Kot miauczy – co to oznacza?

Właściciele dostojnych zwierząt, jakimi są koty, doskonale zdają sobie sprawę z ich roszczeniowej natury. Nasi pupile na co dzień podążający własną ścieżką i wiodący niezależny styl życia, dążą do osiągnięcia wszelkich komfortów i wygody. Dlatego w sytuacjach, kiedy czegoś im brakuje, nie dają łatwo za wygraną. Posiadając w opiece kota, aby zadbać o jego potrzeby, należy wykazać chęć zagłębienia się w zwierzęcy świat i tym samym wzmocnić Waszą więź. Zapoznaj się z konkretnymi przykładami zachowań, które mogą wystąpić u Twojego pupila, gdy będzie chciał Ci coś przekazać.

Miauczenie, czyli koci sposób komunikacji

Rzadko kiedy poświęcamy należną uwagę dźwiękom, które wydają koty. Czasem może się nam nasuwać myśl, że czynią to bez żadnego konkretnego powodu. Jednak metoda nieustannego ignorowania podjęcia próby kontaktu ze strony Twojego pupila i nie wykazywanie zainteresowania jego potrzebami, może jedynie wpłynąć na osłabienie waszej relacji. Należy tutaj przede wszystkim pamiętać, że w sytuacji, gdy kot jest zdenerwowany, ponieważ mimo próśb nie okazujemy mu atencji, może on zacząć zachowywać się w sposób niepożądany, na przykład drapiąc domowników lub niszcząc meble. Dlatego nie warto obierać biernej postawy, a zamiast tego starać się zrozumieć potrzeby pupila. W końcu bycie właścicielem to bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga prawdziwego zaangażowania. Najważniejszą zasadą dotyczącą kontaktu z tymi niezwykle pasjonującymi zwierzętami jest wykazywanie świadomości, że wszelkie wychodzące z nich dźwięki mają swoją przyczynę. Jeśli zależy Ci na tym, aby nawet największy indywidualista z rodziny kotów miał do Ciebie zaufanie i chciał spędzać z Tobą czas, wystarczy, że zapamiętasz kilka standardowych zachowań, które świadczą o konkretnych potrzebach. Dzięki czemu, kolejnym razem, gdy usłyszysz miauczenie, nie będziesz mieć żadnych wątpliwości, co do tego, jak należy zareagować.

Przyczyny miauczenia

Kiedy słyszysz przeraźliwe miauczenie kota, z pewnością pragniesz mu, jak najszybciej pomóc. Jednak niemożność zrozumienia, co zwierzę próbuje Ci przekazać prowadzi często do frustracji i bezradności. Musisz wiedzieć, że rodzajów dźwięków, jakie potrafią z siebie wydawać koty jest bardzo dużo i mogą one odnosić się do całkowicie innych spraw. Niemniej jednak, jeśli słyszysz nieustanne miauczenie, kot próbuje zwrócić Twoją uwagę, ponieważ może potrzebować pomocy. Przyczyn jest wiele, ale warto zapoznać się z tymi występującymi najczęściej. Przede wszystkim mogą to być próby przypomnienia Ci o nie spełnieniu jakiegoś obowiązku, który wywołuje znaczący dyskomfort w życiu Twojego kota. Do takiego rodzaju problemów zalicza się głównie nie dostarczenie posiłku o konkretnej porze, czy brudna kuweta. Pamiętaj jednak, że koty doskonale wiedzą, czego chcą i mogą starać się nadużywać swoich przywilejów, aby dostać coś w nadmiarze. Dlatego może się zdarzyć, że Twój pupil będzie domagał się nakarmienia go, chociaż niedawno zjadł swoją porcję, nie daj się nabrać! Kolejne przyczyny miauczenia u kotów to chęć zwrócenia na siebie uwagi, szczególnie jeśli minął już dłuższy czas, odkąd razem się bawiliście. Może być to też sposób wyrażenia szczęścia, gdy wrócisz do domu. Nietypowy rodzaj dźwięków, jakie można zaobserwować u kotów pojawia się natomiast w momencie, gdy z jakiegoś powodu czują dyskomfort, co może oznaczać początek choroby. Nie należy także zapominać o jednym z najbardziej charakterystycznych i często uciążliwym dla właścicieli rodzaju miauków spowodowanych rują.

Rodzaje miauków a potrzeby u kota

Prawdopodobnie ilość przyczyn, jakie powodują miauczenie u kota, może wprawiać Cię w niemałe zagubienie. Jednak dźwięki te wbrew pozorom różnią się od siebie, dlatego nietrudno będzie Ci zapamiętać ich znaczenie. Jeśli chodzi o szczególny rodzaj miauczenia, który można by wręcz przyrównać do zawodzenia, symbolizuje on z pewnością okres rui. Koty nawołują w ten sposób swoich potencjalnych partnerów w celach reprodukcyjnych. Z reguły są to ciężkie chwile dla zwierząt. Z kolei, gdy słyszysz nieco bardziej płaczliwy ton, może to świadczyć o schorzeniach zdrowotnych. Donośne dźwięki występujące w krótkich odstępach czasu, wykazujące rozdrażnienie lub zdenerwowanie, wiążą się z ponagleniem właściciela w celu natychmiastowego otrzymania posiłku.

To najczęściej spotykane rodzaje miauczenia, dzięki którym następnym razem uda Ci się szybko nakreślić sytuację i ruszyć do działania. Należy jednak pamiętać, że podczas podejmowanych przez kota prób komunikacji, nie powinno się ograniczać jedynie do artykułowanych przez niego dźwięków. Dlatego, aby osiągnąć pełen obraz sytuacji, zwróć także uwagę na otoczenie pupila. Może trzeba mu nalać wody lub wyczyścić miskę albo wyraża on chęć zabawy? Warto o tym pamiętać i skupić się na zaspokojeniu podstawowych potrzeb, dzięki którym Twój kot będzie szczęśliwy, a przecież to najważniejsze.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama