Gołębie ozdobne – hobby czy już pasja?

Gołębie to jedne z najpopularniejszych ptaków hodowlanych. Ich niezwykły zmysł orientacji, szybkość i niewątpliwa uroda sprawiają, że wciąż znajdują nowych wielbicieli. Utrzymanie gołębi ozdobnych może być ciekawym sposobem spędzania wolnego czasu. Zdarza się także, że przeradza się w prawdziwą wieloletnią pasję, która może na dobre odmienić życie ptasich miłośników.

Początki hodowli gołębi ozdobnych

Historia hodowli gołębi sięga już czasów starożytnych. Początkowo ptaki te traktowane były jako zwierzęta ofiarne lub rzeźne. Z czasem doceniono ich zmysł orientacji i zdolność do szybkiego przemieszczania się na dalekich odległościach. W ten sposób zaczęła rozwijać się hodowla gołębi pocztowych, które stały się niezastąpionymi posłannikami przekazującymi wiadomości.

Po wynalezieniu innych sposobów komunikacji rola gołębi uległa stopniowej zmianie. Zaczęto selekcjonować je nie tylko ze względu na cechy użytkowe, ale także cechy fizyczne. W ten sposób narodziła się hodowla gołębi ozdobnych. Obecnie na świecie istnieje ponad 1000 ras tych pięknych ptaków. Gołębie ozdobne różnią się kolorami i wzorami upierzenia, sylwetkami i specjalnymi atrybutami.

Podstawowe zasady hodowli gołębi ozdobnych

Rozpoczęcie przygody z gołębiami ozdobnymi nie jest trudne ani kosztowne. Do hodowli gołębi niezbędny jest odpowiednio duży i wentylowany gołębnik. Można stworzyć go na poddaszu, strychu, w budynku gospodarczym lub wybudować jako osobny pawilon. Kolejnym krokiem jest zakup ptaków. Popularne rasy gołębi ozdobnych, takie jak turkoty, srebrniaki czy pawiki, często można nabyć już za kilkadziesiąt złotych.

Każdy hodowca musi dbać o regularne sprzątanie gołębnika i zapewnienie ptakom prawidłowo zbilansowanej diety. Gołębie ozdobne nie są ptakami wymagającymi w hodowli. Można karmić je mieszanką nasion: pszenicy, kukurydzy, jęczmienia, wyki, peluszki, grochu, lnu, rzepaku, słonecznika. By gołębie ozdobne zachowały piękny wygląd, należy również organizować im regularne kąpiele.

Reklama

Hodowla gołębi ozdobnych – ciekawe hobby dla miłośników ptaków

Utrzymanie gołębi ozdobnych może być interesującym hobby. Stanowi świetną odskocznię od codziennych obowiązków i kłopotów. Pozwala się wyciszyć i zrelaksować. Jego dużą zaletą jest możliwość bliskiego obcowania z pięknymi ptakami i poznawania ich zwyczajów.

Hodowla gołębi ozdobnych może dostarczyć też dużej satysfakcji. Jest świetną okazją do pogłębiania swojej wiedzy hodowlanej i ornitologicznej. Opieka nad gołębiami ma również inne walory – uczy cierpliwości, systematyczności i odpowiedzialności oraz budzi podziw dla piękna przyrody.

Reklama

Gołębie ozdobne – jak rozwijać swoją pasję?

Zwykłe hobby może czasami zmienić się w sposób na życie. Często tak właśnie dzieje się z hodowlą gołębi ozdobnych. Wielu hodowców z czasem powiększa stadko swoich ptaków, poznaje nowe rasy i innych hodowców. Nieodłącznym elementem życia miłośników gołębi ozdobnych są również wystawy i targi, na których mogą zaprezentować swoje ptaki. Hodowla gołębi ozdobnych może zatem stać się prawdziwą pasją, bez której trudno później wyobrazić sobie swoje życie.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama