Samce pawianów żyją dłużej, jeśli spotykają się ze swoimi przyjaciółkami

Pawiany to zwierzęta stadne i spędzają czas w grupach. Wykonano badania na temat ich relacji w stadzie. Odkryto, że samotne pawiany płci męskiej żyją o wiele dłużej i są szczęśliwsze, kiedy spędzają czas ze swoimi koleżankami. Badania wykazały, że relacje przyjacielskie i miłość platoniczna są dla nich równie ważne.

Pod Kilimandżaro żyją pawiany, których relacje były obserwowane. Podobnie jak ludzie przeżywają swoje codzienne dramaty. Ich zachowanie jest świetnym tematem na różne badania.

Każdego dnia koczkodanowate walczą między sobą, kojarzą się, i dbają o swoje młode. Niektórzy są samotnikami i spędzają czas osobno, a inni mają wielu przyjaciół. Szczególnie ważne jest dla nich sławne oczyszczanie się, kiedy siedzą jeden za drugim i iskają swoją skórę i włosy. Taka pielęgnacja jest podstawą ich relacji społecznych.

Ta czynność jest o tyle ciekawa, że nie zawsze jest odwzajemniana. Czasami pary iskają się nawzajem, a czasami, kiedy członek stada wyższy rangą zostaje oczyszczony przez innego pawiana, po prostu odchodzi. Futro przeczesują sobie samice między sobą oraz samiec z samicą. Nie zaobserwowano, aby robiły tak osobniki męskie. Wśród pawianów zdarzają się pary homoseksualne, które spędzają ze sobą całe życie, ale tylko pomiędzy samicami. Samice, które żyją w związku partnerskim z innym pawianem, są zdecydowanie szczęśliwsze.

A co z samcami pawianów? Podobnie jak w przypadku osobników żeńskich, samce o większej więzi społecznej, niekoniecznie o charakterze seksualnym, ale po prostu koegzystujące z przyjaciółkami – żyją dłużej.

Plusy takich przyjaźni to oczywiście wspólne dbanie o siebie, iskanie to między innymi wyjmowanie pasożytów, które mogą roznosić choroby. Dzięki grupie przyjaciół pawiany mają też większą siłę przebicia i szansę na uniknięcie konfliktów z innym przedstawicielem gatunku. Badania naczelnych wykazały także, że bliskie relacje społeczne zmniejszają fizjologiczne oznaki stresu.
Osobniki męskie poświęcają więcej czasu na relacje ze swoimi przyjaciółkami, zamiast walczyć o najwyższą pozycję w stadzie. Ci, którzy decydują się na walkę, mogą przegrać i zginąć, co może być jedną z tajemnic notowania dłuższego życia u samców, którzy poświęcili się przyjaźniom i miłości platonicznej.

Reklama

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama