Najlepsze zabawki dla chomików

Chomiki to jedne z najczęściej wybieranych przez rodziców zwierzątek dla swoich dzieci. Opieka nad nimi nie pochłania dużo czasu ani wysiłku, a na pewno uczy odpowiedzialności. Jest to jednak istota żywa, o którą trzeba się należycie troszczyć i zapewnić odpowiednie warunki bytowe. Należy pamiętać o wyposażeniu w specjalną klatkę, zdrowej diecie, a czasami o wspieraniu aktywności i rozwoju.

Chomik jest pupilem z natury bardzo ruchliwym i chętnym do zabawy. Jest nocnym markiem, dlatego większość akrobacji wykonuje nocą. Pobudzają go wszelkie gadżety, które stymulują jego motorykę. Warto pamiętać o ich częstej  wymianie, aby się nie znudziły.

Kołowrotek dla chomika

Absolutnym numerem 1 dla tego milutkiego gryzonia jest kołowrotek. Właściwe stanowi on podstawę wyposażenia klatki. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, aby jego elementy nie wydawały głośnych dźwięków podczas zabawy i nie obudziły wszystkich mieszkańców. Dostępne są wersje droższe metalowe lub drewniane i tańsze plastikowe. Ważny jest również jego rozmiar. Nie może być za mały, aby nie doszło do uszkodzeń kręgosłupa. Istotne jest, aby unikać kołowrotków ze szparkami, ponieważ mogłoby to skutkować złamaniem kończyn.

Mosty i mostki

Bardzo popularną i uniwersalna chomikową zabawką jest mostek. Najczęściej wykonany jest on z drewnianych patyczków, ściśle ze sobą połączonych za pomocą elastycznego drutu. Możliwość wyginania w każdą stronę pozwala odnaleźć inne zastosowania tego przedmiotu. Uformowany w łuk wygląda jak mały domek albo namiot. Odwrócony w drugą stronę przypomina kołyskę lub huśtawkę. Ze względu na to, że wykonany jest z prawdziwego drewna, może służyć jako gryzak do ścierania zębów.

Tunele dla chomików

Na uwagę zasługują również tunele dla gryzoni. To zabawka, która jest najbliższa ich prawdziwej naturalnej skłonności do drążenie podziemnych korytarzy. Chomiki uwielbiają spędzać tam czas. To miejsce, to ich drugi dom i ostoja. Istnieje wiele ich wariantów. Wytworzone z surowców naturalnych, jak siano czy drewno lub plastikowe albo polarowe. Drewniane mogą pomóc w usuwaniu kamienia nazębnego.

Reklama

Domek czy willa dla chomika?

Producenci prześcigają się w tworzeniu jak najbardziej wymyślnych atrakcji. Jedną z nich jest domek dla chomika. Ich wybór jest niemal nieograniczony. Od malutkich, skromnych norek, aż po eleganckie wille wyposażone w podesty, drabinki, tunele i huśtawki. Najczęściej wykonane są z drewna, na którym pupil może ostrzyć sobie zęby lub z płyt drewnianych. Dostępne są również warianty wykonane z gęsto plecionego siana oraz mniej ekologiczne z plastiku. Zwierzaki mają zwyczaj przynosić do domków jedzenie, więc należy pamiętać o częstym sprawdzaniu czystości w tych zakamarkach.

Kula z dzwoneczkiem

Jeżeli w klatce zapanuje nuda, to atrakcyjną propozycją jest drewniana kula z dzwonkiem.  Znajduje się w niej mnóstwo okrągłych otworów, przez które chomik może się przeciskać, wprawiając tym samym zabawkę ruch i powodując wytworzenie dźwięku. Interaktywny gadżet pobudzi każdego pupila i pozwoli mu wyzwolić nadmiar energii.

Reklama

Hamaki i huśtawki

Huśtawka, hamak to gadżety który pozwolą na chwilkę odetchnąć zwierzakowi, schronić się i uspokoić. Większość oferowanych tego typu zabawek wykonana jest z poliestru, niektóre wyścielone są sztucznym, przytulnym, futerkiem. Łatwo można je wyprać. Uchwyty skonstruowane są tak, aby łatwo się  je montowało do klatki. Sam hamak wisi na metalowych łańcuchach. Niektóre huśtawki dodatkowo uatrakcyjnione są plecionymi kółkami i mostkami. 

Drabinka jako ścianka wspinaczkowa

Doskonałym punktem obserwacyjnym i rekreacyjnym dla chomika może okazać się drabinka wspinaczkowa. Dostępne są wersje proste składające się z kilku poziomo wiszących drewnianych patyczków, połączonych plecionym sznurkiem oraz bardziej skomplikowane, do których dodawana jest np. drewniana pozioma drabinka oraz wiszące, plecione obręcze. Zabawkę łatwo można zamontować w klatce, dzięki metalowym karabińczykom. Jest wykonana w większości z drewna, dlatego zwierzak może temperować na niej ząbki. 

Platformy i półki

Platforma ze stopniami to rozwiązanie dla aktywnych, jak również dla zmęczonych i szukających odpoczynku chomików. To kilka poziomych, grubych drewnianych płyt, układanych na różnych wysokościach. Przestrzenie między nimi są takich rozmiarów, aby zwierzak spokojnie i  bezpiecznie mógł je pokonać. Sam wybiera sobie miejsce, na którym chce zasiąść i poobserwować otoczenie. Nic się nie stanie, jak schrupie kawałek swojego nowego siedliska.

Gryzaki do ścierania zębów

Niektóre zabawki wymyślane są z troski o zdrowie pupila. Specjalne gryzaki imitujące kształtem marchew, pietruszkę czy kolbę kukurydzy, mają zachęcić go do konsumpcji, a tym samym ścierania przerośniętych zębów. Zabawki w większości są  bezpiecznie i pomagają utrzymać prawidłowy stan jamy ustnej i zapobiec nieplanowanym wizytom u weterynarza. Niektóre jednak mogą być wykonane z gatunku drewna, wykazującego właściwości trujące dla małych osobników. Na to należy zwrócić uwagę. 

Reklama

Każdy czuły i odpowiedzialny opiekun chce dla swojego pupila stworzyć najlepsze warunki pod słońcem. Pragnie, aby czuł on się dobrze i swobodnie w otaczającej go przestrzeni. Zapewnia mu czas pełen atrakcji i rozrywek, wymyślając coraz to nowe zabawy. Najważniejsze jednak, aby nie szkodzić i aby wybierać gadżety, które są użyteczne również dla zdrowia.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Czym karmić szynszylę?

Szynszyle - małe, puszyste kuleczki oczarowujące nas swoim urokiem i energią. Jeśli jesteś właścicielem tego [...]

Reklama

Czytaj dalej

Ile żyje chomik?

Chomiki są niezwykle popularnych zwierzątkiem domowym. Ze względu na ich nieduże rozmiary, słodki wygląd i [...]

Dodaj komentarz

Reklama