Ten mężczyzna zbudował karmnik dla ptaków, który uwielbiają dzikie sroki z jego okolicy. Urządzenie wydaje żywność w zamian za przyniesione przez nie zakrętki od butelek.
Hans Forsberg zajmuje się robotyką, która ma zastosowanie w przemyśle sztucznej inteligencji. Jest to jego pasja i zawód. Po godzinach wpadł na pomysł, jak połączyć swoją wiedzę z rodziną dzikich ptaków, które żyją na jego podwórku i w okolicy.
Od podstaw zbudował maszynę, która po wrzuceniu kapsla, wydaje ziarna. Musiał wyszkolić ptaki, pokazując im, jak to działa. Na początku to nie było proste, ale teraz sroki są wynalazkiem zachwycone. Chętnie i często z niego korzystają.
Sroki to bardzo sprytne ptaki. Co więcej, jak powszechnie wiadomo, uwielbiają świecidełka, więc błyszczące w słońcu kapsle są świetnym dla nich łupem. Teraz, dzięki karmnikowi, dają przykład jak segregować śmieci.
Za każdym razem, gdy sroka upuści zakrętkę butelki do wyznaczonego otworu, dostaje smakołyk z dozownika. Stworzenie tego systemu obejmowało kilka kluczowych komponentów i procesów. Najpierw jest dozownik, który jest wypełniony pożywieniem. Po wrzuceniu łupu od sroki karma jest wydawana i spada przez rurkę i lejek, który jest połączony z małą komorą, z której ptak może ją pobrać.
Główne pudło machiny zawiera system „Raspberry Pi” z kamerą do monitorowania wszystkiego, a pod stołem znajduje się elektronika i detektory, na których spoczywa urządzenie, aby przetwarzać i wyzwalać wydawanie żywności.
Projekt był realizowany od kilku lat, ponieważ wyszkolenie dorosłych srok nie było łatwe. Hans wyjaśnił, że najpierw musiał zainteresować ptaki karmnikiem, regularnie je przy nim karmić i pilnować, żeby dobrze im się kojarzył.
Stanowiło to duże wyzwanie za każdym razem, gdy dochodziło do najmniejszej zmiany w zestawie, ponieważ dorosłe sroki były wobec wszystkiego podejrzane i ostrożne. Wszystko się zmieniło, kiedy narodziły się pisklęta. Młode odważniej podchodziły do maszyny i brały udział w tym skomplikowanym programie recyklingu. Najwidoczniej nauka segregacji odpadów musi zaczynać się w młodym wieku.
Zdjęcia: Hans Forsberg