Pies boi się burzy? Jak go uspokoić?

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego psy boją się burzy? Strach naszego pupila jest bardzo smutny i bolesny, szczególnie gdy mamy świadomość tego, że zwierzak jest bezpieczny. 

Pies boi się burzy – objawy

Gdy Twój pies boi się burzy, zapewne chowa się w zamkniętej przestrzeni, drży, szczeka, wyje, niespokojnie chodzi, ślini się lub wykazuje destrukcyjne zachowania. Innymi objawami strachu Twojego psa może być ustawienie uszu (skłaniające się ku tyłowi), ogona (opuszczony i schowany między tylnimi nogami), szerokie otwarcie oczu, dyszenie, oblizywanie się i nadmierne ziewanie. Choć zauważenie oznak niepokoju i strachu psa przed nadchodzącą burzą może być łatwe, przyczyny, dla których psy boją się burzy, są o wiele bardziej skomplikowane.

Dlaczego pies boi się burzy – przyczyny

Istnieją trzy prawdopodobne przyczyny, które odpowiadają na pytanie: dlaczego psy boją się burzy? Opcje te to najczęściej niechęć psa do hałasu, lęk związany z brakiem poczucia bezpieczeństwa (mający związek z lękiem  separacyjnym) i  negatywna reakcja  na elektryczność statyczną.

Chociaż lekarze weterynarii nie są pewni, jakie są wszystkie czynniki wyzwalające, podejrzewają, że pełna fobia burzowa jest spowodowana przez pewną kombinację zmian ciśnienia, elektryczności statycznej, wiatru, grzmotów, błyskawic i niskiej częstotliwości huków, które pojawiają się przed burzą.

Jeśli jednak Twój pies nie wykazuje innych objawów lękowych lub niechęci do hałasu – jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie elektryczność statyczna jest przyczyną jego zdenerwowania.

Reklama

Niepożądana obecność ładunków elektrostatycznych

W rzeczywistości burze z piorunami dosłownie naładowują powietrze elektrycznością, co ułatwia gromadzenie się ładunków elektrostatycznych w sierści Twojego futrzanego przyjaciela. Najłatwiej odbywa się to u większych psów oraz psów posiadających podszerstek lub długą sierść.

Jeśli w futrze psa gromadzą się ładunki elektrostatyczne, może on doznać nieprzyjemnego wstrząsu w okolicach wrażliwego nosa, jeśli przykładowo dotknie nim metalu. 

Reklama

W rzeczywistości, istnienie małych wstrząsów może wyjaśniać, dlaczego Twój pies ucieka do piwnicy lub innej zamkniętej przestrzeni w domu, gdy nadchodzi burza. Właśnie te miejsca są uziemione – w nich Twój pupil doświadcza mniejszych drgań.

Niechęć do hałasu u psów

Wiele psów ma różnego rodzaju fobie związane z hałasem, pochodzącym od fajerwerków, przez strzelaniny, aż po burze. Niechęć do hałasu może być głównym powodem, dla którego pies boi się burzy, lub może to być tylko jeden z kilku czynników, które składają się na to, że Twój futrzany przyjaciel ta obawia się wyładowań atmosferycznych.

Niestety, lęk przed burzą i innymi przyczynami głośnych dźwięków może się pogłębiać przy regularnym narażeniu na nie. Dlatego też nasilenie objawów strachu i lęku przed burzą u Twojego psa często wzrasta z roku na rok.

Pies z czasem może nawet zacząć kojarzyć opisywane obawy kojarzyć z innymi, równoległymi dźwiękami – takimi jak dźwięk deszczu.

Reklama

Niewiele wiadomo  na temat strachu psów przed hałasem u psów, wiemy natomiast, że lęk ten może rozwinąć się u osobników w każdym wieku. 

Lęk separacyjny

Chociaż lęk separacyjny jest zupełnie innym rodzajem problemu niż fobia przed burzą, może on nasilić ten problem.

Jeśli Twój pies wydaje się niespokojny, gdy przygotowujesz się do wyjścia, jest destrukcyjny, gdy Cię nie ma, lub absolutnie zachwycony, gdy wracasz do domu, z pewnością dotyka go lęk separacyjny. Zasadniczo stan ten występuje, gdy pies jest nadmiernie przywiązany do Ciebie i poważnie się stresuje, gdy nie ma Cię w pobliżu.

Ponieważ jesteś pocieszeniem dla swojego zwierzęcia (tak jak ono jest pocieszeniem dla Ciebie), Twoja obecność w trudnych momentach, takich jak burza, może być szczególnie ważna. 

Reklama
Reklama

Co możesz zrobić dla swojego psa podczas burzy?

Aby zwalczyć strach Twojego psa przed burzą, najlepiej jest podejść do sprawy z każdej strony.Pierwszy krok jest najprostszy – pozwól swojemu pupilowi zdecydować, gdzie czuje się najbezpieczniej, kiedy burza przetacza się przez Twoją okolicę. Po ustaleniu tego obszaru, zrób wszystko, co możesz, aby uczynić go jak najbardziej komfortowym dla Twojego psa. Jeśli to nie pomaga, lub jeśli po prostu chcesz zrobić coś więcej, kup swojemu psu kurtkę antystatyczną, która jest bezpiecznym i skutecznym sposobem leczenia fobii burzowej u psów. Jeśli Twój pies doświadcza problemów z zachowaniem lub wykazuje oznaki fobii burzy lub hałasu, najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który doradzi Ci, jaki jest najlepszy sposób postępowania.

Jeśli chodzi o lęki i fobie, najbardziej skuteczną formą modyfikacji zachowań jest kontrwarunkowanie i odczulanie. 

Kontrwarunkowanie jest bardzo skutecznym narzędziem w walce z lękami i obawami Twojego psa i polega na szkoleniu osobnika, aby wykazywał pozytywne zachowania zamiast odczuwania strachu. Przykładowo może to oznaczać, że pies siedzi i dostaje smakołyk, gdy rozlega się grzmot, a nie ucieka do swojej kryjówki.

Podczas gdy kontr warunkowanie może być dobrym rozwiązaniem, odczulanie jest niemniej sprawdzoną opcją. Ten rodzaj szkolenia wymaga kontrolowanej ekspozycji na to, co wywołuje strach w taki sposób, aby pies nie reagował na niego w negatywny sposób. 

Niestety, w zależności od tego, jakie czynniki wywołują u Twojego psa strach przed burzą, kontrolowana ekspozycja może być trudna. Niemniej jednak, odłożenie na bok wszystkiego, co robisz i skupienie się na szkoleniu psa, kiedy zbliża się burza, może z czasem przynieść ogromną różnicę.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama