Psy dla alergików

Psy dla alergików wydają się idealnym rozwiązaniem dla wszystkich dzieci i dorosłych, którzy marzą o psie, ale ze względu na alergie nie mogą się zdecydować na adopcję ani kupno czworonoga. Jakie rasy psów będą najlepsze? Czy istnieją w ogóle idealne psy dla alergików? 

Psy dla alergików – czy to możliwe? 

Często słyszy się o psach hipoalergicznych, które są przedstawiane jako idealne remedium na problem alergii. Jednak sprawa nie wygląda tak prosto, jak mogłoby się wydawać. Niestety każdy pies może uczulać i żaden nie jest w stu procentach hipoalergiczny. Dlaczego tak jest? Ponieważ każdy psiak wytwarza mikroskopijne płatki skóry, które w procesie złuszczania się naskórka dostają się do nosa i oczu, co powoduje reakcję alergiczną. Niektórzy mogą być też uczuleni na ślinę czworonoga. 

Skąd zatem wziął się mit hipoalergicznego psa? 

Wziął się z tego, że istnieją rasy psów, które zamiast sierści, posiadają włosy, które praktycznie nie wypadają, przez co ekspozycja na alergeny jest bardzo ograniczona. Jeśli jesteś uczulony na psy, najlepiej będzie spędzić trochę czasu w ich towarzystwie, szczególnie w towarzystwie ras, którymi jesteś zainteresowany. Jeśli przy którymś z kolei spotkaniu wszystko będzie w porządku, możesz śmiało myśleć o adopcji / kupnie swojego wymarzonego czworonoga. 

Pamiętaj, że w przypadku alergii nie warto brać do domu psa przed upewnieniem się, że nie będzie zagrożeniem dla Twojego zdrowia. Przysporzyłoby to problemów nie tylko Tobie, ale również psu, dla którego zmiany domu i właściciela są ogromnym stresem. 

Rasy psów dla alergików 

Wiemy już, że najlepiej wybrać psa, który posiada włosy, bo przez to będzie wyrzucał do otoczenia mniej alergenów. Jakie rasy psów dla alergików posiadają włosy i będą idealnym wyborem? 

Reklama

1. Bichon frise 

Bichon frise jest to rasa, która jest bardzo podobna do pudli. Również posiada charakterystyczną, szorstką, kręconą sierść, która świetnie zatrzymuje kurz oraz martwy naskórek, a także jest bardzo inteligentnym towarzyszem całej rodziny. Są bardzo tolerancyjne i uwielbiają bawić się z dziećmi. Są także dość spokojne, dlatego nie trzeba się obawiać o nadmierny hałas. 

2. Maltańczyk 

Maltańczyk jest idealnym psem dla alergików, osób posiadających małe mieszkanie, a także szukających dobrze wychowanego, inteligentnego psiaka. Trudno go nie pokochać. Ma piękne, duże czarne oczka i białe jedwabiste futerko. Jeśli chcemy jeszcze bardziej zmniejszyć ilość alergenów, możemy codziennie delikatnie przecierać jego włosy wilgotną szmatką. Maltańczyk waży od 2 do 3 kg i jest niezwykle pogodnym, skorym do zabawy psem. Będzie idealny zarówno dla rodzin z dziećmi. 

Reklama

3. Pudel 

Pudle są w ścisłej czołówce najinteligentniejszych psów świata – zajmują aż 3 miejsce, a wielu ludzi jest zdania, że bez wątpienia należy im się pierwsze. Są bardzo przyjazne, łatwo uczą się sztuczek, ale kiepsko znoszą samotność i brak ruchu. Pudla co kilka tygodni trzeba strzyc, jeśli nie będziemy tego robić, w niedługim czasie psiak zacznie przypominać baranka, futro będzie mu ciążyć i wpadać do oczu. Regularna pielęgnacja to w przypadku tych psów absolutna konieczność. Zaleca się też regularne szczotkowania, by zapobiec tworzeniu się kołtunów. 

4. Sznaucer 

Sznaucery posiadają włosy, dzięki czemu są świetną rasą psów dla alergików, ale także występują w trzech rozmiarach. Sznaucer miniaturowy, średni i duży, nadaje się zarówno do mieszkania, jak i do domu. Psy te są bardzo przyjacielskie, pogodne i towarzyskie, ale również bardzo uparte. Warto o tym pamiętać od momentu wprowadzenia psa do domu, ponieważ źle wychowane sznaucery są prawdziwą zmorą właścicieli. Jest to również rasa, która potrzebuje dość sporej ilości ruchu i zabawy. 

Pies dla dziecka z alergią – czy warto? 

Jeśli dziecko naprawdę mocno marzy o psie, warto rozważyć taką możliwość. Warto również poodwiedzać znajomych, którzy mają psy i zobaczyć, jak dziecko w ich obecności reaguje. Poza tym niezwykle istotne jest zastanowienie się, czy dziecko podoła obowiązkom związanym z posiadaniem psa, czy będzie go regularnie wyprowadzać (co jest dla psiaka bardzo ważne), czy będzie w stanie się z nim odpowiedzialnie bawić. Jeśli odpowiedzią na wszystkie pytania jest „tak”, można śmiało rozważyć adopcję psa lub zakup nowego członka rodziny. 

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama