Jajko dla kota? czy kot może jeść jajko? – Wyjaśniamy

Jajka są kopalnią witaminy A, E, D, K, B2, B12 i wielu innych składników mineralnych, takich jak fosfor, wapń, żelazo i magnez. Jedzenie jajek z dobrej hodowli jest dla człowieka bardzo zdrowe i pożywne, dlatego naturalnie chcemy podzielić się tą dobrocią z naszymi pupilami. Zanim jednak nakarmimy mruczka jajkiem, warto zadać sobie pytanie: czy kot może jeść jajko? 

Czy koty mogą jeść jajka? 

Jajka zawierają ogromną ilość białka i są bardzo łatwo przyswajalne, przynajmniej dla człowieka. Znajdziemy w nich również świetne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasów omega 3 i 6, klucze są kluczowe dla naszego dobrego samopoczucia. Ponadto, jajka zawierają też dość dużą ilość luteiny, która jest bardzo istotna dla dobrego funkcjonowania wzroku i całego układu nerwowego! 

Jajka mają jednak jeden istotny minus – zawierają związek zwany awidyną, która utrudnia wchłanianie witaminy H, przez co zbyt częste spożywanie jajek może niestety prowadzić do awitaminozy, która objawia się osłabieniem, problemami skórnymi i wydaniem włosów. Jednak tak jak wspomniałam, żeby doszło do awitaminozy, trzeba spożywać jajka naprawdę często. Innymi słowy, najważniejszy jest umiar. 

Jajko dla kota – wartościowe uzupełnienie diety 

Rozwiewając wszystkie wątpliwości, śpieszę wyjaśnić, że jajka są dla kotów bardzo pożywne i mogą z powodzeniem pojawiać się w diecie mruczków. Są one również bardzo często wykorzystywane do produkcji gotowych karm dla kotów. Dietetycy radzą, by podawać kociakom jajka na twardo albo takie, które zostały przynajmniej uprzednio sparzone, by pozbyć się wszelkich groźnych drobnoustrojów, takich jak salmonella. Podawanie gotowanego jajka jest również polecane z uwagi na mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia biegunek i problemów żołądkowych. Żółtko dla kota, jak i całe jajko jest bardzo polecane w diecie BARF. 

Jeśli chodzi o częstotliwość podawania mruczkom jajka, zaleca się, by podawać mniej więcej jedno, maksymalnie dwa jajka raz w tygodniu, chyba, że dietetyk / weterynarz zaleci inaczej. 

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Jak nauczyć psa czystości

Jak nauczyć psa czystości?? To pytanie zadają sobie nieustannie właściciele psów (szczególnie szczeniaków) na całym [...]

Dodaj komentarz

Reklama