Zakładanie kantara i prowadzenie konia – podstawy jazdy konnej

Jeździectwo to sport, który w ostatnich latach zbiera coraz to większą rzeszę fanów. Jest to niezwykle przyjemna forma aktywności fizycznej na świeżym powietrzu umożliwiająca przebywanie ze zwierzętami. Początki przygody z jazdą konną są zarówno niezwykle fascynujące, jak i stosunkowo wymagające. Przed wybraniem się na pierwszą wizytę w stajni warto zaopatrzyć się więc w podstawową wiedzę teoretyczną, dzięki której początkowe kroki okażą się zdecydowanie prostsze i mniej stresujące. Pierwsze minuty spędzone w stajni jeszcze przed rozpoczęciem nauki jazdy wymagają nabycia umiejętności założenia kantara i prowadzenia konia. Jak zrobić to prawidłowo?

Kantar – odpowiednie dopasowanie

Przed użyciem kantara należy zadbać o to, aby wybrany egzemplarz idealnie pasował do wymiaru końskiej głowy. Złe wymiary mogą bowiem spowodować otarcia lub skutkować zsunięciem się z pyska. Najbardziej praktyczne są modele posiadające dwustopniową regulację – na potylicy oraz pod brodą. Można je dopasować do praktycznie każdego rodzaju budowy końskiej głowy. Sklepy jeździeckie w opisie produktów podają nazwy konkretnych rozmiarów – jednak są one w dużej mierze zależne od producenta.

Najlepszą metodą idealnego dopasowania jest po prostu przymiarka. Po założeniu kantara na końską głowę nachrapnik powinien znajdować się na najtwardszej części nosa. Z reguły jest to odległość średnio 4 palców od chrap. Wszystkie paski powinny delikatnie przylegać do głowy. Ważne jest aby nie były zapięte ani zbyt luźno, ani zbyt ciasno. Dużą różnicę warunkującą kryteria prawidłowego dopasowania odgrywa rodzaj kantara. Najpopularniejsze są egzemplarze taśmowe. Często można spotkać się także z kantarami z futerkiem – dedykowane są one koniom delikatnym, posiadającym skłonność do otarć naskórka. Szczególnym modelem są tak zwane haltery – wykonane ze sznurka. Powinny być one stosunkowo luźne. Kantar tego typu służy do jazdy i prowadzenia konia, ale nie można pozostawiać w nim zwierzęcia na dłuższy czas w boksie, czy na pastwisku. Sznurek jeżeli o coś się zaczepi nie zerwie się tak łatwo jak taśma zawierająca przeszycia i może wyrządzić koniowi krzywdę.

Jak prawidłowo założyć i dopasować kantar?

Kantar złożony jest z dużej ilości podobnych do siebie pasków więc przed jego założeniem należy upewnić się w którą stronę należy go poprawnie założyć. Podczas kilku pierwszy prób warto poprosić o pomoc doświadczoną osobę. Do konia należy podejść z boku. Jeżeli zwierzę stoi w boksie odwrócone tyłem warto je zawołać, ewentualnie zachęcić smakołykiem, aby go nie wystraszyć i nie wywołać niepożądanej reakcji. Następnie trzeba stanąć po lewej stronie konia, przełożyć prawą rękę pod jego pyskiem i położyć dłoń na kości nosowej. Najpierw na nosie należy umieścić nachrapnik – przy użyciu lewej ręki. Kolejno przełożyć przez jedno i drugie ucho pasek potyliczny i zapiąć kantar karabińczykiem. Koniecznie należy sprawdzić czy nic nie zostało przekręcone i czy nachrapnik nie jest zapięty zbyt luźno ani za ciasno. 

Prowadzenie konia na kantarze – jak zrobić to dobrze?

Głównym zadaniem kantara jest umożliwienie prowadzenia konia. Jak zrobić to w prawidłowy sposób? Po odpowiednim założeniu dopasowanego kantara należy podpiąć do niego uwiąz. Szczególnie polecane są egzemplarze posiadające tak zwany bezpieczny karabińczyk. Dzięki nim podczas zagrażającej zdrowiu jeźdźca bądź konia sytuacji można jednym ruchem uwolnić zwierzę i się od niego oddalić. Po podpięciu do dolnego kółka kantara, linkę należy chwycić prawą ręką w niedalekiej odległości od końskiej głowy. Koniec linki musi być trzymany w lewej dłoni, aby nie dopuścić do jego przydepnięcia. Jest to też swego rodzaju asekuracja przed wypuszczeniem uwiązu z rąk. Pod żadnym pozorem nie można owijać linki wokół dłoni. Gwałtowne pociągnięcie przez zwierzaka jeżeli się spłoszy, może skutkować przykrym wypadkiem i niechcianym urazem. Niezwykle ważną umiejętnością jest również prawidłowe przywiązanie konia po doprowadzeniu go na miejscu docelowe. Z reguły w stajniach dostępne są specjalne stanowiska do wiązania zwierząt, aby tam móc je wyczyścić i przygotować do jazdy.

Reklama

Jeszcze przed pierwszą wizytą w stajni warto zapoznać się ze sposobem prawidłowego wiązania bezpiecznego węzła. Jego funkcja jest taka, aby można było odwiązać konia za pomocą jednego pociągnięcia końca linki. Długość uwiązu, jeżeli koń jest przywiązany, powinna wynosić nie mniej niż 60 cm. Krótsza odległość może wywołać panikę. Należy unikać wiązania konia do niestabilnych elementów. Często praktykowanym rozwiązaniem są metalowe kółka umieszczone w ścianie. W wielu stajniach można także zauważyć przymocowane do nich sznurki. Przywiązanie do nich uwiązu jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem. Jeżeli koń się spłoszy – sznurek po prostu się zerwie i nie dojdzie do niepotrzebnego wypadku. 

Kantar – do czego jeszcze może się przydać?

Kantar to niezbędny element wyposażenia każdego jeźdźca. Stosowany jest on nie tylko do przeprowadzania konia z miejsca na miejsce. Pełni zdecydowanie większą ilość funkcji. Stosuje się go między innymi do lonżowania – powinien być wtedy wyjątkowo dobrze dopasowany. Wiele osób zastępuje również podczas jazdy ogłowie kantarem. Jest to opcja szczególnie popularna w gronie osób zajmujących się tak zwanym jeździectwem naturalnym. Często stosowany jest wtedy halter. Jego dopasowanie i zakładanie jest nieco bardziej wymagające niż standardowego modelu taśmowego. Należy dobrze dopasować rozmieszczenie węzłów, a podczas jego zakładania trzeba go zawiązać, gdyż nie posiada on ułatwiającego cały proces karabińczyka. 

Reklama

Zakładanie kantara i prowadzenie na nim konia to podstawowe umiejętności. Właśnie od ich nabycia rozpoczyna swoją przygodę z końmi każdy początkujący jeździec. Niezwykle ważne jest odpowiednie dopasowanie wykorzystywanego sprzętu i jego umiejętne użytkowanie. Podczas przebywania z tak silnymi zwierzętami należy cały czas pamiętać o zachowaniu wszelkich niezbędnych środków bezpieczeństwa. Kantar powinien być więc odpowiednio dopasowany, a uwiąz podczas spaceru trzymany w bezpieczny zarówno dla jeźdźca jak i konia sposób. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama