Mój kot nie umie korzystać z kuwety. Jak go tego nauczyć?

Koty to niesamowicie czyste zwierzęta. Większość z nich już od samego początku doskonale wie, do czego służy kuweta i jak z niej korzystać. Zdarzają się jednak przypadki, w których kot nie chce załatwiać potrzeb we wskazanym miejscu. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Dlaczego kot nie korzysta z kuwety? Przyczyny zdrowotne

Zanim przejdziemy jednak do pomysłów, jak nauczyć kota korzystania z kuwety, warto zadać sobie pytanie, jaka może być tego przyczyna. Większość zwierząt nawet jeśli nigdy nie miała okazji mieszkać w domu i załatwiać potrzeb we wskazanym miejscu, od razu instynktownie wybiera kuwetę ze żwirkiem. Jeśli kot wybiera inne miejsce, może to świadczyć o kilku problemach.

Przede wszystkim jeśli sprawa dotyczy dorosłego kota, warto skontrolować go pod kątem zdrowotnym. Załatwianie się poza kuwetą zwykle świadczy o rozwijającym się stanie chorobowym. Bardzo często przyczyną jest infekcja pęcherza moczowego, która powoduje ból w czasie oddawania moczu. To jednak nie jedyne powody zdrowotne, dla których kot może unikać kuwety. Przyczyną mogą być także bolesne zaparcia, problemy jelitowe, a nawet schorzenia ortopedyczne, które sprawiają, że wchodzenie do kuwety i kucanie sprawia zwierzęciu ból.

Inne przyczyny załatwiania się poza kuwetą

Kuweta powinna być odpowiednio duża – jej długość powinna wynosić przynajmniej 1,5 długości kota. Małe koty, a także koty geriatryczne i borykające się z problemami natury ortopedycznej (w tym np. koty szkockie zwisłouche, chorujące na osteochondrodysplazję) mogą wymagać kuwety z niskim rantem. Niektóre zwierzęta, zwłaszcza lękowe, mogą mieć problem również z załatwianiem się w kuwecie zakrytej, zwłaszcza jeśli wejście jest odgrodzone dodatkową klapką.

Dla wielu kotów dyskomfortem może być także załatwianie się w miejscach położonych blisko ciągów komunikacyjnych w mieszkaniu czy zbyt zakrytych. To drugie często wiąże się z nieprzyjemnymi doświadczeniami, gdy kot wychodząc z kuwety został zaatakowany przez innego kota.

Reklama

Ważny jest także odpowiedni żwirek. Najlepiej, gdy najbardziej przypomina on naturalny piasek lub ziemię. Z tego powodu zwykle najlepiej sprawdzają się drobne żwirki bentonitowe. Silikonowe są nieprzyjemne dla kocich łap, a drewniane i kukurydziane nie przypominają naturalnego podłoża. Ponadto, te drugie wiele kotów traktuje jako przekąskę, a nie toaletę. Ważne również, by żwirek nie wydzielał zbyt intensywnego zapachu, który może drażnić kocie nozdrza.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których zwierzak zwyczajnie nie rozumie, że powinien załatwiać swoje potrzeby w określonym miejscu. Zwykle dotyczy to kociąt odłączonych od matki przed 12 tygodniem życia, które nie zdążyły nabyć odpowiednich wzorców. W takich sytuacjach konieczne może okazać się obserwowanie zwierzęcia i wkładanie go do kuwety, gdy widzimy, że zbiera się do załatwienia potrzeby. Warto również skonsultować się z behawiorystą, który pokaże nam, jak prawidłowo zająć się takim kociakiem.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł partnera

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Reklama