządkować klatkę i kuwetę. Oprócz podstawowego wyposażenia klatki, warto wyposażyć klatkę w domek, legowisko, tunele czy hamaki dla szczurków. Więcej interesujących zabawek nie pozwoli naszym szczurom się nudzić.

Reklama

Dieta szczurów hodowlanych

Hodowla Dumbo rex czy innych szczurów hodowlanych nie należy do zbyt trudnych. Aby nasze ogonki cieszyły się długim, zdrowym życiem należy zadbać o ich dietę. Pokarm podawany szczurom powinien być zróżnicowany i bogaty w witaminy i składniki mineralne odpowiednie dla gryzoni. Szczur powinien mieć podawaną wysokiej jakości suchą karmę oraz świeże owoce i warzywa.

Rasa szczurów Dumbo rex uwielbia różnego rodzaju kiełki i suszone owoce. Dla urozmaicenia diety można częstować je także sianem oraz ziołami. Warto mieć na uwadze, że szczurki wymagają regularnego ścierania siekaczy aby nie przerastały i nie sprawiały bólu naszym zwierzakom. Dlatego też, należy zadbać, aby dostarczyć gryzoniom specjalne wapno lub kawałek suchego chleba. Nasz pupil powinien mieć również ciągły dostęp do czystej i świeżej wody. Jeżeli dobrze zadbamy i zatroszczymy się o szczurki, będą one naszymi przyjaciółmi nawet przez około 3 – 4 lata.

Zabawa ze szczurkami

Zabawa ma ogromny wpływ na rozwój i życie naszych pupili. Szczurki to gryzonie wyjątkowo ruchliwe, dlatego też potrzebują dużą ilość ruchu każdego dnia. Co więcej, nie powinniśmy ich zostawiać samych sobie w klatce na kilka godzin. Hodowcy z dużym doświadczeniem, radzą, aby bawić się z gryzoniem minimum godzinę dziennie. Wspólny czas to doskonała okazja na oswojenie szczurka, dzięki temu, w przyszłości można go wypuścić z klatki, żeby się wybiegał po całym mieszkaniu. Wychowany szczur wróci do klatki zaraz po zawołaniu.Jeśli natomiast, nie będziemy poświęcać szczurkowi odpowiedniej ilości czasu, nasz słabo doglądany Dumbo rex, może się nigdy nie oswoić i może nawet całkowicie zdziczeć.

Ile kosztuje odmiana szczura Dumbo rex?

Odmiana Dumbo rex kosztuje w zależności od sprzedawcy i hodowli około 70 do 90 złotych za 1 szczurka.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Czym karmić szynszylę?

Szynszyle - małe, puszyste kuleczki oczarowujące nas swoim urokiem i energią. Jeśli jesteś właścicielem tego [...]

Ile żyje chomik?

Chomiki są niezwykle popularnych zwierzątkiem domowym. Ze względu na ich nieduże rozmiary, słodki wygląd i [...]

Dodaj komentarz

Reklama