Czy zwierzęta są w stanie przewidzieć trzęsienie ziemi?

Na przestrzeni wieków, ludzie donosili, że widzieli zwierzęta udające się na wzgórza lub opuszczające swoje nory godziny, dni, a nawet tygodnie przed pierwszymi wstrząsami. 

Prawdą jest, że zwierzęta potrafią wyczuć trzęsienie ziemi, zwykle na kilka minut przed ludźmi i jest to ich podstawowa reakcja obronna, a nie specjalny talent do przewidywania, kiedy i gdzie może uderzyć trzęsienie ziemi. Wielu badaczy twierdzi, że zwierzęta są na tyle czułe, że potrafią wykryć sygnały, tak subtelne jak przechylenie ziemi, zmiany w wodach gruntowych,  polach elektrycznych i magnetycznych.Niestety trudno jest udokumentować tę wyjątkową zdolność.

Pod koniec lat siedemdziesiątych amerykańska agencja naukowo-badawcza United States Geological Survey sponsorowała projekt polegający na ciągłej obserwacji gryzoni laboratoryjnych w południowej Kalifornii. Badanie miało sprawdzić, czy aktywność zwierzaków tuż przed trzęsieniem wzrosła. Niestety, w czasie trwania badania nie miało miejsce żadne trzęsienie. Agencja nie odrzuca wprost możliwości działania zwierząt jako prekursora, jednak zdecydowała, że samodzielnie finansowanych badań już się nie podejmie, a sponsorów podobno jak na razie próżno szukać.

Zaskakującym może okazać się  badanie Jima Berklanda, geologa z San Francisco, który precyzyjnie przewidział trzęsienie ziemi w północnej Kalifornii w 1989 roku. Jego prognoza częściowo bazowała na przeszukiwaniu ogłoszeń w lokalnych gazetach, co pokazało, że większa niż zwykle liczba zwierząt domowych określona została jako zaginiona mniej więcej tydzień przed trzęsieniem ziemi o sile 6,9 stopnia.

Podobne badania przeprowadził Martin Wikelski, ekolog z Instytutu Zachowania Zwierząt im. Maxa Plancka w Niemczech, który  systematycznie monitorował zachowania zwierzęt przez długi okres czasu, a następnie porównywał je z aktywnością sejsmiczną, zebraną na przestrzeni miesięcy.
W ten sposób zaobserwowano to, że ropuchy opuściły swoje stawy, a stada krów pędziły w dół wzgórz przed trzęsieniem ziemi w L’Aquili, we Włoszech, w 2009 roku. Taka sama sytuacja miała miejsce przed trzęsieniem ziemi w Contamanie w Peru w 2011 roku, gdy dzikie zwierzęta zachowywały się bardzo nietypowo.


Dowodów na to, że zwierzęta wyczuwają więcej niż Nam się może wydawać jest bardzo dużo, nie powinniśmy ich lekceważyć, a co więcej wyciągać na ich podstawie wnioski, które są w stanie pomóc Nam lepiej funkcjonować.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Po co psu ogon?

W przypadku kotów sprawa jest jasna - ogon pomaga im utrzymać równowagę podczas skoków i [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama