Czego nie mogą jeść koty?

Właściciele kotów chcą zapewnić swoim zwierzakom wszystko co najlepsze. Zapewne i Ty pragniesz dać swojemu podopiecznemu właściwe miejsce do odpoczynku, dobrej zabawy, a także podawać mu pokarm dostosowany do jego potrzeb żywieniowych. Od czasu do czasu każdy z nas ulega pokusie serwowania pupilom resztek ze stołu i specjalnych przysmaków. W momencie takiej słabości pamiętaj, że niektóre pokarmy mogą być dla twojego zwierzaka niebezpieczne i szkodliwe. W dzisiejszej publikacji chcemy odpowiedzieć na często zadawane przez Was pytania związane z żywieniem waszych pupili i wskazać czego nie mogą jeść koty.

Czy kot może jeść cebulę i czosnek?

Cebula i czosnek mogą uszkadzać czerwone krwinki Twojego kota i prowadzić do zaawansowanej anemii. Warzywa te są zazwyczaj trujące, gdy są spożywane w dużych ilościach. Należy również pamiętać, że kontakt z formami takimi jak zupa cebulowa lub sos czosnkowy również może być dla kota szkodliwy. Koty podejrzewane o kontakt z tymi substancjami i dodatkowo mające objawy senności, osłabienia, zmniejszony apetyt, blade dziąsła i pomarańczowy lub ciemnoczerwony mocz, powinny być natychmiast zabrane do weterynarza.

Czy mój kot może jeść surowe jaja, surowe mięso lub kości?

Podobnie jak w przypadku ludzi, spożycie surowych jaj lub mięsa niepoddanego obróbce termicznej może prowadzić do zatrucia salmonellą lub bakteriami E. coli. Objawy choroby są różne i mogą obejmować wymioty, biegunkę i senność. Wspomniane bakterie mogą być również przenoszone na ludzi, więc uważaj, aby prawidłowo myć ręce po gotowaniu i trzymać kota z dala od nieprzetworzonych pokarmów. Surowe jajka również zawierają enzym, który może prowadzić do problemów ze skórą i sierścią zwierzęcia. Chroń kota przed jedzeniem surowych kości – może się nimi zadławić, uszkodzić przewód pokarmowy lub zniszczyć zęby.

Czy mogę dać kotu czekoladę? Co, jeśli kot napije się kawy?

Pewnie każdy z was słyszał, że czekolada może być śmiertelna dla psów, ale jest ona równie trująca dla kotów. Czekolada zawiera substancje zwane metyloksantynami, które mogą powodować wymioty i biegunkę, wysoką temperaturę ciała, drżenie mięśni, nieprawidłowy rytm serca, dyskomfort w jamie brzusznej, zwiększone pragnienie i drgawki. Powszechnie wiadome jest również, że ciemne czekolady są bardziej niebezpieczne niż ich mleczne i białe odpowiedniki. Metyloksantyny znajdują się również w napojach zawierających kofeinę, dlatego koty powinny ich unikać. Jeśli u Twojego kota wystąpi którykolwiek ze wspomnianych objawów, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. 

Czy koty mogą spożywać alkohol lub jeść surowe ciasto?

Napoje alkoholowe i żywność zawierająca alkohol mogą być niebezpieczne dla Twojego kota. Spożycie napojów z procentami najczęściej powoduje wymioty, biegunkę, drżenie mięśni, dezorientację, problemy z oddychaniem, śpiączkę, a nawet w skrajnych przypadkach śmierć. Ważne jest również, aby trzymać kota z dala od surowego ciasta, którego spożycie często powoduje problemy z żołądkiem.  Jeśli uważasz, że Twój kot połknął nawet niewielką ilość wskazanych substancji, natychmiast zabierz go do weterynarza.

Reklama

Czy kot pije mleko?

Nawet jeśli Twój kot lubi pić mleko, niekoniecznie jest ono dla niego dobre. Koty mają problemy z trawieniem laktozy zawartej w mleku, co może powodować rozstrój żołądka lub biegunkę. Większość kotów jest narażona na kontakt z laktozą zawartą w mleku matki, a ponieważ maluchy piją je tylko przez kilka tygodni, ich układ trawienny często nie jest przygotowany do ponownego wprowadzenia laktozy. W związku z tym podczas gdy niektóre koty nie mają problemów z tolerowaniem mleka, nie zaleca się im picia niczego poza mlekiem matki, gdy są kociętami, ze względu na możliwość wystąpienia problemów trawiennych.

Czy kot może jeść winogrona?

Nawet niewielka ilość winogron i rodzynek może doprowadzić do szybkiego rozwoju niewydolności nerek Twojego kota. W ciągu 12 godzin od spożycia pojawiają się wymioty, z kolei po 24 może wystąpić senność, biegunka, zmniejszony apetyt, ból brzucha i zmniejszone oddawanie moczu. Chociaż nie do końca jest jasne, dlaczego winogrona i rodzynki mogą powodować niewydolność nerek u kotów, pewnym jest, że nawet ich niewielka ilość może spowodować poważną chorobę kota. Powtarzające się wymioty i nadpobudliwość są wczesnymi objawami i mimo, że u niektórych kotów mogą nie wystąpić żadne objawy chorobowe, najlepiej nie podawać im winogron i trzymać je z dala od miejsc dostępnych dla kota.

Reklama

Czy mój kot może jeść karmę dla psów?

Chociaż karma dla psów nie jest toksyczna dla kotów, Twój zwierzak potrzebuje zupełnie innego zestawu składników odżywczych. Kocia karma powinna zawierać dużo witaminy A, tauryny, kwasu arachidonowego i białka, z kolei ta dedykowana psom jest inaczej zbilansowana. Psy mogą przetrwać z niższym poziomem witaminy A i białka, podczas gdy koty zniosą to znacznie gorzej. Psy są w stanie samodzielnie produkować taurynę i kwas arachidonowy, z kolei koty muszą mieć te substancje zawarte w swoim pożywieniu. Bez odpowiedniej ilości tauryny, u kotów mogą rozwinąć się choroby serca, problemy ze wzrokiem i zębami.

Czy koty mogą jeść ziemniaki?

Tak. Koty mogą jeść niewielką ilość gotowanych i nie przyprawionych ziemniaków, będących dobrym źródłem wody, potasu, żelaza, witaminy C, witaminy B6 i magnezu. Należy jednak pamiętać, że koty to mięsożercy i większość z nich nie skusi się na taką potrawę.

Co mogą jeść koty?

Koty mogą jeść:

  • Ser, ponieważ jest on skoncentrowanym źródłem białka i wapnia. Należy pamiętać, że większość kotów nie toleruje laktozy, gdyż ich układ pokarmowy nie ma enzymu niezbędnego do trawienia produktów mlecznych.
  • Chleb i ryż, jako uzupełnienie diety.
  • Tuńczyka w przypadku, jeśli jest podawany jako okazjonalny przysmak. Pamiętaj, że codzienne karmienie kota tuńczykiem, nie zaspokoi jego złożonych potrzeb, co więcej, zbyt częste spożycie ryb może wiązać się z ryzykiem zatrucia rtęcią.
  • Surowe ogórki, będące doskonałym źródłem witamin, błonnika i wody. Koty mogą także jeść marchewkę gotowaną na parze, pieczone szparagi, zieloną fasolkę szparagową i kabaczki – oczywiście serwowane w niewielkich ilościach.

Czego nie może jeść kot? Jak zapobiegać zjadaniu przez koty niebezpiecznych pokarmów?

Zdrowie i dobre samopoczucie Twojego kota zależy od rodzaju spożywanej przez niego karmy. Utrzymując trujący i niebezpieczny pokarm poza jego zasięgiem, a także upewniając się, że spożywa on zbilansowaną karmę dbasz o jego dobro.

Reklama

Oto kilka prostych wskazówek, jak uchronić pupila przed tym czego nie mogą jeść koty:

  • Przechowuj szkodliwą żywność poza zasięgiem kota. W przypadku ciekawskich kotów konieczne może być zainstalowanie w szafkach blokad zabezpieczających przed dostępem kotów.
  • Nie pozwalaj kotu wchodzić na blat podczas gotowania lub jedzenia.
  • Nie podawaj kotu resztek ze stołu. 

Jeśli zauważysz lub podejrzewasz, że Twój kot zjadł jeden z wymienionych wcześniej pokarmów, natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii. Podczas gdy niektóre z nich mogą powodować jedynie lekki dyskomfort u kota, inne mogą być o wiele bardziej niebezpieczne dla jego zdrowia. W razie wątpliwości poproś weterynarza o wskazówki.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Dlaczego koty liżą masło?

Masło jest jednym z absolutnie ulubionych kocich przysmaków. Większość opiekunów kotów przyznaje, że ich pupile [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama