Dlaczego zachowanie psa zmienia się podczas cieczki suki?

Jeśli jesteście właścicielami psów, to z pewnością zauważyliście, że cykl rozrodczy u naszych pupili jest diametralnie inny niż u ludzi, czy innych ssaków. Cieczka występuje u suki góra dwa razy w roku i diametralnie zmienia zachowanie naszego zwierzęcia. Gdy to się dzieje właściciele kochanych towarzyszek przeżywają gehennę. Sytuacja nie inaczej wygląda u właścicieli psów. Dlatego pozwolimy sobie na przytoczenie kilka ważnych faktów, które pomogą wam zrozumieć co się w tym czasie dzieje z naszymi podopiecznymi.

Czy pies może być zakochany? 

Jeśli myślicie, że zachowanie psa podczas cieczki suki jest efektem miłości w naszym rozumieniu tego słowa, to jesteście w błędzie. Nasz zwierzak ulega pobudzeniu przez feromony płciowe, które suka wydziela podczas rui. Czyli w tym przypadku mówimy tylko o zachowaniach instynktownych. Oczywiście te związki również nierozerwalnie wiążą się z silnymi reakcjami emocjonalnymi które mają wpływ na zachowanie psa nawet na dłuższy czas.

Zakochany pies- objawy

Gdy nasz pupil jest na etapie dojrzałości płciowej i dopadnie go strzała amora jesteśmy to bardzo szybko rozpoznać. Nasze “zakochane psy” miewają problemy z apetytem, są stałymi bywalcami przestrzeni pod drzwiami wyjściowymi z mieszkania/domu i dużo popiskują. Charakteryzują się niespokojnym zachowaniem i ciagle chca wychodzić na zewnątrz. Podczas spaceru zakochany pies jest maniakiem obwąchiwaczem. Każdy zapach musi należeć do niego, natomiast nie liczy się z całą resztą która go otacza, a miał w zwyczaju na nią reagować. Każdy doświadczony opiekun psa zdaje sobie w tym momencie sprawę, że przez kilka a nawet kilkanaście dni zachowanie jego pupila nie wróci do normy.

Moja Pani, a czy Azor coś do mnie czuje?

Z psem jak z człowiekiem, mają różne charaktery i temperamenty, dlatego też każdy z nich inaczej przechodzi okres miłosnych uniesień. Zdarzają się przypadki, że zachowanie psa podczas cieczki suczki sie niezmienia i niewykazuje zainteresowania samicą. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko. Możemy jednak na przykładzie doświadczeń przypuszczać, że emocje, których doświadcza pies i suka mogą mieć duży wpływ na ich późniejszą relację. Zmianę w kontaktach między nimi można zaobserwować zaraz po tym jak przeżyją okres rui.  Oczywistym jest fakt, że zachowanie psa podczas cieczki suki mieszkającej pod tym samym dachem objawia się dotkliwiej. Dla właścicieli takich psów mamy jednak dobrą wiadomość. Na szczęście zwykle nie ma konieczności aby rodzielać zakochana parę na cały czas trwania cieczki. Nasuwa się nam w takim razie jeden wniosek. Pies jest pobudzany przez feromony suki jeszcze zanim ona będzie gotowa do kontaktów seksualnych.

Omówiliśmy zachowanie psa podczas cieczki suki. Należałoby w tym przypadku nie zapominać o tej drugiej stronie. Dzięki temu będziemy lepiej rozumieć cały proces oraz, o ile to możliwe wcześniej na niego reagować.

Reklama

Cieczka u suczki

Sposób rozmnażania zwierząt, w tym nas, jest zróżnicowany. W przypadku psów proces zachodzi w różnym wieku. Suczki, w zależności od gatunku i rozmiaru rasy uzyskują dojrzałość płciową w zróżnicowanym czasie. Dlatego też, najmniejsze rasy przechodzą cieczkę między 6 a 12 miesiącem swojego życia. W przypadku dużych i średnich suk odbywa się to odpowiednio miesiąc później. Największe rasy zwane olbrzymimi mogą uzyskiwać dojrzałość płciową nawet 2 lata po swoich narodzinach. Należy jednak pamiętać, że fakt dostania przez sukę cieczki, nie oznacza, że jest gotowa do zajścia w ciążę.

Jeśli spytacie Lekarza Weterynarii, pewnie poleci wam unikanie psów gotowych do kopulacji. Ciąża w tak młodym wieku psa z pewnością, źle wpłynie na szczeniaki, jak i samą sukę. Należy się spodziewać, że suczki przechodzą cieczkę dwa razy w roku. Jednak, nie jest to rzecz stała i może ulegać zmianom. Zależy to zwykle od rasy, stanu zdrowia oraz wieku suki. Niektóre gatunki, przechodzą cieczkę nawet raz w roku. 

Reklama

Cieczka u suki- zachowanie

Mimo faktu, że każda suczka, może zachowywać się w różny sposób, istnieją wzorce zachowań oraz stanów fizycznych i behawioralnych. Tyczą się one okresów, zarówno przed i w trakcie trwania cieczki. Gołym okiem, możemy zaobserwować powiększone sutki oraz srom. Należy również zwrócić uwagę, czy nie pojawia się krwawienie. Ten objaw jest często pomijany i przeoczany, gdyż niektóre suki potrafią efektywnie utrzymywać czystość.

Zachowanie suczek zmienia się zależnie od fazy w której aktualnie się znajduje. Poniżej przedstawimy 4 podstawowe fazy cieczki:

  1. Okres poprzedzający ruję.

Podczas pierwszej fazy samica jest niepłodna, lecz zaczyna owulować i krwawić. Suczki w tym okresie, bywają niespokojne i częściej chcą wychodzić na zewnątrz. Natomiast nie pozwoli aby doszło między nią a samcem do stosunku.

  1. Ruja właściwa

Podczas tej fazy samica jest płodna. Ten okres trwa od 3 do 17 dni. Suczka w tej fazie pozwoli na stosunek z psem. Jej zachowanie do właściciela może być zarówno  przymilne jak i agresywne.

Reklama
  1. Faza porujowa

Trwa od 60 do 100 dni. Jej przebieg zależy, czy suka została zapłodniona, czy nie. Jeśli tak, to przejdzie ciążę, poród i będzie wychowywać młode. Jeśli nie, będzie odrzucać zaloty samców i więcej jeść. Wszystko po pewnym czasie się unormuje.

  1. Okres bez rujowy. 

Trwa średnio 120 dni i nie charakteryzuje się niczym specjalnym. Jest to okres spoczynku, który pozwala suce dojść do siebie i przygotować się do następnego okresu płodności.

Należy pamiętać, że bez względu co się stanie, to my jesteśmy opiekunami naszych pupili. Powinniśmy o nie dbać i nigdy nie sprawić im krzywdy. Dlatego należy w tym bujnym okresie zapewnić bezpieczeństwo, zarówno psu, jak i samicy. Natomiast, jeśli dojdzie do niekontrolowanego zapłodnienia, zadbać, aby szczenięta trafiły w dobre ręce, gdy nie jesteśmy w stanie się zaopiekować większą ilością psów.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama