Wynalazca zbudował karmnik dla inteligentnych ptaków

Ten mężczyzna zbudował karmnik dla ptaków, który uwielbiają dzikie sroki z jego okolicy. Urządzenie wydaje żywność w zamian za przyniesione przez nie zakrętki od butelek.

Hans Forsberg zajmuje się robotyką, która ma zastosowanie w przemyśle sztucznej inteligencji. Jest to jego pasja i zawód. Po godzinach wpadł na pomysł, jak połączyć swoją wiedzę z rodziną dzikich ptaków, które żyją na jego podwórku i w okolicy.

Od podstaw zbudował maszynę, która po wrzuceniu kapsla, wydaje ziarna. Musiał wyszkolić ptaki, pokazując im, jak to działa. Na początku to nie było proste, ale teraz sroki są wynalazkiem zachwycone. Chętnie i często z niego korzystają.

Sroki to bardzo sprytne ptaki. Co więcej, jak powszechnie wiadomo, uwielbiają świecidełka, więc błyszczące w słońcu kapsle są świetnym dla nich łupem. Teraz, dzięki karmnikowi, dają przykład jak segregować śmieci.

Za każdym razem, gdy sroka upuści zakrętkę butelki do wyznaczonego otworu, dostaje smakołyk z dozownika. Stworzenie tego systemu obejmowało kilka kluczowych komponentów i procesów. Najpierw jest dozownik, który jest wypełniony pożywieniem. Po wrzuceniu łupu od sroki karma jest wydawana i spada przez rurkę i lejek, który jest połączony z małą komorą, z której ptak może ją pobrać.

Główne pudło machiny zawiera system „Raspberry Pi” z kamerą do monitorowania wszystkiego, a pod stołem znajduje się elektronika i detektory, na których spoczywa urządzenie, aby przetwarzać i wyzwalać wydawanie żywności.

Reklama

Projekt był realizowany od kilku lat, ponieważ wyszkolenie dorosłych srok nie było łatwe. Hans wyjaśnił, że najpierw musiał zainteresować ptaki karmnikiem, regularnie je przy nim karmić i pilnować, żeby dobrze im się kojarzył.

Stanowiło to duże wyzwanie za każdym razem, gdy dochodziło do najmniejszej zmiany w zestawie, ponieważ dorosłe sroki były wobec wszystkiego podejrzane i ostrożne. Wszystko się zmieniło, kiedy narodziły się pisklęta. Młode odważniej podchodziły do maszyny i brały udział w tym skomplikowanym programie recyklingu. Najwidoczniej nauka segregacji odpadów musi zaczynać się w młodym wieku.

Reklama

Zdjęcia: Hans Forsberg

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama