Przewodnik po zakupie psów rasowych: co musisz wiedzieć przed zakupem?

Zakup psa rasowego to zawsze spore wyzwanie, które wzbudza w nas wiele wątpliwości. Zanim wybierzemy pupila, powinniśmy dokładnie przemyśleć własne oczekiwania i zwrócić uwagę na różnorodne kwestie. Co jest zatem najważniejsze? O czym pamiętać podczas zakupu psa rasowego?

Psy rasowe na sprzedaż

Pamiętajmy o tym, że psy rasowe na sprzedaż powinny pochodzić jedynie od zaufanych hodowców. Na szczęście aktualnie bardzo łatwo można znaleźć rasowego zwierzaka, należącego do organizacji międzynarodowej. Skorzystać można ze sprawdzonej strony internetowej, na której wyszukamy rasowe psy i koty, pochodzące z legalnych i profesjonalnych hodowli. Najważniejsze jest to, aby kupować zwierzaka świadomie – to żywe stworzenie, które potrzebuje naszej uwagi, troski i opieki. 

Co jest istotne podczas zakupu psa rasowego?

Na co powinniśmy zwracać uwagę w trakcie zakupu rasowego psa? Ogromne znaczenie mają następujące kwestie:

  • Wiek pieska – piesek powinien mieć ukończone co najmniej 8 tygodni. Nie należy zbyt szybko rozdzielać go z matką, gdyż to może skutkować trudnościami.
  • Żywienie – prawidłowe żywienie to bardzo ważny aspekt. Zapytajmy zatem o nazwę karmy i dowiedzmy się, jak dotychczas przebiegał proces żywienia zwierzaka. 
  • Warunki, w jakich przebywa pies – określić trzeba, czy pies jest odseparowany od matki, czy też przebywa z nią, w kojcu, czy zachowana została czystość itp. 
  • Rodzice szczeniaka – nie bez znaczenia jest ogólny stan zdrowia matki, jej charakter, kondycja i tym podobne. Bardziej dociekliwe osoby mogą zapytać o to, kiedy suka wydała poprzedni miot. 
  • Odrobaczanie – koniecznie zapytajmy o odrobaczenie zwierzaka. Potwierdzenie znajdziemy w książeczce zdrowia psa. 
  • Stan zdrowia psa – szczególne znaczenie mają zmiany skórne, ślady pasożytów, kaszel i objawy biegunki. 

Zakup psa wymaga także sprawdzenia dokumentacji. Jeżeli hodowla została zarejestrowana w Związku Krynologicznym, to znak, że jest prowadzony jej wykaz. W tej sytuacji piesek posiada rodowód, co daje nam pewność, że należy do danej rady. Ponadto, w takiej hodowli z pewnością dostaniemy także umowę kupna-sprzedaży zwierzaka. 

O czym jeszcze warto pamiętać?

Co ciekawe, Związek Krynologiczny nakłada na hodowców wiele obowiązków. Jeżeli hodowla nie została zarejestrowana, a my kupujemy psa rasowego nierodowodowego, warto zapytać, dlaczego nie ma uprawnień hodowlanych. Ta kwestia może być ważne z tego względu, że niekiedy brak uprawnień wiąże się z niemożnością ich uzyskania lub brakiem chęci ze strony hodowcy. 

Reklama

Jak widzimy, zakup rasowego pieska nie zawsze jest łatwym zadaniem. Musimy pamiętać o wielu aspektach, które dadzą nam pewność wyboru sprawdzonego i zarejestrowanego hodowcy. Mnóstwo psów czeka na swoich właścicieli, oddając im całe serce. Jeżeli zamierzamy znaleźć swojego psiaka rasowego na odpowiedniej platformie internetowej, dokładnie sprawdźmy wszystkie ważne informacje o zwierzaku i hodowcach! Dzięki temu unikniemy kłopotów i będziemy mieć gwarancję tego, że zwierzę doskonale wpisuje się w nasze oczekiwania. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama