Najdłużej żyjący pies na świecie. Nie uwierzycie ile lat żył!

W dzisiejszym artykule opowiem nieco o psie, który żył najdłużej! Najdłużej żyjący pies nazywał się Bluey i żył najprawdopodobniej aż 29 lat i 5 miesięcy. Trafił do księgi rekordów Guinessa, choć jego wiek nie został nigdy udokumentowany. Co warto wiedzieć o tym niezwykłym psiaku? 

Português: Bluey (Les Hall, Austrália, 7 de junho de 1910 – Rochester, Austrália, 14 de novembro de 1939) Jornal Fluminense – http://jornal.ofluminense.com.br/editorias/mundo/morre-no-japao-o-cao-mais-velho-do-mundo

Najstarszy pies świata 

Opiekunem najstarszego psa na świecie był Less Hall, Australijczyk, który adoptował psiaka jako szczeniaka, w 1910 roku. Bluey należał do rasy Australian cattle dog i przez całe swoje długie życie pilnował bydła i owiec. Był to podobno bardzo mądry i odważny pies, musiał jednak zostać uśpiony 17 listopada 1939 roku, po ponad 29 latach życia. Gdyby nie konieczność uśpienia Blueya, istnieje spora szansa, że żyłby jeszcze conajmniej kilka miesięcy, a może i lat? 

Obecnie jedyną konkurentką Blueye jest suczka Chilla, której wiek podobno szacuje się na 32 lata, jednak niewiele osób wierzy, że faktycznie mogłaby tyle przeżyć. Chilla była mieszanką labradora właśnie z Australian cattle dogiem (które jak się okazuje, są często długowieczne), przez co naukowcy zaczęli przyglądać się tej niezwykłej rasie i zastanawiać, co sprawia, że jest tak długowieczna. 

Najstarszy pies 

Żeby mieć pewien punkt odniesienia, wspomnę kilka słów o tym, ile przeciętnie żyją psiaki, żebyście mogli zobaczyć, jak niezwykłe jest to, że Bluey żył aż 29 lat. 

Przeszukują internet, można z pewnością natrafić na wiele sprzecznych informacji, albo przynajmniej takich, które są zbyt ogólne, by można odnieść je do swojego psiaka. Generalnie przyjmuje się, że średnio czworonogi żyją od 10 do 13 lat, jednak zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to zbyt satysfakcjonująca odpowiedź. 

Istnieje jednak kilka kryteriów, dzięki którym można dokładniej oszacować, ile może żyć dany psiak. Przede wszystkim generalna zasada jest taka, że im większy pies, tym niestety żyje krócej, czyli około 13 lat. 

Reklama

Mniejsze rasy psów potrafią dożyć nawet 19 lat (a zdarzają się rekordziści, którzy przekraczają nawet tę granicę). Są również niestety psiaki, które żyją o wiele krócej, niż wyżej wymienione ramy. Np. berneński pies pasterski żyje tylko około 7 lat, co jest naprawdę bardzo krótkim czasem dla psa. Ile żyje owczarek niemiecki? Jest to dość popularna w Polsce rasa, której psy żyją około 11 – 13 lat. 

Jako, że kundle są najczęściej mieszanką psów rasowych, najłatwiej byłoby oszacować długości ich życia poprzez znajomość rasy / mieszanki ras ich rodziców. Niestety z uwagi na to, że rzadko kiedy znamy rodziców kundelka, możemy jedynie przypuszczać, do jakiej rasy nas psiak jest podobny i na tej podstawie szacować ile może żyć. Warto jednak mieć na uwadze, że niezależnie od mieszanki ras, psiaki małe żyją statystycznie dłużej od większych. Generalnie jednak kundelki są dość długowieczne i żyją nawet 20 lat, jednak jest to naprawdę górna granica, którą mało który pies przekracza. Bluey (jeśli faktycznie dożył tak sędziwego wieku), jest prawdziwym rekordzistą! 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Najbrzydsze psy świata

Najbrzydszy pies świata - zastanawialiście się kiedyś jaki psiak jest uważany za najbrzydszego na świecie? [...]

Dodaj komentarz

Reklama