Co jedzą chomiki? – odpowiadamy

Chomiki to coraz częściej pojawiające się zwierzątko w naszych domach. Kupowany dla dzieci w ramach nauki odpowiedzialności i obowiązku gryzoń stał się synonimem mało wymagającego pupila domowego. Wiele osób kupuje chomiki pod wpływem chwili, nie wiedząc nic o wymaganiach bytowych i żywieniowych tego gatunku. Mimo, że chomik nie potrzebuje wiele do szczęścia, nie wolno zapominać o jego specyficznych potrzebach.

Czym jest chomik?

Naturalnym środowiskiem chomików są pustynne lub półpustynne obszary. Dzikie chomiki żyją na terenach północnych Chin, Syrii, Rosji oraz Syberii. Z powodu wahań temperatur dobowych chomiki zaadaptowały się do życia pod ziemią. Mała dostępność pożywienia spowodowała, że gryzonie te ukształtowały cechę bardzo dobrze nam znaną czyli chomikowanie. W toku ewolucji by móc magazynować duże ilości pożywienia wykształciły worki policzkowe. Dzięki nim chomiki mogły przenosić imponujące ilości jedzenia i magazynować w swoich norkach na gorsze czasy.

Istnieje kilka podgatunków chomików: syryjski, karłowaty (Campbella, dżungarski, Roborowskiego) i chiński. Chomik chiński i Roborowskiego zostały udomowione niedawno, więc posiadają najwięcej cech swoich dzikich krewniaków.

Chomik syryjski jest największym z domowych chomików. Może ważyć do 200 gram. W sklepach zoologicznych i hodowlach można spotkać tego chomika w różnych odmianach (krótkowłosej, długowłosej, satynowej, rex oraz krzyżówki) i o różnym umaszczeniu. 

Co warto wiedzieć o chomiku przed zakupem?

Decydując się na chomika trzeba pamiętać, że to gatunek typowo nocny (pozostałość po trybie życia dzikich krewnych). Z tego powodu chomik jest odradzany dla dzieci kilkuletnich. Chomik to zwierzę delikatne, nie lubi uścisków i przytulania, a po przybyciu do nowego domu wymaga czasu na oswojenie się. Jest indywidualistą co oznacza, że nie toleruje towarzystwa innych zwierząt nawet ze swojego gatunku. Jednak co warto wiedzieć chomik jest zwierzęciem uczuciowym i potrafi zbudować silną więź ze swoim opiekunem. Długość życia chomików to od dwóch do czterech lat.

Reklama

Co jedzą chomiki?

Wbrew obiegowej opinii chomiki nie są zwierzętami tylko roślinożernymi. To zaskoczenie! Chomik jest zwierzęciem wszystkożernym. Dzikie chomiki poza ziarnami, warzywami i owocami lubią urozmaicić sobie dietę małymi owadami.

Udomowione chomiki najczęściej jedzą specjalną pełnoporcjową karmę do kupienia w sklepach zoologicznych. Najczęściej jest to mieszanka ziaren i nasion takich zbóż jak proso, owies, pszenica, urozmaicone pestkami dyni i słonecznika. W karmach gotowych znajdują się również suszone warzywa i owoce.

Reklama

Dietę chomików można urozmaicić o świeże warzywa i owoce. Chomiki mogą jeść: gruszki, groszek, marchew, wiśnie (bez pestek), jabłka (bez pestek), banany, brokuły, ogórek, sałatę, truskawki. Trzeba jednak uważać z ilością słodkich owoców w diecie – chomiki mają skłonność do otyłości i są podatne na cukrzycę. Owoce i warzywa muszą być albo świeże (czyli nie niedojrzałe czy przejrzałe) albo całkowicie odmrożone. Niestety nadmiar świeżych warzyw i owoców może spowodować u chomika biegunki. Należy zabrać pozostałość porcji warzyw i owoców następnego dnia z klatki, by chomik nie zaczął ich magazynować. W przeciwnym razie może to doprowadzić do zepsucia się tych produktów w workach policzkowych i zatrucia chomika.

Chomiki lubią również rośliny zielone takie jak mniszek lekarski, koniczyna czy babka lancetowata. Nie można zapomnieć o konieczności podawania chomikom twardych produktów ze względu na ich uzębienie, są to: gałązki drzew owocowych (jabłoń, grusza,głóg), gałązki wierzby i leszczyny, kolby kukurydzy, cykoria, suszony topinambur, korzeń mniszka. Natomiast gałązki drzew iglastych są dla nich trujące!

Warto raz lub dwa razy w tygodniu uzupełnić jadłospis swojego chomika o białko. W tym celu można podać chomikowi niewielką ilość jajka ugotowanego na twardo albo suszone białka zwierzęce w postaci larw mącznika, świerszczy bądź chrząszczy. 

Czego chomiki nie powinny jeść?

Nie zaleca się podawania chomikom ziaren pszenicy. W diecie nie powinno być zbyt dużo orzechów i nasion oleistych, ponieważ powodują u chomików otyłość. Oczywiście zbyt duża ilość owoców w diecie prowadzi do problemów z zębami i cukrzycy. Wielu znawców nie zaleca obecnie podawania także sałaty z powodu tego, że gromadzi się w niej za dużo pestycydów i azotynów.

Reklama

Chomiki nie powinny też jeść kasztanów i żołędzi, chleba, produktów mlecznych, makaronu, cebuli, czosnku, cytrusów, awokado, bakłażana, ziemniaków, kapusty, soczewicy, ciecierzycy, rzodkiewki. Absolutnie nie wolno podawać chomikom ludzkich słodyczy, ciastek, czekolady czy słonych przekąsek. Chomiki mogą jeść odpowiednie dla siebie słodycze zakupione w sklepie zoologicznym, są to różnego rodzaju kolby czy dropsy.

Czy chomiki piją wodę?

Chomiki z racji swojego pochodzenia z terenów pustynnych i półpustynnych, gdzie ilość wody jest ograniczona, nie potrzebują dużej ilość wody do picia. Jednakże powinny mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Zapotrzebowanie na wodę u chomika zmienia się w zależności od wysiłku (mniejsze w czasie spoczynku w ciągu dnia) oraz od ilości warzyw i owoców w diecie. Chomiki mogą pić albo z miseczki albo z poidełka. Woda w poidełku powinna być wymieniana co 2-3 dni, natomiast woda w miseczce łatwiej się brudzi i trzeba ją zmieniać kilka razy w ciągu dnia. 

Pamiętajmy o tym że chomik będąc zwierzęciem nocnym zapotrzebowanie na pożywienie i wodę zaspokaja w godzinach wieczornych i nocnych.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Czym karmić szynszylę?

Szynszyle - małe, puszyste kuleczki oczarowujące nas swoim urokiem i energią. Jeśli jesteś właścicielem tego [...]

Ile żyje chomik?

Chomiki są niezwykle popularnych zwierzątkiem domowym. Ze względu na ich nieduże rozmiary, słodki wygląd i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama