Jak karmić psa dorosłego?

Opiekunowie czworonogów nierzadko mają problem z odpowiednim dawkowaniem karmy dla psa. Zwykle wydaje im się, że zalecana porcja karmy jest zbyt mała dla ich pupila, przez co wielu właścicieli zwyczajnie przekarmia swoje zwierzaki. Jak karmić dorosłego psa? Ile podawać mu karmy? Sprawdź!

Dawkowanie na opakowaniu – czy należy się nim sugerować?

Na opakowaniu każdej karmy dla psa możemy znaleźć tabelę z zalecanym dawkowaniem danego produktu. Jej umieszczenie to obowiązek każdego producenta karmy. Należy wiedzieć bowiem, że każda karma dla psa jest nieco inaczej zbilansowana – m.in. ma inne wartości białek, tłuszczów czy dodatków witaminowych, dlatego sposób dawkowania każdej karmy jest inny. Co ważne jednak: jeśli chodzi o karmy dla psów tych samych rozmiarów np. dorosłych, to zwykle mają one zbliżone sugerowane porcje. 

Dawka sugerowana to przede wszystkim tyle, ile powinien jeść pokarmu statystyczny pies o umiarkowanej aktywności, aby utrzymać na właściwym poziomie funkcje organizmu. Nazywa się ją dawką ,,zero” – czyli podając psu taką dawkę, nie ma ryzyka, że pies w krótkim czasie przytyje bądź schudnie. Niestety jednak rzeczywistość jest inna, ponieważ każda karma dla psa ma inną przyswajalność i nieco inaczej się przyjmuje w psim układzie pokarmowym. Jak należy więc dawkować karmę?

Jak prawidłowo dawkować karmę dla psa dorosłego? 

Dla każdego opiekuna psa punktem wyjścia powinny być dawki sugerowane, które znajdują się na opakowaniu karmy dla psa. Dzięki nim można bowiem dowiedzieć się, jaka jest uśredniona dawka dla statystycznego psa o danej (prawidłowej) wadze. W przypadku psów mało aktywnych lub bardzo aktywnych tę dawkę należy zmniejszyć bądź zwiększyć. Bardzo ważna jest tutaj również waga psa, ponieważ jeśli pies nagle przybiera lub traci na wadze, to należy właściwie dostosować dawkę. 

Szczególnie istotne jest także to, aby do psiego jedzenia wliczać też przysmaki. Opiekunowie czworonogów często je podają pupilom i niestety zapominają o ich “odliczaniu” od dziennej porcji. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, to niestety pies może szybko przytyć. W takiej sytuacji należy koniecznie ograniczyć podawanie przysmaków i podawać nieco więcej suchej karmy, która jest zbilansowana i dostarcza psiemu organizmowi niezbędne składniki odżywcze. W przypadku gdy natomiast dawka karmy dla psa wydaje się zbyt duża i istnieje ryzyko, że pies po niej np. zwymiotuje, to warto wybrać produkt bardziej skondensowany, którego mniejsza dawka dostarczy więcej energii. 

Reklama

Jaką wybrać karmę dla dorosłego psa i seniora – suchą czy mokrą?

Każdy opiekun psa odpowiedzialny jest za dietę swojego czworonoga. To jeden z najważniejszych czynników, który ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie pupila. Dlatego właśnie, gdy zwierzak stanie się dorosły, to najwyższy czas, aby wprowadzić właściwe modyfikacje w sposobie jego odżywiania. 

Należy mieć na uwadze, że dorosłe psy są już znacznie mniej aktywne niż szczenięta, ale przede wszystkim już nie rosną, więc trzeba podawać im mniej kaloryczną karmę. Najlepszym wyborem jest pełnoporcjowa karma dla dorosłego psa w pełni dopasowana do wieku i masy ciała. Opiekunowie jednak często zastanawiają się, jaką wybrać: karmę suchą czy mokrą? 

Reklama

Karma sucha jest odpowiednim wyborem dla psa w każdym wieku pod warunkiem, że u pupila nie występują problemy z gryzieniem. Niestety psi seniorzy nierzadko mają braki w uzębieniu, przez co spożywanie takiej karmy może być dla nich problematyczne. W takim wypadku lepiej sprawdzi się mokra karma. Aczkolwiek wiemy, że psi staruszkowie nierzadko są przyzwyczajeni do suchego pokarmu i nie chcą jeść innego rodzaju karmy. Wtedy rozwiązaniem może być moczenie kulek suchej karmy w wodzie. Bogaty asortyment karm suchych i mokrych znajdziemy np. w sklepie zoologicznym Karmy Wataha pod adresem https://karmawataha.pl

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama