Koci ogon - co warto o nim wiedzieć?

Do czego służy koci ogon?

Kiedy rysujemy kota, nigdy nie zapominamy o dorysowaniu mu ogona. I trudno się dziwić, w końcu jest to jedno z najważniejszych narzędzi mruczka, które pozwala mu dobrze funkcjonować. Ogon kota jest po prostu ostatnim odcinkiem jego kręgosłupa. U ludzi zachował się on w formie szczątkowej, w postaci kości ogonowej. Mruczkom nadal jest on jednak potrzebny i spełnia kilka bardzo ważnych funkcji. Zastanawialiście się jakich? Dzisiaj poznacie odpowiedź! 

Koci ogon – co warto o nim wiedzieć? 

Ogon kota jest o wiele bardziej zróżnicowany pod względem liczby kręgów od ogona ludzkiego, ponieważ może liczyć ich aż 28! U niektórych ras krótkoogoniastyck możemy spotkać krótsze ogony, ponieważ doszło u nich do mutacji, wskutek której liczba kręgów się zmniejszyła, albo ich część się zrosła. Mogą być nawet lekko powykręcane. 

Istnieją także rasy, które w ogóle nie posiadają ogonów (mają co prawda 3 kręgi ogonowe, ale nie mają żadnego widocznego ogona, a jedynie wgłębienie w miejscu, w którym powinien być). Te rasy to maks i cymric, które mogą być obciążone wadami kręgosłupa, dlatego nigdy nie należy krzyżować dwóch osobników bez ogona. 

Po co kotu ogon? 

Podstawową i najważniejszą funkcją kociego ogona jest utrzymywanie równowagi, szczególnie wtedy, kiedy jej utrzymanie jest szczególnie trudne, na przykład podczas przechodzenia na wąskim murku, czy spadania. Oczywiście sam ogon nie wie w jaką stronę się ułożyć, żeby zamortyzować mruczka, jest za to odpowiedzialny narząd równowagi, który znajduje się w uchu wewnętrznym i jest tak precyzyjny, że nawet koty bezogoniaste albo o krótkim ogonie są w stanie dobrze radzić sobie ze spadaniem i balansowaniem na krawędzi. 

Nie zmienia to jednak faktu, że osobniki które posiadają ogon, radzą sobie o wiele lepiej i jest im zwyczajnie łatwiej. Jest on podobny do tyczki w rękach linoskoczka – pozwala idealnie zbalansować ciało i stanowi doskonałą przeciwwagę. Nawet najmniejsze, delikatne ruchy pomagają kotu przechadzać się po niezwykle wąskiej powierzchni. 

Dodatkowo ogon kota pełni niezwykle ważną funkcję podczas polowania, a w przypadku kotów, które spędzają dużo czasu na drzewach – poruszania się. Dotyczy to takich kotów jak marga, czy pantera. 

Reklama

Na przykład gepard wykorzystuje ogon podczas polowań, kiedy musi gwałtowanie skręcić i zmienić tor. Kot domowy zresztą tez wykorzystuje swój ogon w trakcie springu i wspinaczki na drzewa, ale trzeba przyznać, że wychodzi mu to o wiele gorzej, niż jego dzikim kuzynom. 

Kot trzęsie ogonem, czyli co ogon mówi o zachowaniu kota? 

Koci ogon pełni bardzo ważną rolę socjalną i komunikacyjną, mianowicie jego ruchy są wręcz doskonałą mową ciała. Kot przy pomocy ogona komunikuje otoczeniu swoje samopoczucie i stan emocjonalny, cały wachlarz emocji, od irytacji po radość. Nie można jednak ograniczyć się tylko do ogona w odczytywaniu kociego nastroju, trzeba wziąć również pod uwagę ruchy uszu, ogólną postawę ciała, szerokość źrenic i odgłosy wydawane przez mruczka. 

Reklama

Najbardziej pozytywnym komunikatem jest z pewnością ogon uniesiony w górę, z lekko zagiętym koniuszkiem. Jest to bardzo ważny element komunikacji międzygatunkowej, który jest używany już przez kocięta, które witają matkę wchodzącą do gniazda. 

Generalnie rzecz biorąc uniesiony ogon oznacza przyjazne nastawienie i wyraz bardzo przyjaznych intencji w stosunku do przybysza. Jest to sygnał, który był początkowo wykorzystywany przez kocięta, ale bardzo szybko koty zaczęły używać go jako znaku pokazującego przyjazne nastawienie do innego kota. 

Istnieje jednak jeden przypadek, kiedy podnoszenie ogona nie jest wyrazem przyjaznego nastawienia – wtedy, kiedy kot unosi ogon, by zaznaczyć teren. Ogon jest wtedy uniesiony pionowo w górę, a następnie strzyka strumieniem moczu na pionową powierzchnię. Najczęściej ofiarą padają ściany i meble. Znaczenie terenu moczem jest częstym problemem kotów niekastrowanych, dlatego wykastruj swojego kota (jest to termin odnoszący się zarówno do kotek, jak i kocurów) jak najszybciej. 

Dodatkowo poza uniesionym ogonem kot może sygnalizować: 

Reklama
  • 1. Spokój – ogon jest wtedy swobodnie opuszczony, albo opuszczony do połowy. Kocie ciało jest rozluźnione, wibrysy są mało aktywne i ułożone luźno wzdłuż policzków.
  • 2. Ciekawość – ogon jest lekko uniesiony z zagiętym koniuszkiem
  • 3. Spokój lub dystans – ogon będzie wtedy owinięty wokół łap. Koty owijają też czasami ogonki wokół łap wtedy, kiedy jest im zimno
  • 4. Strach – ogon będzie skulony
  • 5. Ból – ogon będzie ściśle przylegał do ciała, ciało może być ułożone w pozycji bólowej, czyli mięśnie pyszczka będą napięte, grzbiet będzie wygięty w lekki łuk, łapki będą zebrane pod tułowiem, a mięśnie napięte, głowa często skierowana ku ziemi, brzuszek nie będzie dotykał podłoża). Jeśli zauważysz, że Twój kot często przesiaduje w takiej pozycji, koniecznie udaj się z nim do weterynarza.
  • 6. Agresja – ogon będzie uniesiony, ale ciało i sierść będą nastroszone.
  • 7. Chęć zabawy – zauważysz, że ogon mruczka będzie ułożony w kształt odwróconej litery „U”. Często oznacza to wstęp do kociej zabawy. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Międzynarodowy Dzień Kota

Koty jako jedne z najczęściej posiadanych zwierząt domowych posiadają swoje własne światowe święto zwane Międzynarodowym [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama