Szczepienie kota – cena i inne istotne informacje

Szczepienie kota to kluczowy etap opieki nad tym zwierzęciem, pozwalający oszczędzić ukochanemu zwierzakowi wielu potencjalnych cierpień. O jakich szczepieniach warto pamiętać i jaka jest ich orientacyjna cena?

Pierwsze szczepienie kota

Podstawowym pytaniem jeśli chodzi o szczepienie kotów jest kwestia tego, kiedy w ogóle rozpocząć szczepienia. Zapobiegawczy opiekun może chcieć przystąpić do tego jak najszybciej, warto jednak wiedzieć, że na samym początku kociego życia nie ma to jeszcze uzasadnienia – kocięta, które dopiero co przyszły na świat, całą niezbędną ochronę uzyskują wraz z mlekiem matki. To właśnie w przyjmowanym w ten sposób pokarmie znajdują się wszelkie przeciwciała konieczne dla zapewnienia ochrony młodych.

Ingerencja człowieka staje się konieczna w momencie, kiedy młode przestają być karmione mlekiem matki – zazwyczaj następuje to około 12 tygodnia życia, warto jednak przystąpić do szczepień profilaktycznych nieco wcześniej, aby upewnić się, że zachowana zostanie ciągłość odpornościowa i organizm kota zdąży na czas wykształcić odpowiednie przeciwciała.

Dobrym terminem na rozpoczęcie immunizacji jest więc mniej więcej 7 – 9 tydzień życia kota. Kolejne dawki kot powinien otrzymać pomiędzy 10 a 12 tygodniem życia, a jeśli lekarz weterynarii uzna, że konieczna jest jeszcze trzecia dawka, prawdopodobnie termin szczepień przypadnie mniej więcej na 13 – 14 tydzień życia kota.

Szczepienie kota – na jakie choroby szczepić?

Podstawowy pakiet szczepień dla każdego kota, niezależnie od wychodzącego lub niewychodzącego trybu życia, obejmuje trzy szczepienia: przeciwko kaliciwirozie, czyli FCV – (koci katar), panleukopenii, czyli kociemu tyfusowi i herpes, czyli FHV (to właśnie te szczepienia kryją się np. w popularnym nobivac tricat trio).

Reklama

Kaliciwirus oraz herpeswirus odpowiadają za około 9 z 10 infekcji górnych dróg oddechowych u kotów. W przypadku tego pierwszego u zwierzaka zaobserwować można takie objawy jak problemy z oddychaniem, wydzieliną z pyszczka i owrzodzenie jamy gębowej, gorączkę oraz zwiększoną senność. Jeśli kota zaatakuje herpeswirus, typowe objawy, które mogą się pojawić to napady kichania, obrzęk śluzówki, owrzodzenie oczu i zapalenie spojówek, a także ogólna osowiałość i smutek. Z kolei w przypadku obydwu tych wirusów do charakterystycznych objawów zalicza się utratę apetytu i wycieki z nosa i z oczu.

Zarówno kaliciwirus, jak i herpeswirus mogą się łatwo przenosić w warunkach, w których przebywa jednocześnie wiele zwierząt – potencjalnie niebezpieczne pod tym kątem są więc np. schroniska dla bezdomnych zwierząt, ale też hoteliki, azyle czy po prostu większe grupy kotów wolno żyjących. Niestety obydwa te wirusy mogą też w sposób nieświadomy roznosić ludzie – mogą one dostać się do domu na przedmiotach takich jak buty czy akcesoria dla zwierząt.

Reklama

Ostatnią z trzech najbardziej podstawowych chorób, przeciwko którym należy zaszczepić kota, jest kocia nosówka, czyli panleukopenia (FPV). Jesto to bardzo niebezpieczna choroba, której absolutnie nie wolno bagatelizować, ponieważ może się wiązać dla kota z ogromnym cierpieniem, a w większości przypadku również bolesną śmiercią. Ta wysoce zaraźliwa choroba potrafi doszczętnie zniszczyć układ pokarmowy kota, atakując jego błony śluzowe i wywołując krwawe, obfite biegunki. W konsekwencji prowadzą one do skrajnego odwodnienia kociego organizmu, nie dostarczenia odpowiedniej ilości substancji odżywczych i problemów z krwią, w której zaczyna brakować leukocytów.

Szczepienie kota – szczepienia przypominające

Niestety pierwsze szczepienia z podstawowego pakietu przeciwko kaliciwirozie, panleukopenii i herpes nie powodują wykształcenia się przeciwciał, które utrzymałyby się w organizmie kota przez całe jego życie, dlatego niezbędne jest wykonanie tzw. szczepień przypominających. Ich pierwsza pula przypada mniej więcej na moment ukończenia przez kota 12 miesiąca życia. Kolejne uzależnione są natomiast od trybu życia kota – determinuje on bowiem, jak duże jest ryzyko, że kot będzie miał kontakt z wirusami. Jeśli kot prowadzi tryb życia niewychodzący, a więc bezpieczniejszy, lekarz weterynarii zaleci prawdopodobnie powtarzanie szczepień co około 2 – 3 lata. Czas ten skracany jest zazwyczaj do około roku w przypadku kotów wychodzących.

Szczepienie kota – szczepienia dodatkowe

Szczepienia dodatkowe warto wykonać u kota, który potencjalnie może mieć styczność z innymi wirusami niż trzy z podstawowego pakietu szczepień. Jeśli kot przebywa w większym skupisku zwierząt, np. w schronisku, istotne może okazać się szczepienie przeciwko chlamydii. Kotom wychodzącym poleca się dodatkowe szczepienie przeciwko wściekliźnie, a koty, które nie są nosicielami wirusa kociej białaczki, warto dodatkowa zaszczepić także przeciwko tej chorobie (u nosicieli szczepienie może niestety zaindukować rozwój choroby, należy więc koniecznie wykluczyć to wcześniej badaniem).

Szczepienie kota – cena

Cena szczepień dla kota różni się w zależności od dokładnego rodzaju szczepienia, a także jego terminu (czy jest to pierwsze szczepienie czy też szczepienie uzupełniające). W przypadku podstawowych trzech szczepień wykonywanych na początku życia kota – przeciwko kaliciwirozie, panleukopenii i herpes – koszt każdej serii to mniej więcej 100 złotych. Całkowity koszt zamyka się więc w około 200 – 300 złotych (w zależności od ewentualnej potrzeby trzeciej dawki). Koszt szczepień przypominających zależy od dokładnego rodzaju szczepionki, ale orientacyjnie wynosi od około 50 do 150 złotych. Szczepienia dodatkowe kosztują zazwyczaj kilkadziesiąt złotych – w przypadku szczepionki przeciwko kociej białaczce jest to około 50 złotych, a przeciwko wściekliźnie – około 30 złotych.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Anna Iżyńska

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama