Ciekawostka o ptakach z amazońskich „lasów piaskowych”

Wyobrażając sobie amerykańską rzekę Amazonkę, w myślach od razu widzimy bujną roślinność. Wokół niej rzeczywiście są piękne lasy deszczowe, ale okazuje się, że dorzecze Amazonki zawiera też inne, mniej znane ekosystemy. Chodzi o siedliska zwierząt na terenach bez roślin – łyse, ogromne place z białym piaskiem.

Niedostatecznie badane przez biologów „lasy piaskowe” zdradzają nowe fakty na temat DNA bytujących tam zwierząt. W ramach nowych badań naukowcy zbadali ptaki z tego regionu i odkryli, że w przeciwieństwie do ptaków w gęstym lesie deszczowym, ptaki z białych piasków podróżują z jednego siedliska do drugiego w celu prokreacji i krzyżują się między sobą. Jest to odkrycie, które może zmienić sposób, w jaki działacze ochrony przyrody chronią ptaki w lasach piaszczystych.

„Zawsze jesteśmy zainteresowani tym, aby wiedzieć, gdzie są dane gatunki i dlaczego się tam znajdują oraz jakiego rodzaju siedliska potrzebują” – mówi João Capurucho, badacz z tytułem doktora w Chicago’s Field Museum i główny autor artykułu w Proceedings of the Royal Society B. „Ekosystemy białego piasku są tak uderzająco różne od reszty Amazonii i tak mało o nich wiemy”.

„Chcieliśmy wiedzieć, czy wzorce behawioralne i ewolucyjne ptaków z białego piasku są takie same, jak dla ptaków żyjących w gęstym lesie deszczowym, i odkryliśmy, że różnią się one w zaskakujący sposób” – mówi John Bates, kurator w Field Museum i starszy autor badania.

Ekosystemy białego piasku występują w całym dorzeczu Amazonki, w płatach wielkości Manhattanu. Można ja nazwać pustyniami lub jak się przyjęło lasami piaskowymi. Naukowcy nie są pewni, jak powstały. Przez długi czas badacze nie zwracali na nie większej uwagi. „Myśleliśmy, że nie jedzie się do Amazonii, aby zobaczyć piaszczyste lasy, tylko po to, by zobaczyć gęste, wysokie drzewa, więc nie zatrzymywaliśmy się na tych obszarach” – mówi Bates.

Naukowcy porównali DNA ptaków z różnych pustyń i odkryli, że DNA ptaków jest bardzo podobne. To było zaskakujące. W gęstym lesie deszczowym wiele ptaków genetycznie różni się od siebie i zaczyna rozgałęziać się na różne gatunki. Natomiast ptaki z białego piasku przeciwstawiają się temu ewolucyjnemu trendowi — latają między lasami piaskowymi, czasami oddalone od siebie o setki mil, i krzyżują się z tamtejszymi ptakami.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama