ZALETY ADOPCJI PSA

Adopcja psa – o czym należy wiedzieć i jak przygotować się do adopcji psiaka.

Według raportu NIK’u (Najwyższej Izby Kontroli) problem bezdomności wśród psów na terenie Polski jest bardzo duży. W roku 2019 mówiono, że zdziczałych przedstawicieli tego gatunku szacuje są na ponad 650 tysięcy, natomiast 120 tysięcy z nich to lokatorzy schronisk oraz innych przytulisk.

NIE KUPUJ, ADOPTUJ!

Decyzja z zamiarem przygarnięcia bezpańskiego psa (czy to dorosłego już osobnika, czy szczeniaka) bywa trudna i równocześnie dość łatwa. Zwłaszcza dla takich ludzi, którzy pragną czynić dobro. Adopcja zwierzęcia to cudowny gest ze strony człowieka. To ogromna pomoc, ale także wspaniały akt miłości do czworonoga będącego w potrzebie. Jednakże należy mieć świadomość, że dana w ten sposób druga (a w niektórych przypadkach – kolejna) szansa ma swoje wady jak i zalety. Właściciel psa tzw. adopciaka musi mieć świadomość co jest w stanie zaoferować takiemu zwierzęciu. Istotną sprawą są wszystkie kwestie finansowe związane z posiadaniem czworonoga pod swoją pieczą (utrzymanie psa jest kosztowne). Kolejnym dylematem jest stan zdrowia przyszłego opiekuna – część osób może być zwyczajnie uczulona na zwierzę. Także wolny czas, a raczej czas dla psa to kolejny i chyba najważniejszy dylemat, który każdy człowiek chętny do adopcji powinien rozważyć. 

ZALETY ADOPCJI PSA:

Bardzo często zwierzęta do adopcji są już na tyle odchowane, że posiadają podstawowe szkolenie związane z prostymi komendami (typu: siad, łapa, zostań). Dodatkowo czworonogi te nauczone są, aby zachowywać czystość w domu. Nie wymagają nauki chodzenia na dwór w celach fizjologicznych. Jednakże najważniejszą korzyścią z przygarnięcia psa ze schroniska pod swój dach jest ogromna satysfakcja z udzielonej pomocy zwierzęciu w potrzebie. Jak również fakt zyskania najlepszego, najwierniejszego i najwdzięczniejszego przyjaciela na całe życie. 

WADY WYNIKAJĄCE Z ADOPCJI ZWIERZĘCIA:

Biorąc do swojego życia małe szczenię prosto ze schroniska bardzo trudno przewidzieć jego ostateczny rozmiar. Zwykle jest to mieszaniec i ustalenie jego rodziców w wielu przypadkach jest niemożliwe. Stąd biorąc małego psa nigdy nie można wiedzieć jaki wygląd, kształt oraz wielkość uzyska jako dorosłe zwierzę.

Niestety należy mieć świadomość, że dużo czworonogów będących do adopcji ma większe lub mniejsze problemy behawioralne. W wielu przypadkach są to zwierzęta zaniedbane i to na wielu poziomach. Nie bez przyczyny są one mieszkańcami przytuliska, fundacji, domu tymczasowego czy schroniska. Część z nich przeszła przez różnego rodzaju traumy. Bardzo często cierpiały fizycznie i psychicznie. Co więcej, takim miejscu jak schronisko trudno jest ustalić prawdziwy charakter psa, jego zwyczaje, upodobania. Nawet osoby tymczasowo zajmujące się takim zwierzęciem nie są w stanie poznać go całkowicie. Dlatego też adpociaki początkowo mogą sprawiać wiele kłopotów i trudności w układaniu ich na nowo i w ich poznawaniu. Wiele z nich w związku z przykrą przeszłością oraz smutnymi doświadczeniami może wykazywać dużą nieufność, brak zdyscyplinowania, a nawet wrogie nastawienie wobec ludzi (dorosłych lub dzieci) bądź mogą być bardzo lękliwymi czworonogami. Zdarzają się także osobniki z silnym lękiem do człowieka lub innych zwierząt, a nawet mogą być one agresywne.

Reklama

Kolejnym ważnym aspektem związanym z adopcją psa jest wiele przewlekłych chorób, na które może chorować. Bardzo często można spotkać osobniki mające niewydolność trzustki, lub zapalenie spojówek, bądź padaczkę czy chociażby choroby skóry takie jak – nużyca, świerzbowiec, pchły albo wszy. Wszystko to bezpośrednio związane jest z długotrwałą i kosztowną kuracją w gabinecie weterynaryjnym. 

Czasami można spotkać w schroniskach także dorosłe psy, które kompletnie nie znają podstawowych komend albo mają mocno zakorzenione złe nawyki. Takie osobniki również potrzebują więcej uwagi człowieka, odpowiedniego szkolenia, treningów, miłości, cierpliwości, a co najważniejsze – dużo wolnego czasu nowego opiekuna, by mógł on „naprawić” dane zwierzę.

Reklama

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ADOPCJI PSA:

Warto przed adopcją psa spędzić z nim trochę czasu. W ten sposób można sprawdzić jak na nas będzie reagował pies, jak zachowuje się w towarzystwie innych osób, zwierząt. Czy umie chodzić na smyczy podczas spaceru, a nawet i bez niej. Jeżeli jest taka możliwość należałoby również sprawdzić jak się zachowuje w trakcie jazdy samochodem. Takie spotkania zapoznawcze pozwalają na obserwacje zwierzęcia w wielu różnych sytuacjach.

Można także wypytać się o wiele szczegółów związanych z danym psem tymczasowych opiekunów (np. pracowników schroniska, wolontariuszy). Np. Ile zwierzę ma lat? Jaka jest jego historia? Jak reaguje na dzieci lub inne zwierzęta? Jak się zachowuje podczas zmiany otoczenia? Czy może zostawać samo? Czy czegoś się boi? 

PROCES ADOPCJI PSA:

Jeżeli decyzja o adopcji została podjęta w sposób świadomy, należy się do niej przygotować oraz dopełnić kilka ważnych warunków. Najważniejszą z nich jest fakt, że adoptować zwierzęta mogą tylko osoby pełnoletnie. Biorąc zwierzę prosto ze schroniska należy wybrać się do niego osobiście, aby czworonóg trafił w odpowiednie ręce. Po wybraniu przyszłego członka rodziny nowy opiekun musi (obowiązkowo) podpisać umowę adopcyjną, która zazwyczaj zawiera w sobie takie zobowiązania jak:

  • przyszła sterylizacja bądź kastracja;
  • stworzenie zwierzęciu odpowiednich warunków do życia;
  • zapewnienie psu opieki weterynaryjnej;
  • zapewnienie, że czworonóg ten nie zostanie ponownie porzucony;
  • poinformowanie schroniska w przypadku gdy pies ucieknie oraz podjęcie wszelkich możliwych sposobów do odnalezienia go;
  • oddanie zwierzęcia z powrotem do schroniska gdy nowy właściciel nie jest w stanie w dalszym ciągu zajmować się nim;

Zdarzają się także takie momenty, że chętny do stworzenia nowego domu (wybranemu) psu nie otrzyma zgody ze strony schroniska czy domu tymczasowego. Odmowa adopcji może pojawić się w sytuacji gdy przyszły dom nie będzie odpowiednim miejscem dla owego zwierzęcia. Niektóre czworonogi potrzebują doświadczonego właściciela, który posiada wiedzę w wychowywaniu i układaniu psów danej rasy (bądź w typie rasy). Oczywiście także ważną kwestią jest fakt czy nowy opiekun jest w stanie zapewnić czworonogowi odpowiednie warunki do rozwoju. Oznacza to, czy aktywność fizyczna człowieka jest na tyle wystarczająca aby zaspokoić potrzeby energetyczne danego psa. Zwłaszcza psy rasowe mają często silnie zakorzenione wymagania.

Reklama

Co więcej, należy być świadomym, że istnieje coś takiego jak opłata adopcyjna. To kwota, którą trzeba wpłacić schronisku w momencie odbioru zwierzęcia. Cena jaką należy uiścić często wynosi od 20 do 200 zł. Wszystko to zależy czy adoptowane jest szczenię czy dorosły osobnik. Czasami schroniska nie pobierają żadnych opłat w związku z przygarnięciem czworonoga. Jednakże przyszły opiekun może przygotować parę złotych, które wrzuci do przysłowiowej puszki lub podaruje parę kilogramów karmy, zabawki albo psie przysmaki schronisku. Niektóre przytuliska proszą aby osoba adoptująca sukę poniosła wszystkie koszty związane z jej sterylizacją, a taki zabieg może oscylować w granicach 150 – 600 zł. 

NA CO WARTO SIĘ PRZYGOTOWAĆ PO ADPOCJI ZWIERZĘCIA:

Decydując się na adopcję psa zwłaszcza dorosłego osobnika warto wiedzieć, że początkowo zwierzę może okazywać smutek albo strach. Równie rywalizacja o pożywienie z otoczeniem (z nowym opiekunem, dzieckiem czy innym przedstawicielem swojego gatunku) jest często spotykanym problemem u czworonogów pochodzących prosto ze schroniska. Ma to ścisły związek z tym, że wiele psów zamieszkuje jeden bok i muszą one między sobą walczyć o posiłek. Dlatego też zdarzają się momenty, że jeden pies naje się prawie do syta, a drugi niestety nie (bądź nic nie zje). Z tego powodu nowy właściciel musi pokazać zwierzęciu, że już zawsze jego miska będzie pełna, tak jak jego brzuch. Na szczęście psy mają taką wspaniałą cechę, że żyją tu i teraz, więc szybko potrafią przestawić się z życia w schronisku do życia w domu pełnym miłością.

PIERWSZE CHWILĘ PSA W NOWYM DOMU:

Zwierzę, które przybyło do nowego domu potrzebuje dużo spokoju oraz delikatności ze strony swojej nowej rodziny. Dlatego też warto pozwolić czworonogowi stopniowo zapoznawać się z nową przestrzenią oraz ludźmi, z którymi będzie żyć. Jeżeli w domu przebywają małe dzieci opiekun musi je nadzorować, zwłaszcza podczas kontaktu z psem. Wszystkie zabawy pomiędzy dzieckiem a zwierzęciem powinny odbywać się pod okiem dorosłej osoby. W takiej sytuacji jest on w stanie ocenić, czy zwierzę się boi lub czy owe igraszki mu odpowiadają. Jeżeli dom jest zamieszkały przez inne zwierzęta ważnym jest, aby poznawały się powoli i najlepiej na neutralnym terenie (poza domem). 

Ważnym szczegółem w dniach po adopcyjnych jest nie rozpieszczanie zwierzęcia. Większość osób lituje się nad nowym pupilem, zwłaszcza takim, który wiele przeszedł. Jest to dość instynktowne zachowanie, ponieważ w takiej sytuacji każdy chce pomóc psu pochodzącemu prosto ze schroniska. Opiekun w taki sposób pragnie sprawić, aby czworonóg poczuł się dość komfortowo w nowym otoczeniu. Jednakże w taki sposób psy, które są rozpieszczane nabierają nowych, złych nawyków, które sprawią wiele problemów oraz kłopotów w przyszłości. Dla zwierzęcia ważnym jest, aby znało i przestrzegało ono zasady panujące w nowym domu. 

Reklama
Reklama

Właściciel adopciaka powinien nie spieszyć się ze szkoleniem nowego członka rodziny. W momencie gdy pies zrozumie jak musi zachowywać się będąc w domu, jest gotowy by uczyć się jak reagować na zewnątrz. Ważnym jest również ustalenie codziennych rytuałów, które np. pomogą zwierzęciu pozostawać samemu ze sobą w trakcie nieobecności opiekuna. 

Każde agresywne zachowanie powinno być tłumione przez nowego opiekuna. Oczywiście musi on stosować odpowiednie metody wychowawcze (karcące). Należy pamiętać, że powinno się konsekwentnie oraz niezwłocznie korygować niepożądane zachowania u czworonoga. Jeżeli opiekun nie potrafi odpowiednio działać w tym temacie może pomóc sobie pracą z profesjonalnym trenerem czy behawiorystom. 

WYPOSAŻENIE DOMU DLA PSA:

Oczywiście biorąc pod swój dach zwierzę należy mu zapewnić również takie rzeczy jak akcesoria dla czworonogów. Do tego typu przedmiotów zaliczamy miski na wodę oraz jedzenie, legowisko, szelki, obrożę, smycz, odpowiednio zbilansowaną i pełnowartościową karmę. Nie można zapomnieć o zabawkach dla psów pozwalających zabić codzienną nudę.

Adopcja psa jest bardzo odpowiedzialną decyzją, decyzją na lata. Często owa sytuacja wymaga mnóstwa pracy ze strony nowego opiekuna, jak również dużych nakładów finansowych. Jednakże mimo, że często bywa ciężko to dla bezgranicznej psiej miłości warto dać jakiemuś porzuconemu czworonogowi dach na głową.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Malwina Ciździel

Biolog z wykształcenia, pasjonatka zwierząt, miłośniczka przyrody, właścicielka wesołego kundelka - Bułki. "Pamięć długotrwała u świń" to temat jej pracy magisterskiej - zaskakująca przygoda życia. Interesuje ją głównie behawior, dobrostan zwierząt oraz ich mowa ciała. Aktualnie planuje zamieszkać na polskiej wsi.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama