Maine Coon – jak zadbać o zdrowie i kondycję kociego przyjaciela?

Maine Coon to jedna z ciekawszych kocich ras. Są to koty o naprawdę sporych gabarytach, a jednocześnie ceniące sobie towarzystwo człowieka. Maine Coon to prawdziwy i wyjątkowy przyjaciel!

Charakterystyka rasy Maine Coon

Koty rasy Maine Coon wywodzą się z Ameryki Północnej. Jak na koty, przedstawiciele rasy Maine Coon osiągają naprawdę spore rozmiary. Dorosły osobnik, samiec może ważyć nawet 11 kg, a kotka do 8-9 kg. Poza tym, że są wyjątkowo duże, cechują się również niebywałą inteligencją, a także żywiołowością.
Ze względu na sierść, Maine Coon klasyfikowane są jako koty pół-długowłose. Na uwagę zasługuje fakt, że wyróżnić można podwójną warstwę sierści – podszerstkę oraz włosy okrywowe. Taka struktura sierści sprawia, że staje się ona wodoodporna. Koty typu Maine Coon występują w różnych ubarwieniach. Koty te cechują silne, mocno umięśnione łapy i ciało. Bardzo charakterystyczny jest również wygląd – duże i wysoko osadzone trójkątne uszy, które zakończone są pędzelkami, jak u rysia.

Maine Coon to jedna z kocich ras, które szczególnie przywiązują się do człowieka. Stają się członkiem rodziny, wykazując bardzo prospołeczne postawy. Koty te są bardzo towarzyskie, a przy tym bardzo łatwo przystosowują się do nowych warunków otoczenia. Są radosne i przyjacielskie i cenią sobie wspólną zabawę.

Jak zapewnić kotu odpowiednią pielęgnację?

Koty typu Maine Coon, ze względu na dłuższą sierść wymagają specjalnej pielęgnacji. Brak odpowiedniego dbania o sierść prowadzi do powstawania splątań, supłów i pętli, których trudno jest się pozbyć. Dla kota jest to bardzo niekomfortowa sytuacja, gdyż skupia on energię na ich usunięciu. Dlatego też koty wymagają regularnego wyczesywania, które pozwala utrzymać sierść w doskonałej kondycji.

Opieka zdrowotna dla Maine Coona

Decydując się na tego sporych gabarytów przyjaciela warto dokładniej poznać rasę, aby móc zapewnić pupilowi odpowiednie warunki funkcjonowania. Ciekawą opcją, wartą rozważenia, jest wybór pakietu opieki zdrowotnej Pethelp, który pozwoli zabezpieczyć zwierzaka i jego potrzeby zdrowotne. Zarówno w kontekście profilaktyki, jak również potencjalnych chorób. Szczególnie, że wybór pakietu medycznego dla czworonożnego przyjaciela to spora oszczędność. Wizyty specjalistyczne u weterynarza oraz badania zawarte w pakietach dostępne są w dużo korzystniejszej ofercie cenowej.

Reklama

Rasa Maine Coon, ze względu na dość spore gabaryty i wagę w sposób szczególny narażona jest na wystąpienie dysplazji stawów biodrowych. Ponadto warto wiedzieć, że koty te dziedziczyć mogą pewne choroby. Wśród nich wymienić można m.in. kardiomiopatię przerostową. Maine Coon powinny już jako kocięta mieć wykonaną diagnostykę w tym kierunku, chociaż równie ważne są późniejsze, regularne powtarzanie badania. U kotów rasy Maine Coon duże zagrożenie stanowi także torbielowatość nerek czy młodzieńcze zapalenie dziąseł. U kotów zaobserwowano także częstsze niż u innych ras występowanie wgłobienia jelit, czyli sytuacji, w której jedna z części jelita przemieszcza się do światła innej.

Maine Coony to prawdziwi przyjaciele, których towarzyskość i radość zostanie doceniona przez niejednego miłośnika kotów. Jednak ze względu na ryzyko wystąpienia ciężkich chorób, które potrafią przez długi czas nie dawać żadnych objawów, decydując się na kota rasy Maine Coon warto rozważyć zakup dodatkowego pakietu ochrony medycznej, który pozwoli w pełni zadbać o zdrowie pupila.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jedna myśl na temat “Maine Coon – jak zadbać o zdrowie i kondycję kociego przyjaciela?

  1. Słowa mają ogromną moc bardzo w to wierze. Mogą inspirować, dawać motywację lub pocieszenie, a gdy go potrzeba. Czasem w jednym zdaniu zaklęta jest madrość, ktorej szukamy w naszym zyciu przez dlugi czas i dzięki wyszukiwarkom znajdujemy ją na takim blogu jak Twój :-).

Dodaj komentarz

Reklama