Mata chłodząca dla Psa, czym jest, jak działa? Czy warto kupić podkład chłodzący dla swojego pupila? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Każdy świadomy opiekun swojego czworonoga wie, że psy nie potrafią się pocić. Chłodzenie organizmu odbywa się poprzez głęboki oddech. Dlatego podczas upałów takich jakie mamy w tym roku nasi podopieczni przeżywają naprawdę ciężkie chwile. Wystarczy, że zostaną w domu a wysoka temperatura nie pozwala im na regenerację i odpoczynek. Najlepszym rozwiązaniem kłopotu naszych zwierzaków, ale i nas samych byłby montaż klimatyzacji. Niestety jest to wydatek stosunkowo wysoki i nie każdego jest na niego stać lub nie ma ku temu warunków i technicznych możliwości. Dlatego warto rozważyć kwestię zakupu maty chłodzącej. Ale jak działa i czy na pewno warto w nią inwestować?
Spis treści: ( kliknij aby przejść )
Mata chłodząca dla psa: co to jest?
Mata chłodząca dla psa to forma specjalnej podkładki. Ma ona za zadanie chłodzić leżące na niej zwierzę. Na rynku możemy znaleźć całą masę produktów. Natomiast możemy wyróżnić przede wszystkim trzy główne rodzaje mat:
- Maty wypełnione wodą jest to kilkuwarstwowy pokrowiec, który zawiera komorę z wodą. By taka mata zaczęła spełniać swoją funkcję, należy ją wcześniej włożyć do zamrażalnika i poczekać, aż całkowicie zamarznie. NIe będzie to zaskoczeniem, że jej działanie kończy się, w momencie całkowitego roztopienia się lodu. Aby przywrócić funkcjonalność maty, należy ja ponownie zamrozić.
- Maty żelowe produkt wypełniony żelem, który zostaje aktywowany pod wpływem nacisku ciała psa i pozostaje zimny nawet kilka godzin. Posiada z reguły formę cienkiej poduszki lub karimaty. Gdy mata przestanie chłodzić, wystarczy zostawić ją na jakiś czas, aby nabrała swoich właściwości z powrotem.
- Maty aktywowane wodą trzeba zamoczyć, by rozpoczęła swoje działanie. Gdy zanurzymy matę w chłodnej wodzie należy ją dokładnie, lecz delikatnie wycisnąć i położyć w legowisku naszego pupila. Woda zawarta w macie zaczyna parować nie mocząc przy tym psiej sierści. Czas działania może być zróżnicowany, od kilku do kilkunastu godzin. Jest to zależne od grubości maty, które mogą przybierać formę od cienkich ręczników do grubych legowisk.
Mata chłodząca dla psa: jaką wybrać?
Podczas doboru optymalnego rodzaju maty chłodzącej dla psa musimy odpowiedzieć sobie na parę kluczowych pytań. W pierwszej kolejności, gdzie będzie używana? Czy nasz psiak to “człowiek demolka” i ma skłonności do obracania swojej leżanki w krajobraz po zrzuceniu bomby atomowej? Poniżej przedstawiamy kluczowe wady i zalety poszczególnych rodzajów mat chłodzących dla psa.
Mata wypełniona wodą
Zalety:
- nie zawiera toksycznych substancji, które mogą zostać połknięte przez psa,
- łatwo zdejmowany pokrowiec, który możemy prać w pralce,
- większa wygoda przechowywania w stosunku do sztywnych mat,
- jest opcja doposażenia w dodatkowe elastyczne wkłady chłodzące,
Wady:
- konieczny jest zamrażalnik, aby przywrócić właściwości maty,
- początkowa temperatura maty może być zbyt niska, aby pies chciał się na niej położyć (konieczność stosowania dodatkowej warstwy izolacyjnej),
- w przypadku przebicia/przegryzienia komory z wodą, staje się bezużyteczna i czyni spustoszenie na przykład na panelach podłogowych,
- trudno dostępna w sklepach,
- wysoka cena (od 200 zł za mały rozmiar).
Mata żelowa
Zalety:
- duża łatwość utrzymania maty w czystości,
- daje się spakować jak tradycyjna karimata turystyczna można zwinąć ją w rulon i łatwo transportować,
- nie istnieje konieczność mrożenia, moczenia, podłączania do prądu ani innych zabiegów przywracających funkcjonalność,
- niska cena zakupu (w zależności od wielkości to koszt 30-150 pln).
Wady:
- jest wypełniona toksycznym żelem, który po rozgryzieniu maty może dostać się do układu pokarmowego i zaszkodzić czworonogowi,
- nie należy jej używać na słońcu,
- nieprawidłowy sposób przechowywania powoduje stwardnienie żelu, a gdy to nastąpi mata przestaje trwale pełnić swoją funkcję,
- w tańszych wersjach żel wewnątrz komór może się przesuwać na boki pod naciskiem psa.
Mata aktywowana wodą
Zalety:
- nie występują w niej toksyczne substancje,
- mata chłodząca w formie materaca/poduszki jest wyjątkowo komfortowa dla psa,
- cienkie maty mogą być używane również jako ręcznik lub pelerynka chłodząca,
- przez długi czas zachowuje swoje właściwości chłodzące.
Wady:
- konieczność namoczenia a co za tym idzie dostępu do wody,
- trudna w utrzymaniu pod względem czystości, można ją czyścić wyłącznie na sucho,
- grubych wersji możemy nie być w stanie skompresować, co może sprawiać problem podczas podróży,
- cienki materiał może w łatwy sposób ulec uszkodzeniu.
Mata chłodząca dla psa: kiedy stosować z powodzeniem?
Mata chłodząca dla psa to rewelacyjny pomysł dla każdego czworonoga, ponieważ jak każdy z nas i one źle znoszą upały. Jednak największą skutecznością wykazują się u pupili o krótkiej sierści. Natomiast długowłosi przyjaciele również ochoczo korzystają z tego typu rozwiązania. W zależności od tego jaką wybierzemy, maty mogą pełnić różne funkcję, od legowiska przez wyściółkę bagażnika, wkłady do klatki kennelowej czy nawet okrycia chłodzącego. Zdecydowana większość psów od razu z ochotą zaczyna korzystać z chłodzącej maty. Zdarza się i tak, że niektóre osobniki są pod tym względem oporne. Wynika to czasami ze strachu lub niechęci do nowych rzeczy. Natomiast przy pomocy drobnej zachęty w postaci podanych na macie smakołyków i naszej asysty nie powinno być kłopotów z przyzwyczajenia naszego pupila do tego udogodnienia. Pamiętajmy jednak, że nagłe odczucie chłodu u naszych psów może być nieprzyjemne. Więc nie należy zmuszać ich, aby koniecznie od razu kładły się na przygotowanej macie chłodzącej.