Dlaczego warto założyć oczko wodne w ogrodzie?

Woda jest niezbędna dla ludzi, zwierząt i roślin, a wraz z jej niedoborem rośnie cena. Z tego powodu warto założyć oczko wodne w ogrodzie, aby woda stworzona przez człowieka, czy to tryskająca, czy stojąca, mogła tchnąć życie w ogród. Przy spokojnym siedzeniu przy takim wodotrysku w ogrodzie można zauważyć liczne ptaki, które przylatują się napić, a wiele owadów jest również uzależnionych od obecności wody. Zwierzęta domowe, takie jak psy i koty, z pewnością lubią wodne stawy i baseny.

Zbiorniki wodne są także wzbogacającym elementem architektury ogrodowej, a można je budować w różnych rozmiarach, dopasowując do wielkości i stylu ogrodu. Mogą być wykonane jako naturalne oczko wodne bez żadnych innych elementów technicznych lub z miniaturowymi wodospadami, fontannami, wodotryskami czy płynącym strumieniem.

Przy zakładaniu oczka wodnego warto określić cel jego powstania. Może to być staw z roślinami wodnymi, staw do letniego orzeźwienia i kąpieli lub staw dla różnych zwierząt, takich jak ptaki, płazy i owady.
Przy budowie oczka wodnego pierwszym ważnym krokiem jest wybór odpowiedniego miejsca. Zaleca się, aby staw był jak największy, gdyż lepiej się prezentuje i jest łatwiejszy do utrzymania stabilności. Należy również zastanowić się, czy oczko wodne ma się znajdować w słońcu czy w cieniu. Jeśli będzie w bezpośrednim słońcu, będzie bardzo podatne na glony i sinice, ale będzie miało bujny wzrost roślinności brzegowej. Im bardziej lokalizacja stawu znajduje się w cieniu, tym wolniejszy będzie wzrost otaczających go roślin. W tym przypadku zaleca się wybór roślin lubiących cień.

Przy wyborze kształtu oczka wodnego warto uwzględnić jego kształt. Folia hydroizolacyjna dobrze posłuży nam do stworzenia oczka wodnego o dowolnym kształcie. Ten elastyczny materiał z tworzywa sztucznego dopasowuje się do kształtu stawu, dna i brzegów. Alternatywnie, można zastosować dostępne w handlu małe prefabrykowane stawy z utwardzonego tworzywa sztucznego, gdzie kształt stawu jest oczywiście już z góry określony.

Decydując się na założenie oczka wodnego, warto zastanowić się również nad rodzajem roślin, które będziemy w nim sadzić. Rośliny wodne mają nie tylko walory estetyczne, ale również pełnią ważną funkcję ekologiczną, pomagając oczyszczać wodę i poprawiać jakość środowiska dla zwierząt wodnych. Wśród popularnych gatunków roślin wodnych można wymienić m.in. lilie wodne, trzciny, pałki, rdesty, grążele i wiele innych.

Podczas planowania oczka wodnego, warto również pamiętać o kwestiach technicznych, takich jak zapewnienie odpowiedniego poziomu wody oraz systemu filtracji. W większych oczkach wodnych, zwłaszcza tych z hodowlą karpi KOI, niezbędne jest zastosowanie zaawansowanego systemu filtracji, który pozwoli na utrzymanie czystości wody i zdrowia ryb.

Reklama

Oczka wodne w ogrodzie mogą być również wykorzystywane do celów rekreacyjnych, jako miejsce do letniego orzeźwienia i kąpieli. W takim przypadku, konieczne jest jednak zapewnienie odpowiednich warunków, takich jak dostateczna głębokość i bezpieczne wejście do wody.

Podsumowując, założenie oczka wodnego w ogrodzie to nie tylko estetyczny element architektury krajobrazu, ale również sposób na zapewnienie odpowiednich warunków dla roślin, zwierząt i ludzi. Wymaga to jednak odpowiedniego planowania i uwzględnienia wielu czynników, takich jak odpowiedni wybór miejsca, kształtu i rozmiaru oczka wodnego, rodzajów roślin oraz systemu filtracji. Naszym zdaniem jednak, nie ma nic lepszego i bardziej relaksacyjnego niż picie kawy przy oczku wodnym.

Reklama

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Po kim konie dziedziczą maść?

Wiele miłośników koni przy wyborze swojego pupila kieruję się rodowodem, jednak maść dla znacznej części kupców [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama