Pies liże człowieka – dlaczego?

Dlaczego pies liże człowieka? Zastanawialiście się kiedyś nad tym tak naprawdę? Oczywiście uważamy, że jest to sposób, w jaki pies komunikuje nam, że nas kocha i okazuje swoją sympatię i oddanie. Ale czy jest tak na pewno? Czy to wszystko co psiak chce nam przekazać? 

Codzienne rozstania z czworonogiem nie należą do najłatwiejszych – w końcu wychodzimy zazwyczaj codziennie do pracy na większość dnia i zarówno my tęsknimy za naszym psem, jak i on tęskni za nami, szczególnie, kiedy zostaje w domu sam i zastanawia się gdzie podział się jego opiekun, kiedy wróci i dlaczego w ogóle wyszedł. Jednak cały ten smutek związany z pożegnaniem jest zastępowany przez nieopisaną radość po powrocie. Psa słyną ze swoich energicznych i radosnych powitań, kiedy to merdają ogonem, skaczą i liżą swoich opiekunów. 

Dlaczego psy liżą? 

Jest to jeden ze sposobów komunikacji Twojego psa z Tobą i otoczeniem (czyli też innymi zwierzętami). Pies liże po rękach, po nogach, a nawet po twarzy. No właśnie, dlaczego pies liże człowieka po nogach? Lizanie po nogach jest również dość częstym zachowaniem psa. Może to robić z sympatii ale możliwe, że pies liże stopy, ponieważ są spocone, a w pocie znajduje się wiele cennych minerałów. 

Dlaczego pies liże wszystko? 

Psy poprzez zmysł smaku poznają świat. Szczególnie szczeniaki. Jeśli zatem Twój pies jest szczeniakiem, jest duże prawdopodobieństwo, że liże wszystko, żeby uzyskać jak najwięcej informacji o świecie, a także sprawdzić, co nadaje się do jedzenia, a co nie. Warto uważać, by w zasięgu szczeniaka nie znajdowały się przedmioty, które mógłby połknąć w całości, skończy się to bowiem pilną operacją, o ile w ogóle szczeniak to przeżyje. Dorosły pies również może w ten sposób poznawać świat, szczególnie nowe przedmioty czy członków rodziny. 

Dlaczego pies liże po twarzy? 

Przyczyn tego zachowania można z całą pewnością doszukiwać się u psich przodków, czyli u wilków. Lizanie po pyszczku rodziców sprawia, że dzielą się oni z młodymi nadtrawionymi resztkami pokarmu. Można nawet zauważyć takie zachowanie u starszych wilków, ale jest to tylko rodzaj konwenansu społecznego, nie opiera się na tym ich całe żywienie. 

Reklama

Jakie są inne powody tego, że pies mnie liże? 

Do innych powodów tego, że pies liże, można z pewnością zaliczyć to, że zdobywają dzięki temu informacje. Liżąc człowieka, są w stanie dowiedzieć się, czy jesteśmy zestresowani, zmęczeni, czy może radośni. Nie od dzisiaj wiadomo, że psiaki świetnie wyczuwają nastrój człowieka! 

Kolejnym powodem jest dbanie o Twoją higienę. Tak, naprawdę! Twój psiak uważa Cię za członka swojego stada, a w końcu o swoje stado trzeba dbać. Psy często liżą się, by pomóc sobie wzajemnie w dbaniu o higienę i w dotarciu to miejsc, które psu trudno samemu umyć, np. do czubka głowy. Dlatego jeśli pies często Cię liże, oznacza to po prostu, że chce zadbać o Twoją czystość. 

Reklama

Dla psów lizanie jest także oznaką szacunku i uległości. Ten gest mówi, że psiak uważa Cię za osobnika, który stoi w hierarchii wyżej od niego, a także, że Ci ufa i zwyczajnie Cię lubi

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama