Paszczak – co to jest za zwierzę? Czy przypomina tego z „Doliny Muminków”?

Pamiętasz „Dolinę Muminków” Tove Jansson? To jedna z kultowych postaci z opowieści i animowanej bajki dla dzieci. Ciężko było odgadnąć co to za zwierzę, a nawet gatunek zwierzaka. Niestety porównywanie go do tego zwierzątka, którym jest w rzeczywistości, może być zgubne. Prawdziwy paszczak bardziej przypomina Pana Sowę z „Kubusia Puchatka” niż Pana Paszczaka od Tove Jansson.

Czy paszczak to sowa? Też nie, ale bardzo ją przypomina z wyglądu. Jest z osobnej rodziny ptaków z rzędu paszczakowatych.

Skąd naprawdę wzięła się nazwa paszczak?

Paszczak to nic innego jak zwrócenie uwagi na paszczę, czyli dziób. Ten gatunek potrafi wyjątkowo szeroko otworzyć dziób. Do tego potrafią robić wyjątkowo zabawne miny, spowodowane szerokością swojej „paszczy”. To właśnie one są na różnego rodzaju memach, przez swoje miny. Często są mylone z zabawnymi sowami.

Paszczakowate żyją w południowo-wschodniej Azji oraz Australii. Można je również spotkać w egzotycznych miejscach: Nowej Gwinei i na Wyspie Salomona. Za granicą ich nazwa jest bardzo podobna, a przynajmniej znaczy to samo. „Frogmouth”, czyli dosłownie żabie usta odnoszą się tak samo do wyglądu ich dzioba. Są dość dużymi ptakami. Ich długość ciała to około 34-53 cm, masa w zależności od podgatunku 205 do 680 gramów. Rozpiętość skrzydeł w pełnej krasie to około 45-60 cm.

Jaki tryb życia prowadzą paszczaki?

Reklama

Znowu wracamy do skojarzeń z sowami, ponieważ paszczaki mają chronotyp sowy, tzn. prowadzą nocny tryb życia. Żyją w parach i wraz ze swoją drugą połówką polują na duże gatunki owadów, żaby i myszy. Jedzą również owoce. Wydają dziwne dźwięki np.: głębokie trąbienie brzmiące mniej więcej jak „kom, kom”, syczenie i piszczenie. Dodatkowo są mistrzami kamuflażu, co jest nie lada problemem dla fotografów. Nie tak łatwo uchwycić paszczaka w pełnej krasie, ale niezmiennie warto. Uchwycenie ich miny może poprawić humor nie tylko fotografowi, ale połowie użytkowników internetu.

Zapisz się na newsletter!

Reklama

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama