Dobór czapraka dla konia- na co zwrócić uwagę?

Konie to absolutnie fascynujące zwierzęta. Jazda na nich to piękne doznanie, dzięki któremu czujemy wolność i zastrzyk adrenaliny. Jest to piękny sport a także idealna forma spędzania wolnego czasu. Konie, jazda konna i wszystko co z tym tematem związane z roku na rok zyskuje na popularności. Cały czas najważniejszą kwestią jest uzmysłowienie sobie, że współpracujemy z żywym zwierzęciem, któremu należy zapewnić odpowiednie warunki bytowe. Dlatego właśnie czapraki, inaczej zwane potnikami to podstawowy element ekwipunku jeździeckiego. Czym kierować się podczas ich wyboru? 

Czym jest czaprak konny ? 

Czapraki to jeden z elementów ekwipunku jeździeckiego z który zakłada się pod siodło. Po co ? Jego głównym zadaniem jest ochrona końskiego grzbietu , a ponadto, szczególnie w warunkach intensywnej jazdy konnej, wchłanianie potu konia. Kolejną bardzo istotną funkcją jaką pełni potnik, to ochrona końskiego grzbietu przed otarciami. Pod siodłem bardzo łatwo o otarcie, tym bardziej że jeździec naciska na siodło całą swoją masą. Czapraki wykonywane są z różnorodnych materiałów. Podczas wyboru należy zwrócić uwagę na odporność materiału z którego wykonany jest potnik względem wycierania czy utraty koloru. 

Najgorsze co może się wydarzyć to odparzenie naszego konia pod siodłem. Wówczas nawet najlepszy czaprak nie ukoi bólu wierzchowca. To rana która będzie musiała się wygoić. Najlepiej jeśli będzie mieć stały dostęp do świeżego powietrza, aby nie zaczęła się ślimaczyć. Rekomenduje się zaprzestanie jazdy i treningów na czas wygojenia. Jest to więc nieprzyjemna sytuacja zarówno dla konia jak i dla jeźdźca. Dobór odpowiedniego czapraka ma za zadanie nie dopuścić do takich nieprzyjemnych sytuacji.

 Z myślą o koniach wykłębionych dobrze wyposażone sklepy jeździeckie posiadają w swojej ofercie czapraki podszyte futrem w okolicach grzbietu, tak by zapobiec w tych miejscach powstawaniu otarć i ran. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru czapraka ?

Jakość

Przede wszystkim na jego jakość oraz materiał, z jakiego został wykonany. Idealnie, jeśli materiał z którego wykonany jest produktu bardzo dobrze wchłania pot powstały na skórze konia, a jednocześnie bardzo szybko wysycha, aby zwierzę nie odczuwało zimna, a miłe utulenie. 

Reklama

Rodzaj

Czapraki można podzielić na różne rodzaje w zależności od przeznaczenia. Prezentowane rodzaje różnią się krojem, ze względu na fakt, aby idelanie dopasowywały się pod dany rodzaj siodła.

Czaprak skokowy – przeznaczony jest do użytku jedynie pod siodła skokowe, ze względu na swój charakterystyczny krój. Swoim kształtem będzie doskonale pasował pod skokowy profil tybinek w siodłach skokowych. 

Reklama
  • czapraki dresażowe/ ujeżdżeniowe- rekomenduje się użycie czapraka ujeżdżeniowego jedynie pod siodła ujeżdżeniowe, których tybinki są dłuższe od siodeł wszechstronnych
  • czapraki wszechstonne – idelanie wpasują się w każdy rodzaj siodła, stąd nazwa pochodząca od ich wszechstronnego zastosowania. Są wyprofilowane w taki sposób, aby pasowały pod każdy model siodła, również pod niektóre siodła skokowe
  • czapraki pad – to charakterystyczny, specyficzny rodzaj potnika. Zakłada się go pod siodła bezterlicowe. Ich głównym zadaniem jest pochłanianie wstrząsów oraz rozkładanie ciężaru jeźdźca. Zazwyczaj są o wiele grubsze od pozostałych rodzajów czapraków. 

Co więcej, podczas doboru czapraka dla konia należy zwrócić uwagę na rozmiar, ponieważ czapraki występują w różnej rozmiarówce. Jeśli istnieje taka możliwe, najlepiej przymierzyć produkt na naszym wierzchowcu. 

Higiena 

Czapraki konne, potocznie nazywane potnikami, ze względu na swoją funkcję wymagają bardzo częstego prania. Koń poci się dużą powierzchnią swojego ciała, więc nie rzadko, a można nawet powiedzieć że zawsze czaprak pod siodłem jest cały mokry. Podczas wyboru i zakupu produktu warto zwrócić uwagę na fakt, czy można prać go w pralce automatycznej. To znacznie ułatwi kwestię utrzymania potnika w należytej czystości. Jeśli produkt nie jest przeznaczony do prania w pralkach automatycznych, pozostaje nam namaczanie i pranie ręczne, a potem długie suszenie. Wówczas rekomenduje się posiadanie co najmniej dwóch egzemplarzy. 

Rodzaj materiału

Czaprak to element obowiązkowy, który posiada każdy jeździec do swojego konia. Co więcej, czaprak stanowi niebagatelną kwestie, zapewniając odpowiedni komfort dla naszego wierzchowca. Dlatego warto zastanowić się , który z dostępnych materiałów czaprakowych będzie dla naszego przyjaciela najkorzystniejszy. W ofercie dobrze wyposażonych sklepów jeździeckich odnajdziemy czapraki bawełniane, softshellowe, welurowe oraz z włókna syntetycznego. Pomimo tego, że mają pełnić takie same funkcje, czyli przede wszystkim chronić grzbiet konia oraz pochłaniać pot, każdy z nich ma swoje wady i zalety. 

Estetyka 

Prócz funkcjonalności, która stanowi kwestie kluczową, na rynku jest ogromny wybór czapraków także pod względem wizualnym, aby idealnie dopasować je do umaszczenia konia, koloru siodła czy stroju jeźdźca. Czapraki mają różne pikowania i kolory. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i upodobań jeźdźca czy właściciela wierzchowca.  Bardzo często czaprak dobierany jest pod inne akcesoria jeździeckie, lub odwrotnie, inne akcesoria dopasowywane są do czapraka. Wszystko po to, aby całe wyposażenie i ekwipunek jeździecki stanowiły komplet. Owijaki, nauszniki czy derka pasujące do czapraka stanowią połączenie idealne. 

Reklama

Posiadanie konia czy jego dzierżawa oprócz przyjemności i niezapomnianych wrażeń jakie daje nam obcowanie z tymi fantastycznymi zwierzętami , stanowi również spory obowiązek. Każdy kto chciałaby mieć konia lub go dzierżawić powinien przemyśleć swoje postanowienie bardzo dokładnie. Nie jest to rzecz, którą można odstawić w kąt. O konia trzeba dbać, co nie jest łatwym zadaniem. Ekwipunek jeździecki, a w tym dobór odpowiedniego czapraka dla konia, to tylko jeden z wielu obowiązków, jakie czekają przed właścicielem czy dzierżawcą, jednak odgrywający kluczową rolę w poczuciu komfortu naszego konia.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Obroża nie tylko dla psa

Nosi ją niemal każdy pies. W miastach właściciele zakładają ją psom przed wyjściem na spacer. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama