Balkon dla kota- jak urządzić i zabezpieczyć?

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami a dni są coraz cieplejsze. Co za tym idzie zaczynamy otwierać okna i drzwi balkonowe w naszych mieszkaniach. Dlatego najwyższa pora pomyśleć o bezpieczeństwie naszych kotów.

Każdy z nas zapewne lubi gdy może otworzyć sobie okno w słoneczną pogodę aby wpuścić do mieszkania trochę świeżego i pachnącego kwiatami powietrza. Natomiast czy pamiętamy o tym aby zabezpieczyć balkony i parapety dla naszych pupili? Wbrew powiedzeniu, że kot zawsze spada na cztery łapy, nie zawsze ma to miejsce. Dlatego podstawową kwestią jest zabezpieczenie naszych balkonów tak aby były bezpieczne dla naszych podopiecznych. Zatem jak powinien wyglądać balkon dla kota? Jest takie popularne słowo “catio”. Co one oznacza? Catio to taki balkon dostosowany dla kota.

Aby solidnie podejść do zagadnienia, najpierw należy przedstawić problem. Wyobraźcie sobie nie sterylizowaną kotkę, która wyskakuje z 2-go piętra przez balkon w okresie godowym. W takiej sytuacji możemy mieć problem z jej odnalezieniem. Dodatkowo mogła wyrządzić sobie krzywdę i potrzebuje natychmiastowej pomocy. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji należy odpowiednio przygotować miejsce zabaw.

Balkon dla kota

Dla naszego podopiecznego, balkon jest wspaniałym miejscem rozrywki. Niezliczona ilość zabaw od polowania na muchę, ptaki, czy liść może doprowadzić do upadku z wysokości. Wystarczy, że zbytnio poniesie go wyobraźnia, straci równowagę, czy poślizgnie się mu łapa. 

W takim razie jak urządzić balkon dla kota? Priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa. W oknach wystarczy zamontować solidne moskitiery.

Reklama

Taką formę zabezpieczenia można wykonać samodzielnie nie angażując znaczących środków finansowych. Jeśli potrzebna by była pomoc w tym zakresie, to sprzedawcy w sklepach budowlanych z pewnością wesprą nas doradztwem. Jeśli chodzi o zlecenie montażu, również na rynku znajdują się firmy, które specjalizują się w tego typu instalacjach.  Specjalistę możemy znaleźć za pośrednictwem internetu, otrzymać kontakt od wolontariuszy fundacji pro-kocich, z pewnoscią będa pomocni i pokierują nas do sprawdzonych fachowców.

Dla tych którzy chcą samodzielnie skonstruować bezpieczny balkon dla kota przedstawiamy poniżej kilka pomocnych rad:

Reklama

Jak zabezpieczyć balkon dla kota?

Najpopularniejszym sposobem jest zakup siatki zabezpieczającej na balkon. Siatka gwarantuje nam, że jeśli kot zobaczy przelatującego ptaka lub inny obiekt latający, jego próba ataku na niego nie zakończy się upadkiem. Odpowiednia siatka z reguły nie zaburza odbioru estetycznego balkonu. Dodatkowo, umożliwia rozkwit ewentualnych, dekoracyjnych roślin pnących. Warto pamiętać jednak o tym, że niektóre gatunki roślin mogą być niebezpieczne dla kotów. Obowiązkowo zatem należy sprawdzić, czy nasza nowa sadzonka nie zagraża pupilowi. 

Balkon dla kota, jaka siatka?

Przy wyborze siatki na balkon z pewnością z pewnością będziecie mieli do wyboru wiele modeli. Cała moc egzemplarzy będzie różnić się gęstością oczek lub materiałem. Jednak nie każda z nich będzie spełniała wymogów bezpieczeństwa balkonu dla kota. Najlepszym wyborem byłaby siatka wzmocniona drutem. Jest to lekkie rozwiązanie i bardzo wytrzymałe. Dodatkowo takie produkty są bardzo estetyczne ze względu na pokrycie materiałem. Cechuje je wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. To zestawienie wszystkich cech sprawia, że są idealne dla wymarzonego catio. 

Balkon dla kota- 4 złote zasady

Po zamontowaniu siatek możemy stwierdzić że większość mamy za sobą. Lecz niestety nie jest to wszystko aby mówić o idealnym balkonie dla kota. Aby zapewnić swojemu pupilowi maksymalny poziom bezpieczeństwa i komfortu należy:

  1. zaszczepić kota – mimo tego, że nasz podopieczny spędza czas na balkonie, jest narażony na różne przypadłości. Jakie? Dowiesz się tego u weterynarza
  2. usunięcie trujących roślin – koty wprost uwielbiają podgryzać rośliny, zwłaszcza te które im smakują, dlatego nie należy pozostawiać na balkonie doniczek z trującymi gatunkami. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy aby dana roślina zaszkodzi naszemu kotu, zasięgnij porady specjalisty
  3. zawsze otwarte drzwi balkonowe – kot w każdej chwili musi mieć możliwość swobodnego powrotu do domu. Dlatego też, nie możemy sobie pozwolić na pozostawienie milusińskiego zamkniętego na balkonie, a już z pewnością nie w upalne dni
  4. nie wystawianie na balkon kociego jedzenia – balkon nie jest miejscem, gdzie kot domowy powinien mieć swoja stołówkę. Powodem przeciwwskazań są muchy, które w upalne dni lubią pozostawiać zarazki na pokarmie. Wystarczy kilka chwil, aby kot miał problemy zdrowotne.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama