Spaniel pikardyjski pochodzi z północnego regionu Francji, a dokładnie z doliny Sommy w regionie Pikardii. Był on odpowiedzią na Brytyjskiego wyżła. Pikardyjczyk jest uznawany za jedną z dwóch, najstarszych ras spanieli kontynentalnych. Spaniel pikardyjski był głównie używany jako pies łowczy.
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Spaniel pikardyjski – ogólna charakterystyka
Inne nazwy Spaniela Pikardyjskiego to Epagneul Picard i Picardy Spaniel. Spaniel Pikardyjski w zależności od odmiany rasy może być niebieski (Niebieski spaniel pikardyjski), czarno szary (klasyczny spaniel pikardyjski). Spaniel Pikardyjski jest klasyfikowany jako rasa należąca do grupy wyżłów (sekcja: wyżły kontynentalne, typ: „spaniel”).
Średniej wielkości, Spaniele Pikardyjskie zwykle osiągają wysokość od 55cm do 60cm, choć samce mogą osiągać wysokość do 62cm. Ich waga wynosi od 20kg do 25kg.
Szkolenie
Ten inteligentny i pracowity pies jest bardzo przyjemny w szkoleniu i bardzo ułatwia życie swojemu trenerowi, swoją chęcią do pracy i naturalnie dobrą pamięcią. Spaniele Pikardyjskie reagują na praktycznie każde postawione przed nimi zadanie i zawsze chętnie uczą się czegoś nowego. Ich nadmiar energii staje się wadą tylko wtedy, gdy właściciel nie zapewnia im wystarczającej stymulacji lub szkolenia, co zazwyczaj skutkuje znudzonym i sfrustrowanym Spanielem Pikardyjskim.
Zdrowie
Spaniel pikardyjski, którego średnia długość życia wynosi od 12 do 14 lat, cieszy się na ogół dobrym zdrowiem. Ponieważ przez wieki był wykorzystywany jako pies pracujący, najzdolniejsi i najtwardsi przedstawiciele rasy mogli przekazać swoje najlepsze cechy, co pozwoliło na uzyskanie odpornej puli genów. Istnieje kilka schorzeń, na które należy zwracać uwagę.
Infekcje uszu
Nic dziwnego, że Spaniel Pikardyjski ma tendencję do zapadania na infekcje uszu. Chociaż charakterystyczne uszy Spaniela są piękne dla oka, stanowią one naturalną szalkę Petriego dla infekcji. Wilgotny kanał słuchowy zatrzymuje wilgoć i ciepło, co prowadzi do nadmiernego rozwoju wielu chorobotwórczych drożdży i bakterii.
Gęste, izolujące futro tylko zwiększa szkodę, podnosząc temperaturę wewnątrz kanału słuchowego. Właściciele mogą starać się zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji utrzymując wnętrze ucha tak czyste i suche jak to tylko możliwe przez cały czas. Chociaż Spaniele Pikardyjskie z natury uwielbiają wodę, powinny być wpuszczane do niej tylko wtedy, gdy właściciel jest przygotowany na dokładne osuszenie uszu po kąpieli.
Otyłość
Spaniele pikardyjskie stosunkowo łatwo przybierają na wadze, szczególnie te, które nie są wykorzystywane do polowań. Chociaż skłonność do nadwagi nie musi być „chorobą”, pies z nadwagą jest bardziej podatny na choroby serca, stawów i niektóre nowotwory. Właściciele powinni dążyć do tego, aby pies był szczupły, a każdy otyły Spaniel Pikardyjski powinien być poddany ścisłej diecie i programowi ćwiczeń, jeśli jakość jego zdrowia ma być utrzymana.
Usposobienie psa
Jak można się spodziewać po każdym psie myśliwskim, Spaniel Pikardyjski ma pewne potrzeby ruchowe i nie powinien być trzymany w mało aktywnym gospodarstwie domowym. Spaniele Pikardyjskie mogą przystosować się do życia w małych domach, ale będzie to możliwe tylko wtedy, gdy będą miały zapewniony dostęp do świeżego powietrza i dużej aktywności w ciągu dnia. Idealnymi warunkami dla Spaniela Pikardyjskiego jest środowisko wiejskie, w którym mógłby od czasu do czasu polować. Miejsce do wybiegu Spaniela Pikardyjskiego powinno być ogrodzone, aby uniknąć wyruszenia na przygodę za kuszącym zapachem lub widokiem.
Spaniel pikardyjski tradycyjnie polował na bagnach i mokradłach i można go określić mianem „wodnego stworzenia”, ponieważ zaakceptuje każdą możliwość pływania, jaka zostanie mu zaoferowana.
Żywienie
Można przygotowywać psu domowe posiłki, o ile mamy w tym zakresie odpowiednią wiedzę, ale sprawdzi się też sucha karma wysokiej jakości.
Ważne informacje
- Spaniel Pikardyjski jest rasą wytrzymałą, odporną na warunki atmosferyczne i wyjątkowo długowieczną
- spaniel pikardyjski ma silną skłonność do tycia
- poza chorobami uszu, ten gatunek nie jest podatny na choroby
- średni miesięczny koszt utrzymania psa to 200 zł
- liczebność miotu Spaniela Pikardyjskiego to między 2 a 5 szczeniąt