Drgawki u kota- przyczyny i leczenie

Każdy właściciel kota czy psa, zawsze stara się zapewnić mu jak najlepsze warunki do życia i zadbać o jego zdrowie. Dzięki naszym staraniom, nasi towarzysze dłużej mogą cieszyć się beztroskim życiem. Nie mniej jednak, jeśli posiadacie kota, na pewno zdarzyło się wam zaobserwować jego niecodzienne zachowanie. Zdarza się, niezwykle rzadko, ale jednak, że nasz mruczek po prostu zaczyna się trząść. O ile sporadyczne drgawki u kota, tak naprawdę nie są niczym nadzwyczajnym i nie muszą świadczyć o żadnej, poważnej chorobie, o tyle widok kota, który się wręcz telepie, powinien nas zaniepokoić.

Dlaczego koty miewają napady drgawek?

Powód może być błahy. Koty to niezwykle inteligentne zwierzęta, które sprytnie potrafią ukrywać, że dzieje się z nimi coś złego. Wobec tego najważniejsza jest profilaktyka i sprawdzanie stanu zdrowia twojego mruczka. Drgawki jak już wspomnieliśmy, nie są niczym nadzwyczajnym, o ile występują one sporadycznie. Możemy je zaobserwować u śpiącego kota, a przyczyną może być zwykły koszmar senny, a także to, że zwierzęciu jest po prostu zimno.

Jeśli więc pogłaskamy pupila i go uspokoimy, drgawki znikną, nie jest to powodem do niepokoju. Okazuje się też, że koty mogą reagować drżeniem ciała na silny stres, w momencie kiedy przestraszy się psa lub człowieka. Ponadto, często można zaobserwować drgawki u kotów przygarniętych, które jeszcze nie zdążyły zaadaptować się do nowego otoczenia i nowego właściciela.

Drgawki u kota- objaw choroby

Zdarzyć się może, że nasz kot drży pomimo tego, że w mieszkaniu jest ciepło i nie wystąpiły żadne czynniki, które mogłyby zwierzę zestresować. Zauważamy także, że kot nie uspokaja się po pogłaskaniu czy wzięciu na ręce, a dodatkowo nie został on wybudzony ze snu. Takie symptomy, powinny wzbudzić naszą czujność i skłonić nas do wizyty, z naszym pupilem, u weterynarza. Często może być to jeden z objawów wścieklizny. Jest to wysoce prawdopodobne, jeśli zwierzę nie zostało wcześniej zaszczepione przeciwko tej chorobie.

Zwykle silne drgawki, a także nienaturalne zachowanie mruczka, może być sygnałem, że choroba się rozwija. Jednak drgawki, mogą także świadczyć o innej chorobie, jaką jest padaczka. Nie jest tajemnicą, że u kotów bardzo często diagnozuje się różnorodne schorzenia układu nerwowego, które mogą być następstwem np. wcześniejszego upadku z wysokości czy potrącenia przez samochód. W takim przypadku wizyta u weterynarza jest niezbędna, by przywrócić kotu jakość życia. Specjalista zleca takie badania jak np. rezonans głowy.

Reklama

W przebiegu padaczki u kotów, bardzo często występuje także szereg dodatkowych symptomów jak np. ślinienie się, czy nagłe utraty przytomności. Oprócz wspomnianych już czynników mechanicznych, nasz mruczek może cierpieć na guz lub zapalenie mózgu, a nawet na zapalenie układu nerwowego. Nagłe i długotrwałe drgawki u kotów, mogą także świadczyć o różnorodnych chorobach związanych z układem metabolicznym. Nasz pupil może mieć problemy np. z nerkami. Co więcej, przyczyną może być ciężkie zatrucie, czy nawet zakażenie krwi. Jeśli więc drgawki zdarzają się nagminnie, a także stają się coraz intensywniejsze, nie ma co zwlekać i jak najszybciej należy zabrać pupila do lekarza specjalisty. Drgawki u kotów mogą być spowodowane także:

  • postępującymi schorzeniami wątroby
  • chorobami serca
  • cukrzycą
  • zakażeniami naczyniowymi
  • chorobami zwyrodnieniowymi

Leczenie drgawek u kota

Bardzo trudno jest opisać jeden, konkretny sposób leczenia drgawek u kota, gdyż mogą mieć one wiele przyczyn. Dlatego też niezwykle ważne jest to, by nasz pupil miał wykonane specjalistyczne badania, a także, by została postawiona odpowiednia diagnoza. Jeśli powodem drżenia są toksyny, należy je jak najszybciej usunąć z organizmu. Jeśli jednak głównym powodem jest padaczka, pozostaje nam jedynie leczenie objawowe i obserwowanie pupila. Wówczas możemy zauważyć kiedy zbliża się kolejny atak i zareagować.

Reklama

Ataki padaczki u kota, najczęściej poprzedzone są zmianami w zachowaniu. Możemy więc zauważyć, że nasz mruczek się ślini, przewraca lub nawet wymiotuje. Jeśli kot jest łagodny, może nagle zacząć przejawiać agresję, co jest związane z bólem i strachem. Ważne jest, by podczas ataku padaczki przenieść kota w bezpieczne i miękkie miejsce, tak by nie wyrządził sobie dodatkowej krzywdy. W wielu przypadkach, drgawki pojawiają się nagle, więc nie zdążysz nawet zawieść kota do lekarza. Zachowaj wówczas spokój i zadbaj o bezpieczeństwo pupila. Wyeliminuj wszystkie czynniki stresogenne, które mogą drgawki nasilać. Zadbaj o to, by pupil leżał na miękkim kocu i wokół niego nie było przedmiotów, o które mógłby się obijać.

Pamiętaj, że często nie wykorzystuje się leczenia farmakologicznego, gdyż dodatkowo obciąża to wątrobę. Nie mniej jednak, jedynie prawidłowo postawiona diagnoza, pomoże wdrożyć odpowiednie medykamenty i terapię, która nie tylko wydłuży życie naszego mruczka, ale także pomoże nam kontrolować kolejne napady drgawek. Jeśli więc zauważysz nietypowe symptomy u swojego pupila, nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Redakcja

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama