Kiedy używać gwizdka dla psa?

Zapewne prawie każdemu opiekunowi psa zdarzyła się sytuacja, kiedy próbował przywołać swojego psa do nogi, ale nie dało to żadnego skutku, albo wydało się konkretne polecenie, które psiak zupełnie zignorował. Czasami wynika to z nadmiaru bodźców, które rozpraszają psa i nie pozwalają mu się skupić na jednej czynności, a czasami wynika to z tego, że pies po prostu nie rozumie komendy. Co można zrobić w takiej sytuacji? 

Gwizdek dla psa – jak działa? 

Na każdym spacerze mogą zadziać się nieprzewidziane sytuacje, które mogą Twojego psiaka wystraszyć i sprawić, że ucieknie gdzieś daleko, albo zrobi sobie krzywdę, wpadając w popłochu pod samochód. Może również oddalić się na tyle, że nie będzie w stanie usłyszeć Twojego wołania. Nie są to sytuacje, które da się przewidzieć, życie toczy się swoim rytmem i czasami po prostu zdarzają się takie nieprzewidziane sytuacje. Można jednak odzyskać przynajmniej część kontroli, właśnie poprzez używanie gwizdka, który sprawi, że pies będzie w stanie Cię usłyszeć nawet z większej odległości, a także skupi się na tym dźwięku w sytuacji stresu, czy zagrożenia. 

Bezgłośny gwizdek na psa 

Jeśli np. Twój pies ma problemy ze słyszeniem komend, warto kupić specjalny, bezgłośny, wysokotonowy gwizdek. 

Nie od dziś wiadomo, że psy mają o wiele lepszy słuch od ludzi, słyszą o wiele wyższe dźwięki od nas, dźwięki, które dla nas są zupełnie niesłyszalne. Ludzka mowa oscyluje w granicach 2 – 4 k Hz, natomiast dla psa najbardziej optymalne i najlepiej słyszalne są dźwięki około 8 k Hz. 

Właśnie dlatego bardzo dobrym pomysłem będzie zakup specjalnego, bezgłośnego gwizdka dla psiaka, ponieważ nie tylko nie będzie on przeszkadzał nikomu wokół (a wszyscy wiemy jak irytujący potrafi być dźwięk zwykłego gwizdka), ale także będzie dla Twojego czworonoga najlepiej słyszalny. Gwizdek będzie również dla psa o wiele bardziej jasnym sygnałem, niż np. komendy słowne, które nie zawsze są efektywne (o wiele trudniej przywołać psa komendą, która musi być przecież głośna i wyraźna). 

Reklama

Opiekunowie często pytają o to, czy taki gwizdek nie będzie zwoływał wszystkich psiaków z okolicy. W odpowiedzi mogę spokojnie powiedzieć, że nie, ponieważ będzie on specjalnie nastrojony do Twojego psa. 

Można też zdecydować się na gwizdek ultradźwiękowy, który ma częstotliwość aż do 25 k Hz i działa aż do kilometra! 

Reklama

Gwizdek dla psa ma wiele zalet, ponieważ pozwala przywołać czworonoga na spacerze, nauczyć go odpowiednich komend, a także polepszyć jego dyscyplinę. Aby z sukcesem nauczyć psiaka reagować na konkretne komendy, należy w czasie treningu łączyć każde polecenie z gwizdkiem, tak, by pies zapamiętał, że gwizdek służy do oznajmiania komend. Jak rozróżnić poszczególne komendy? Do każdej może przypisać inną długość gwizdania. 

Jaki gwizdek na psa wybrać? 

Zależy to od tego, czy uprawiasz z psiakiem sport, czy zależy Ci tylko na dłuższych spacerach. Przy tych drugich, wystarczy zwykły gwizdek wysokotonowy, natomiast przy np. joggingu lepiej będzie zdecydować się na gwizdek ultradźwiękowy. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak oduczyć psa gryzienia? Gryzienie jest niestety dla opiekunów bardzo nieprzyjemne i kiedy się zdarza, [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama