Pies‌ ‌szybko‌ ‌się‌ ‌męczy‌ ‌i‌ ‌dusi?‌ ‌Poznaj‌ ‌możliwe‌ ‌przyczyny‌ ‌

Zastanawiałeś się dlaczego Twój pies tak szybko się męczy i krztusi? Chociaż powodów może być wiele, aby skutecznie zadbać o swojego zwierzaka musisz poznać konkretną przyczynę tego problemu.

Przyczyny zadyszki u psa

Otyłość

Przyczyną szybkiego męczenia się i trudności z oddychaniem, która w pierwszej kolejności może przychodzić na myśl jest słaba kondycja i wiążąca się z nią otyłość. Trudności z wagą mogą mieć ogromny wpływ na Twojego futrzanego przyjaciela. Każdy rodzaj aktywności fizycznej może być utrudniony, gdy pies cierpi na nadwagę – Twój pupil zdecydowanie szybciej się męczy podczas czynności, które kiedyś wykonywał z łatwością. Jeśli obawiasz się, że Twój pies ma nadwagę to najwyższy czas na to, aby porozmawiać z lekarzem weterynarii o dopasowanym programie odchudzania dla swojego pupila.

Problemy kardiologiczne

Zauważyłeś, że Twój pies charczy i się dusi? Objawy te mogą wiązać się z chorobą serca, której przyczyny trudno jednoznacznie określić. Starzenie się, otyłość, rasa i odżywianie mogą odgrywać w tym pewną rolę. Problemy z zastawkami serca są najczęstszym problemem i zazwyczaj dotykają psów małych ras, które ukończyły pięć lat. Bez względu na to, na jaką chorobę serca cierpi Twój pies, ważne jest, aby wcześnie zauważyć jej objawy. Ponieważ 95% schorzeń serca u psów pojawia się z wiekiem, łatwiej jest radzić sobie z nimi, gdy tylko się rozwiną. 

  • Kardiomiopatia rozstrzeniowa

Jedną z najczęstszych chorób serca u psów jest kardiomiopatia rozstrzeniowa definiowana jako zwyrodnienie mięśnia sercowego polegające na przeroście objętości komór serca. Kardiomiopatia rozstrzeniowa jest istotną przyczyną niewydolności serca u psów niektórych dużych ras. Pierwszymi objawami tego schorzenia mogą być: szybki oddech podczas odpoczynku lub snu (ponad 30-35 oddechów na minutę), utrudnione oddychanie zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego, kaszel lub duszenie się, a także ogólne osłabienie.

  • Endokardioza zastawki dwudzielnej

Choroba zastawki mitralnej powodowana jest najczęściej przez wysokie ciśnienie powstające podczas skurczu lewej komory serca i pompowania krwi do organizmu. Zastawka mitralna może z czasem zacząć się „zużywać” i przeciekać – zjawisko to znane jest jako niewydolność zastawki mitralnej  lub niedomykalność mitralna i często wiąże się ze szmerem w sercu. Inne przyczyny niedomykalności zastawki mitralnej to zerwanie strun ścięgnistych (chordae tendinae) – stan, w którym dochodzi do przerwania włóknistych strun utrzymujących płatki zastawki we właściwym położeniu, oraz zakażenia zastawki serca.

Reklama

Najwcześniejszym objawem nieszczelnej zastawki mitralnej jest zwykle szmer w sercu. W miarę upływu czasu niedomykalność staje się coraz większa i w końcu dochodzi do rozwoju zastoinowej niewydolności serca. 

Skąd będę wiedział, że mój pies ma niewydolność serca?

Reklama

Kiedy lewa strona serca nie pompuje prawidłowo krwi, krew powoli zatrzymuje się w płucach. Zbieranie się tego płynu powoduje najwcześniejsze objawy niewydolności serca, które objawiają się tym , że pies się krztusi, dusi i łatwiej się męczy na wspólnych spacerach. Psy z niewydolnością serca są zazwyczaj widocznie chore, podczas gdy te ze szmerami w sercu mogą mieć niewiele, jeśli w ogóle, objawów klinicznych, aż do momentu rozwinięcia się niewydolności serca.

Problemy z układem oddechowym

  • Paraliż krtani

Paraliż krtani jest stanem, który poważnie wpływa na oddychanie zwierzęcia. 

Zadaniem tego narządu jest ułatwienie oddychania i zamykanie się podczas jedzenia i picia. U zwierząt domowych (zwłaszcza psów), gdy dochodzi do porażenia krtani, żadna z tych rzeczy się nie dzieje – wzięcie głębokiego oddechu staje się niemożliwe, a zwierzę w zasadzie się dusi.

Zazwyczaj objawy mają charakter postępujący. Pies się dusi bez uprzedniego wysiłku, ma głośny i ciężki oddech, szybko się męczy podczas regularnych spacerów, a jego głos zmienia się i brzmi chrypliwie.

Reklama
  • Zapadnięcie się tchawicy

Tchawica to przewód łączący gardło z płucami. Jeśli chrząstki rozłożone wzdłuż ściany tchawicy stracą nieco siły i sztywności lub błona stanie się luźna i zwiotczała, pierścienie tchawicy spłaszczą się, gdy powietrze zostanie wciągnięte do dróg oddechowych podczas wdechu. Zjawisko to nazywane jest zapadnięciem tchawicy, które w efekcie utrudnia dostanie się powietrza do płuc. Schorzenie to najczęściej objawia się tym, że pies się dusi, cierpi na uporczywy, suchy kaszel i ma znaczące trudności w oddychaniu.

Czy istnieją inne schorzenia, które mogą być podobne do zapadnięcia tchawicy? Na wstępie należy wykluczyć inne przyczyny kaszlu, w tym niewydolność serca. Warto w tym miejscu zauważyć, że czasami choroba serca i zapadnięcie się tchawicy występują jednocześnie.

Jeśli zauważysz, że Twój pies się krztusi, nie zwlekaj i natychmiast zabierz swojego pupila do weterynarza. Lekarz wykona niezbędne badania i dobierze odpowiednie leczenie, które pozwoli na utrzymanie Twojego zwierzaka w dobrym zdrowiu.

Zapisz się na newsletter!

Reklama
Reklama

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama