Hygenhund – opis rasy

Hygenhund pochodzący z Norwegii doskonale odnajduje się w różnych środowiskach. To co odróżnia hygenhunda od innych osobników to wyjątkowa wytrzymałość oraz odporność na trudne warunki terenowe i pogodowe. Psy te mają niezrównane zdolności atletyczne, co sprawia, że są one doskonałymi kandydatami do wszelkich treningów fizycznych. Chociaż Hygenhundy sprawdzają się jako zwierzęta domowe, należy pamiętać, że są to psy wyhodowane przede wszystkim do pracy. Hygenhund to bardzo rzadka rasa, która swoją nazwę zawdzięcza swojemu twórcy Hansowi Fredrikowi Hygenowi.

Hygenhund- wygląd rasy 

Hygenhund to średniej wielkości pies gończy, zwarty i solidnie zbudowany. Głowa psów tej rasy jest szeroka i trójkątna, a jej brzegi zdobią zwisające, duże uszy. Oczy hygenhunda są ciemnobrązowe, wyrażające jego spokój i powagę. Hygenhund chociaż jest dobrze umięśniony, nie powinien sprawiać wrażenia masywnego. Jego ogon jest noszony wysoko, w jednej linii z kręgosłupem. Hygenhund ma gęstą i szorstką w dotyku sierść, która może przybierać różne i jednocześnie wyraźne barwy – brązową, karmelową z czarnymi cieniami lub białymi oznaczeniami. 

Hygenhund- zachowanie

Hygenhundy to bardzo kreatywne i bystre psy. Osobniki te nieustannie poszukują zadań do wykonania. Mimo, że te cechy sprawiają, że hygenhundy są doskonałe w swojej pracy, posiadanie ich jako zwierząt domowych może stanowić prawdziwe wyzwanie.

Decydując się na przygarnięcie hygenhunda warto pamiętać, że nie jest to rodzaj psa, który będzie chciał przytulać się do Ciebie na kanapie przez dłuższy czas – wręcz przeciwnie – może on stać się nerwowy i niespokojny. Psy te potrzebują dużo przestrzeni do eksploracji oraz intensywnej aktywności. Hygenhundy świetnie odnajdują się na świeżym powietrzu, dzięki czemu doskonale nadają się do domów z dużym ogrodem. Psy te są bystre i szybko się poruszają. Ze względu na ich aktywność, mogą stanowić wyzwanie w sytuacjach, w których przebywa wiele zwierząt. Hygenhund może być idealnym zwierzęciem rodzinnym w odpowiedniej sytuacji. Psy te dogadują się dość dobrze z dziećmi, ale nadzór podczas wspólnych zabaw jest konieczny. Hygenhundy mogą być wspaniałymi towarzyszami dla innych psów przy odpowiednim wychowaniu. Są one jednak bardzo zaborcze i mogą wykazywać agresję, jeśli chodzi o ulubione zabawki, a także jedzenie. Dzięki wczesnej socjalizacji można ograniczyć te skłonności, ale nigdy nie da się ich całkowicie wyeliminować. Ze względu na wysoki potencjał popędu żerowania, psy te nie współpracują dobrze z mniejszymi zwierzętami, w tym z kotami. Rasa ta jest uosobieniem drapieżnika, nawet przy wczesnym wprowadzeniu, te impulsy mogą być zbyt intensywne przy napiętych sytuacjach z wieloma zwierzętami.

Hygenhund – dieta

Hygenhundy niekoniecznie wymagają specjalistycznej diety, ale to co powinno znaleźć się w ich diecie to wysokiej jakości sucha karma. Psy te wymagają chrupania, które pomaga im w oczyszczaniu zębów i zapewnieniu im wszystkich korzyści odżywczych, których potrzebują.Wielu właścicieli psów stosuje mokrą karmę jako dodatek do suchej karmy, aby urozmaicić ich posiłek. Wielu właścicieli psów stosuje również diety oparte na surowym jedzeniu lub jedzeniu domowym. Jeśli zdecydujesz się na bardziej naturalne podejście, zawsze upewnij się, że wszystkie składniki są sprawdzone przez lekarza weterynarii. Brak niezbędnych składników odżywczych może spowodować u twojego psa problemy zdrowotne.

Hygenhund – pielęgnacja

Hygenhund wymaga codziennych ćwiczeń, aby pozostać szczęśliwym i zdrowym.Te psy nie potrzebują tylko kilku szybkich spacerów dziennie. Ta rasa wymaga intensywnej aktywności fizycznej każdego dnia, czyli wielu ćwiczeń o wysokiej intensywności. Psy te są stworzone do przeżywania przygód, uwielbiają każdy rodzaj aktywności na świeżym powietrzu, co czyni je idealnymi towarzyszami wędrówek i szlaków.

Reklama

Psy te także bardzo dobrze radzą sobie z grami takimi jak aportowanie i innymi aktywnościami wymagającymi wysiłku fizycznego.

Hygenhund potrzebuje dużo rygorystycznego szkolenia, aby nadążyć za ich potrzebami fizycznymi i psychicznymi. Im lepiej wyszkolony jest Twój pies, tym lepsze będą Wasze relacje. W związku z tym, że psy te są tak aktywne, mogą wymagać profesjonalnego szkolenia. Hygenhundy są bardzo inteligentne i łatwo przyswajają nowe pojęcia. Kluczowe znaczenie ma jednak powtarzanie i pozytywne wzmacnianie szkolenia, gdyż psy te nie radzą sobie dobrze z surowymi karami. Bez szkolenia hygenhund może rozwijać tendencje nerwowe, prowadzące do niszczenia i innych złych zachowań.

Reklama

Hygenhund traci sierść w miesiącach wiosennych i jesiennych – aby zapobiec obfitemu wypadaniu sierści w tym okresie, warto szczotkować je codziennie.

W okresie wzmożonego linienia, raz w tygodniu możesz użyć narzędzia do usuwania sierści, aby pozbyć się martwych włosów z podszerstka.

Warto pamiętać, że w przypadku hygenhunda nie należy przesadzać z kąpaniem – wystarczy wykonywać ją regularnie co 4-6 tygodni. Psu po kąpieli należy obciąć paznokcie i wyszorować zęby.

Hygenhund – zdrowie

Hygenhundy to wytrzymała rasa, stworzona do życia na zewnątrz. 

Reklama

Nie można zapominać jednak, że w pierwszym roku życia szczeniaka należy dość często odwiedzać weterynarza. Po upływie pierwszego roku, można przejść do corocznych wizyt monitorujących zdrowie i byt psa. Nawet jeśli ta rasa nie ma zbyt wielu problemów zdrowotnych, o których należy wspomnieć, niektóre kwestie mogą nadal mieć na nie wpływ.

Bjørn Konestabo, CC BY-SA 3.0 , via Wikimedia Commons

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Pudel toy - opis rasy.

Klasyfikacja FCI grupa IX, sekcja 2, nr wzorca 172. Pudel toy to pies wesoły, bystry i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Australijski koolie - opis rasy

Koolie (celowo zapisywany przez “k”, aby uniknąć nieporozumień i pomyłek z owczarkiem collie) to pochodząca [...]

Dodaj komentarz

Reklama