Międzynarodowy Dzień Kota

Koty jako jedne z najczęściej posiadanych zwierząt domowych posiadają swoje własne światowe święto zwane Międzynarodowym Dniem Kota. W zależności od kraju Światowy Dzień Kota obchodzi się z różnymi datami, lecz we Włoszech i Polsce przypada on na 17 lutego, czyli dokładnie dziś!

Znaczenie Światowego Dnia Kota

Święto jakim jest Międzynarodowy Dzień Kota zostało stworzone aby podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, przypomnieć jak ważne jest niesienie pomocy zwierzętom bezdomnym, wolnożyjącym oraz takim które niegdyś miały swój własny kochający dom, ale z przyczyn losowych straciły go lub zostały porzucone. Celem Światowego Dnia Kota jest również uwrażliwienie ludzi na często trudny i smutny koci los.

Światowy Dzień Kota w Polsce

W Polsce Międzynarodowy Dzień Kota pierwszy raz był obchodzony w 2006r. a inicjatorami pomysłu były miesięczniki “KOT” oraz Cat Club Łódź. Samym pomysłodawcą obchodów święta Światowego Dnia Kota był felinolog i redaktor naczelny miesięcznika “KOT” Wojciech Albert Kurkowski, który promował akcje związane z udzielaniem pomocy bezdomnym zwierzętom. Podczas akcji “Rasowce- dachowcom” kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy zwierzakom skrzywdzonym przez los oraz bezdomnym.

Stowarzyszenie SOS KOTY w Mielcu jest stowarzyszeniem, które pomaga kotom porzuconym, podrzuconym, chorym, rannym, i wolno żyjącym. Ludzie tworzący to miejsce prowadzą w Mielcu dom, do którego trafiają koty z Mielca i okolicznych wiosek, dla których brakuje miejsca w mieleckim schronisku. Przygarniają, leczą, socjalizują i szukają dla nich domów. W roku 2020 pod ich opieką było w sumie 107 kotów. Całą działalność SOS KOTY w Mielcu Ci ludzie finansują z datków osób prywatnych, ponieważ stowarzyszenie nie dostaje dotacji od miasta. Potrzeby są ogromne, a pieniędzy wciąż brakuje, dlatego postanowili w tym roku, właśnie z okazji Światowego Dnia Kota podjąć się próby pobicia rekordu Guinnessa w największej ilości indywidualnych darowizn przekazanych na kampanię na jednej platformie internetowej w ciągu 24 godzin.

Obecny rekord ustanowiony został przez chińską Fundację na rzecz Zmniejszenia Ubóstwa, firmę Tencent QQ oraz agencję ONZ – Światowy Program Żywnościowy i wynosi 105 803 osoby. Na portalu RatujemyZwierzaki.pl utworzona zostanie zbiórka, której celem będzie pomoc kotom. Od północy 17 lutego przez kolejne 24 godziny każdy kto wpłaci chociaż złotówkę na akcję przyczyni się do pomocy w pobiciu rekordu.

Reklama

Dlaczego Międzynarodowy Dzień Kota obchodzimy 17 lutego?

Zapoczątkowane we Włoszech obchodzenie Światowego Dnia Kota zostało uargumentowane czynnikami związanymi z przekonaniami Włoskiej kultury dotyczącymi kotów oraz miesiąca luty:

  • wśród popularnych włoskich przesądów luty nazywano miesiącem “kotów i czarownic”
  • liczbę 17 we włoskiej tradycji uważa się za pechową, dokładnie jak w przeszłości koty
  • luty jest miesiącem zodiakalnego Wodnika czyli wolnych duchów, takich jak koty, które zdecydowanie nie lubią się podporządkowywać oraz kroczą własnymi ścieżkami
  • anagram 17 (XVII) to VIXI, co z łaciny znaczy “żyłem”, (czas przeszły) więc “umarłem”, lecz z legendy wynika, że nie dla kotów gdyż te mają wiele żyć

Obchody Światowego Dnia Kota na świecie

  • Włochy, Polska- 17 lutego
  • Japonia- 22 lutego
  • Rosja- 1 marca
  • Wielka Brytania- 8 sierpnia
  • Stany Zjednoczone- 29 października

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Natalia Hrabia

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama