Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł?

Właściciele psów często stają przed dylematem związanym z tym, czy pies powinien spać z nimi w łóżku czy nie. Są zarówno przeciwnicy jak i sympatycy tego rozwiązania, bo dzielenie łóżka z psem może mieć i wady, i zalety. Poznaj je i dowiedz się więcej na ten temat, jaki wpływ na człowieka ma spanie z psem w jednym łóżku.

Jest wiele teorii mówiących, dlaczego psy chcą spać w łóżku ze swoim właścicielem. Przede wszystkim chodzi o relację – szukają bliskości. Śpiąc obok swojego pana mogą czuć się spokojniejsze i bezpieczne i łatwiej wejdą w fazę REM, która pozwala im dobrze się wysypiać. Można również powiedzieć że na chęć spania w łóżku u psa ma wpływ instynkt. W sytuacjach, gdy psy żyją w grupie często układają się do snu blisko siebie, bo łatwiej jest im utrzymać ciepło. Jeśli jest to możliwe, psy wybierają na sen miejsca odizolowane od podłoża, w którym straty ciepła byłyby mniejsze. W domowych warunkach łóżko spełnia te warunki – jest ciepłe i na podwyższeniu. Ponadto z większej wysokości psu lepiej jest obserwować co dzieje się w otoczeniu.

Zalety wspólnego spania z psem

  • zacieśnianie więzi – wspólne spędzanie czasu z czworonogiem i okazywanie mu czułości ma bezpośredni wpływ na budowanie relacji. Przytulanie się do śpiącego psa, głaskanie go przyczynia się do wzrostu empatii i pozwala zniwelować stres
  • pozbycie się stresu – spanie z psem w jednym łóżku działa uspokajająco, daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala odsunąć myśli o problemach i stresowych sytuacjach na dalszy plan. Ponadto poprawia nastrój, pozwala się szybciej rozluźnić i zrelaksować
  • pies działa jak kaloryfer – dla osób, którym w nocy jest wiecznie zimno, wspólne spanie z psem pozwala się ogrzać. Temperatura ciała psa jest nieco wyższa od naszej, dlatego przytulając się do ciepłego pupila poprawia się nasz komfort termiczny, zwłaszcza w trakcie mroźnych nocy.

Wady spania z psem w łóżku

  • niewygoda i pogorszenie jakości snu – psy w trakcie snu lubią się wiercić przeciągać i zmieniać pozycje. O ile śpiąc w łóżku z małym psem możesz tego nie odczuć, to w przypadku dużego czworonoga już na pewno tak. Dla psa takie rozpychanie się jest zupełnie naturalne. Nie robi tego złośliwie ani z chęci dominacji, po prostu zmienia pozycje na wygodniejsze, by lepiej się wyspać. Poza tym psy często chrapią. Jeśli nie jesteś do tego przyzwyczajony, masz lekki sen, chrapanie może cię wybudzać i utrudniać ponowne zaśnięcie. Wszystko to sprawia, że choć Twój pies świetnie się wysypia, jakość twojego snu znacznie się pogarsza. Spanie w niewygodnej pozycji może spowodować ból pleców, a ty po kilku takich kiepskich nocach możesz być w ogólnie kiepskiej formie
  • higiena – wiele osób zastanawia się, czy spanie z psem jest higieniczne. W końcu zwierzę na łapach może do łóżka wnosić brud, zarazki czy zarazki. Pies liże różne rzeczy i swoje części ciała oraz zostawia na łóżku i w pościeli sporo sierści (zwłaszcza w okresie linienia), a z sierścią alergeny (alergikom odradza się spanie z psem). Jeśli jednak nie przeszkadza ci to zbytnio wystarczy, że przed spaniem będziesz wycierał mu łapy, regularnie czesał go i kąpał, gdy się zabrudzi (niektóre rasy wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych, u pozostałym kąpiele wystarczą raz na jakiś czas). Ważne jest regularne odrobaczanie psa i stosowanie środków ochrony przed kleszczami, zwłaszcza w okresie od wiosny do późnej jesieni. 

Czy pies powinien spać w naszym łóżku?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli decydujesz się na spanie z psem w łóżku, pamiętaj o podstawowej higienie, regularnych zabiegach pielęgnacyjnych i profilaktyce (w przypadku pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych), by twój pupil nie wnosił do łóżka pyłu, brudu, sierści, zarazków czy pasożytów. Pies powinien również być nauczony, kiedy może wejść na łóżko, a kiedy nie – warto popracować nad tym ze swoim pupilem. 

Jeśli nie chcesz żeby twój podopieczny spał z tobą w łóżku lub chcesz go tego oduczyć, pamiętaj o tym, że musisz być zdecydowany, konsekwentny i uzbroić się w cierpliwość. Pies nie zrozumie dlaczego raz może spać na łóżku, a innym razem nie. Jeśli chcesz zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i bliskości, możesz położyć mu legowisko w sypialni w pobliżu łóżka. 

A wy, śpicie z waszymi psami w łóżku, czy nie?

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Imiona dla psa

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem imienia dla swojego psiaka, trafiłeś na dobry artykuł! Wybór imienia [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama