Biegunka u psa – objawy, co robić. Jak zatrzymać biegunkę u szczeniaka i dorosłego psa?

Biegunka u psa nie jest co prawda chorobą, a zaledwie objawem, ale mimo wszystko warto mieć na zwierzaka oko, kiedy już wystąpi, ponieważ może być powodem groźnych chorób, mimo tego, że w większości przypadków jest po prostu spowodowana zatruciem pokarmowym i nie stanowi większego zagrożenia. Jak można ją zatrzymać i co warto o niej wiedzieć? 

Biegunka u psa przyczyny 

Przyczyny biegunki u psa mogą być różne, ale do najpopularniejszych należą: 

1. Alergie pokarmowe 

Niektóre rasy są szczególnie predysponowane do alergii, jeśli ją podejrzewasz, udaj się do weterynarza, prawdopodobnie trzeba będzie wprowadzić dietę antyalergiczną i / lub eliminacyjną 

2. Bakterie, wirusy, grzyby 

• Salmonella spp., 

• Escherichia coli, 

Reklama

• Fcamylobacter spp. 

3. Nieświeże / źle dobrane jedzenie 

Jedzenie dla psa musi być zawsze świeże, szczególnie, jeśli składa się głównie z mięsa. Nietrudno sobie wyobrazić, jak nieświeże mięso może zaszkodzić. 

Reklama

4. Choroby, między innymi: 

• Choroby nerek, trzustki i wątroby, 

• Niedoczynność kory nadnerczy, 

• Cukrzyca, 

• Nowotwory, 

Reklama

• Ropomacicze 

• Parwowiroza – biegunka z krwią u psa może być właśnie objawem parwowirozy. Krwawa biegunka u psa jest w przebiegu tej choroby połączona z wymiotami. Jest to choroba, na którą należy psy szczepić, jej przebieg jest zagrożeniem dla życia zwierzęcia. 

5. Zjedzenie czegoś trującego 

Jedną z przyczyn zielonej biegunki u psa, może być poniekąd zatrucie, ponieważ zielona biegunka u psa występuje kiedy pies naje się zbyt dużo trawy, liści, etc. W tym przypadku pies mógł zjeść trującą roślinę. Jeśli podejrzewasz, że mogło się tak stać, albo widzisz nadgryzione liście, nie czekaj 24 godzin, od razu udaj się do weterynarza, sprawa jest bardzo poważna i zagraża życiu psa. 

Należy również uważać na czekoladę we wszelakiej postaci, jest silnie trująca! 

Reklama
Reklama

Należy również bardzo uważać na: 

• Kawę, 

• Awokado, 

• Orzechy makadamia, 

• Rodzynki, 

• Cebulę i szczypiorek, 

• Alkohol (ABSOLUTNIE ZAKAZANY, psy nie metabolizują alkoholu!). 

Biegunka u psa leczenie 

Przede wszystkim należy psa uważnie obserwować i zapewnić mu stały dostęp do świeżej wody. Biegunka u psa bardzo szybko odwadnia organizm i pozbawia go niezwykle ważnych elektrolitów (sód i potas jest niezbędny dla prawidłowej pracy serca zwierzaka), co stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia psa. Szczególnie niebezpieczne jest to dla szczeniaków i staruszków, ponieważ ich organizmy są dość wrażliwe, w związku z tym tak poważne niedobory mogą prowadzić nawet do śmierci. 

Jeśli nie zauważysz poprawy i ustąpienia objawów po 24 godzinach, koniecznie zgłoś się z psem do weterynarza, ponieważ tak jak wspomniałam przed chwilą, odwodnienie jest stanem zagrażającym życiu, a jest o nie niezwykle łatwo przy biegunce. 

Powinieneś wybrać się do weterynarza od razu, kiedy zauważysz, że poza biegunką pies wymiotuje, słania się na nogach i jest wycofany. Biegunka i wymioty u psa są objawami, którego nigdy nie należy lekceważyć. 

Biegunka u psa domowe sposoby 

Lepiej nie ryzykować z domowymi sposobami, ponieważ bez konsultacji z weterynarzem nie będziemy mieć pewności co biegunkę spowodowało. Szkoda zdrowia (i życia!) Twojego zwierzaka na eksperymenty z domowymi sposobami. Jedyne domowe sposoby jakie wchodzą w grę, to zadbanie o to, by pies miał dostęp do wody, a także, by nie miał dostępu do jedzenia, poza bardzo lekkostrawnym i polecanym w takim przypadku kleiku ryżowym. Natomiast i do tego nie należy zwierzaka zmuszać. On sam będzie wiedział, czy jest w stanie go zjeść, czy nie. Gdy objawy zaczną ustawać, należy zacząć podawać 

posiłki lekkostrawne i niskotłuszczowe (koniecznie bez mleka). Układ pokarmowy psa po biegunce jest bardzo obciążony i osłabiony, dlatego należy stopniowo wprowadzać normalne posiłki, najlepiej w konsultacji z weterynarzem. 

Biegunka u psa, co podać

Przede wszystkim wodę, świeżą i w dużej ilości. Natomiast po przybyciu do weterynarza, lekarz poda psu kroplówkę, jeśli ten jest osłabiony i odwodniony. Po podaniu kroplówki konieczne będzie podanie stosownego leku, który wyleczy przyczynę biegunki. Trudno tutaj konkretnie napisać jaki to będzie lek, ponieważ w zależności od choroby, będzie on inny – jeśli pies jest zarobaczony i biegunka jest tego konsekwencją, psiak otrzyma leki na odrobaczenie. Jeśli przyczyną jest alergia pokarmowa, konieczne będzie usunięcie szkodliwego składnika z diety psa, etc. 

Przed wybraniem się do weterynarza warto się zastanowić, co mogło spowodować biegunkę u psa. Przyczyna oczywiście nie zawsze będzie rzucała się w oczy, ale mimo wszystko warto zastanowić się nad tym, czy np. pies nie zjadł czekolady leżącej na stoliku, czy nie pogryzł trującej rośliny doniczkowej (zawsze warto sprawdzić, czy rośliny które mamy w domu są bezpieczne dla naszych czworonogów), czy nie był wystawiony na działanie silnych chemikaliów (np. silnych detergentów do czyszczenia łazienki). Takie małe, z pozoru nic nie znaczące drobiazgi, mogą być przyczyną biegunki. 

Czasami nawet weterynarzowi trudno jest określić przyczynę biegunki u psa, wtedy koniecznej jest wykonanie badań krwi, moczu, RTG, USG, badania kału lub zdjęcia rentgenowskiego. Te metody diagnostyczne mogą być nieocenione w postawieniu diagnozy i wykryciu np. parwowirozy czy pasożytów. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Maja Magiera

Opiekunka 3 wspaniałych kotek i jednego kochanego pudelka miniaturki. Przyszła behawiorystka, a obecnie studentka ostatnich lat psychologii. Ma nadzieję stworzyć kiedyś dom tymczasowy i uratować od bezdomności, i samotności tyle zwierząt, ile tylko będzie w stanie.

Reklama

Podobne artykuły

Plecak dla kota- wady i zalety

Coraz częściej można spotkać na ulicy kota w specjalnym plecaku, który umożliwia mu swobodę oddychania i [...]

Pies je trawę - dlaczego?

Z pewnością każdy opiekun psa zastanawiał się kiedyś, dlaczego pies je trawę. Taka sytuacja zdarzyła [...]

Reklama

Czytaj dalej

Czy psy mogą jeść lody?

Zdarza wam się, że smakujecie rożek ulubionych lodów podczas spaceru, albo wyjadacie ostatnią porcję mrożonego [...]

Dodaj komentarz

Reklama