DIY: wykonaj samemu drapak dla kota!

Każdy, kto ma kota wie, że czasem tryskają energią aż za bardzo – i wyżywają się na meblach. Często różnego rodzaju zabawki, takie jak myszki na sznurku czy laser to za mało. Aby zapewnić kotu rozrywkę dobrze jest zainstalować w domu drapak. Sprawdź, jak wykonać drapak dla kota w domowym zaciszu!

Drapak dla kota – ważny przedmiot dla zdrowego życia Twojego kota

Standardowa cena drapaka zaczyna się od stu złotych i tak naprawdę nie ma górnej granicy – im bardziej wymyślny drapak tym wyższa cena. Chcemy zadowolić swojego ukochanego sierściucha, więc kupujemy mu drogie zabawki. Jednak często jest tak, że kot zamiast kolorowych, pluszowych rybek wybiera pudełko po butach do zabawy. 

Drapak dla kota jest konieczny, aby mógł sobie ostrzyć pazurki. Pomoże też uratować Twoje meble przed zniszczeniem. Kociak korzysta z drapaka, aby zaznaczyć swoją przestrzeń poprzez zostawienie śladu zapachowego. Drapak potrzebny jest także, aby kot mógł się rozciągać i wspinać (co w domowych warunkach często nie jest możliwe).

Prezentujemy trzy drapaki o różnych stopniach trudności wykonania tak, abyś mógł samodzielnie stworzyć drapak dla swojego kociaka.

Drapak dla kota dla opornych

Jeśli robótki ręczne nie są Twoją mocną stroną, ale też nie chcesz wydawać pieniędzy na drapak, którego Twój kot nawet nie będzie używał, mamy też propozycję dla Ciebie. W Pepco gazetka znajdziesz drewniane skrzynki i poduszki z frędzlami. Do skrzynki włóż coś ciężkiego, np. kamienie, a na wierzchu przymocuj poduszkę. boki skrzynki oklej sznurkiem sizalowym i gotowe!

Drapak dla kota z kartonu

Jeśli masz ograniczone materiały albo nie jesteś wielkim fanem skomplikowanych projektów DIY i tak możesz sam stworzyć drapak dla swojego milusińskiego. I to z wykorzystaniem podstawowych przedmiotów, dzięki czemu nie będziesz musiał chodzić w nieskończoność po sklepach w poszukiwaniu potrzebnych materiałów. 

Reklama

Do przygotowania kartonowego drapaka dla kota potrzebujesz oczywiście kartonu (najlepiej sprawdzi się karton falisty), dużej kartki papieru, ołówka/pisaka, nożyczek i nożyka do papieru, mocnego kleju (np. na gorąco), papieru ozdobnego bądź tkaniny oraz sznurka sizalowego.

Na kartce naszkicuj kształt drapaka, który będzie szablonem. Może to być po prostu prostokąt z zaokrąglonymi rogami, lub bardziej fantazyjny kształt taki jak fala. Ważne jest, aby miał długość około pół metra i wysokość około 20 cm. Wytnij swój szablon i odrysuj go na kartonie, a następnie wytnij kształt. Układaj kształty na sobie warstwami, każdą z nich mocując do siebie klejem. Powtarzaj czynność, aż forma osiągnie szerokość ponad 30 cm (drapak oczywiście może być szerszy). Ostaw formę do wyschnięcia, najlepiej na całą noc.

Reklama

Gładkie boki oblej ozdobnym papierem albo fantazyjną tkaniną (im więcej tkanina ma faktury, tym większa rozrywka dla kota). Opcjonalnie możesz przymocować klejem sznurek i owinąć boki drapaka tak, aby nie było widać ani kawałka kartonu. I kartonowy drapak jest gotowy!

Drapak dla kota drewniany

To jest zadanie dla wielkich fanów DIY, którzy mieli już do czynienia z podobnymi projektami. Ten drewniany drapak dla kota jest przeznaczony dla osób z doświadczeniem w DIY, gdyż to dość skomplikowany projekt. Potrzebujesz płyty meblowej bądź sklejki, drewnianego konara, wyrzynarki, piły, wkrętarko-wiertarki, zszywacza do tapicerki, kątowników i wkrętów, sizalowego sznurka, nożyka i nożyczek, watoliny oraz tkaniny do obicia. 

Z płyty meblowej wytnij wyrzynarką podstawę (płyta musi być odpowiednio gruba, aby utrzymać konstrukcję) oraz koło, które będzie szczytem drapaka. Brzegi obu elementów oraz konar drzewa oszlifuj. Czterema kątownikami przytwierdź konar do podstawy. Czynność powtórz, aby do drugiej strony konaru przymocować szczyt drapaka. 

Koło oraz podstawę owiń watoliną, następnie wytapiceruj przy użyciu grubej tkaniny oraz specjalnego zszywacza. Nadmiar materiału odetnij. Początek sznurka sizalowego przymocuj zszywaczem do szczytu konara i dokładnie go owiń na całej długości, pamiętając o przymocowaniu jego drugiego końca do podstawy. Na szczycie drapaka możesz dodatkowo zainstalować długi sznurek z frędzlem na końcu.

Reklama

Różnych rodzajów drapaków dla kota jest wiele. Dlatego z pewnością znajdziesz taki projekt, który będzie odpowiadał Twoim zdolnościom manualnym i obdarujesz swojego futrzaka ręcznie wykonanym drapakiem. Do najprostszej wersji drapaka wystarczy tylko karton, klej i sznurek, więc nie ma na co czekać – spróbuj swoich sił w DIY!

Zapisz się na newsletter!

Autor: Artykuł sponsorowany

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama