Lambert de Hondt (I) [Public domain]

Patron zwierząt – Św. Franciszek – kim był, modlitwa

Wiesz, że zwierzęta mają swojego specjalnego patrona? Jest nim św. Franciszek a jego imieniny wypadają 4 października, którego to obchodzimy również dzień zwierząt. Co warto wiedzieć o świętym Franciszku i w jaki sposób został on patronem zwierząt

Św. Franciszek patron zwierząt – co musisz o nim wiedzieć? 

Św. Franciszek urodził się w Asyżu w czasach Średniowiecza, w 1181 roku. Franciszek urodził się w zamożnej rodzinie i żył w przepychu aż do wieku 24 lat, kiedy to doznał wizji, w której usłyszał i zobaczył Boga. Od tego momentu Franciszek się nawrócił i wyrzekł bogactwa swoich rodziców, a wszystkie dobra które posiadał, rozdał ubogim i chorym, całkowicie poświęcając się nauce Jezusa o tym, by podążać za jego przykładem i zostawić wszystko za sobą. 

Dlaczego jednak Franciszek został patronem zwierząt? Przez całe życie uwielbiał obcowanie z naturą i sprawiało mu ono ogromną radość. Żył skromnie i w ubóstwie, jednak zwierzęta i natura były zawsze bardzo ważnymi elementami jego życia. Nauczał ludzi o szacunku do otaczającego ich świata, do roślin i zwierząt. Uważał on, że skoro Bóg jest stwórcą wszystkiego, to zwierzętom i roślinom należy się szacunek i równość praw, taka sama, jaką cieszą się ludzie. Znane jest wiele opowieści o św. Franciszku, między innymi to, kiedy przechadzając się, zauważył wieśniaka, który bił swojego osiołka tak długo, aż zwierzę zirytowało się i same go ugryzło. Św. Franciszek klęknął przez osiołkiem i powiedział wieśniakowi, że nie może obchodzić się tak ze zwierzętami i nic na tym nie zyska. Tłumaczył również drwalom, że nie mogą ścinać wszystkich drzew, muszą zostawić część, by las mógł się dalej odradzać. Franciszek był bardzo empatycznym i wrażliwym człowiekiem, podnosił nawet z ziemi małe robaczki, by ludzie ich nie rozdeptywali. Robił wszystko, żeby pomóc zachować równowagę w naturze i starał się, by wszystkie stworzenia żyły ze sobą w zgodzie. 

Obecny papież Franciszek przyjął swoje imię właśnie z uwagi na św. Franciszka. W swoim pontyfikacie zwraca uwagę na zwierzęta i powiedział, że „pewnego dnia zobaczymy nasze zwierzęta. Niebo jest otwarte dla wszystkich boskich stworzeń”. Jest to z pewnością ogromna pociecha dla wszystkich opiekunów, którzy stracili swoje zwierzaki. 

Dzień św. Franciszka i tym samym dzień zwierząt jest obchodzony 4 października. W tym dniu w wielu miejscach odprawiane są msze, w których udział brać mogą również zwierzaki. 

Patron zwierząt modlitwa 

Oto modlitwa do św. Franciszka, patrona zwierzaków: 

O Panie, uczyń z nas narzędzia Twojego pokoju, Abyśmy siali miłość tam, gdzie panuje nienawiść; 

Reklama

Wybaczenie tam, gdzie panuje krzywda; Jedność tam, gdzie panuje zwątpienie; Nadzieję tam, gdzie panuje rozpacz; Światło tam, gdzie panuje mrok; Radość tam, gdzie panuje smutek. 

Spraw abyśmy mogli, Nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać; Nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć; Nie tyle szukać miłości, co kochać; 

Reklama

Albowiem dając, otrzymujemy; Wybaczając, zyskujemy przebaczenie, A umierając, rodzimy się do wiecznego życia. 

Przez Chrystusa Pana naszego. 

Amen. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Patron zwierząt – Św. Franciszek – kim był, modlitwa

  1. Szynszyla Rysio, wspaniałe zwierzątko które prawdopodobnie nie przeżyje następnego dnia 05.11.2021. Żyło z nami 13 lat. Każdego dnia dawało nam radość i odwzajemniało miłością swoją. Delikatnie muskał twarz, usta, tulił się i zachęcał do zabawy. Pilnował kiedy spaliśmy:) i cieszył się kiedy z nim się bawiliśmy. Nawoływał kiedy był samotny i odburkiwał kiedy był niezadowolony 🙂 Był obrażony kiedy nie biegał po mieszkaniu długo czy też kiedy za późno był wypuszczany.
    Będziesz NIEZAPOMNIANY!
    2xJS

Dodaj komentarz

Reklama