Starszy pyton znosi jaja bez pomocy samca.

Składanie jaj przez węża, może nie należy do zjawisk wybitnie niezwykłych.

Ale opiekunowie w zoo w Saint Louis w Missouri byli pod piorunującym wrażeniem, gdy okazało się , że jeden z ich pytonów wydał na świat siedem jaj. Niezwykła nie jest ich ilość, lecz fakt, że ostatni kontakt świeżo upieczonej mamy z samcem miał miejsce 15 lat temu.

Niektóre gady rozmnażają się bezpłciowo, natomiast nie wydają na świat potomstwa w wieku 62 lat. Dokładnie takim wiekiem może się pochwalić okaz z zoo w Saint Louis.


Mark Wanner, kierownik do spraw herpetologii w zoo, określił tą sytuację mianem wyjątkowego zdarzenia. „Moim zdaniem to zdumiewające, że wąż w tym wieku jest w stanie rozmnażać płodne lęgi jaj” – powiedział w BBC.


Prywatny darczyńca podarował węża zoo w 1961 r. Według Pana Wannera szacuje się, że samica mogła mieć wtedy trzy lata. Najstarszym jakim dotąd udało się udokumentować pytonem królewskim był samiec z zoo w Filadelfii, który zmarł w wieku 47 lat.


W związku z tymi wydarzeniami Pan Wanner planuje opublikować informacje mówiące o wieku węża i rozmnażaniu bezpłciowym. Będzie to możliwe badania potwierdzą postawione tezy. Zoo wykorzystuje testy genetyczne w celu ustalenia, czy jaja zostały wyprodukowane bezpłciowo. Ciekawym jest, że zostało to wcześniej odnotowane u gadów, w tym pytonów, grzechotników i smoków z komodo.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama