Dlaczego koty kochają pudełka i kartony?

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego koty lubią pudełka i karton? Wygląda na to, że nie tylko Tobie kot w kartonie zaprząta głowę – naukowcy zdecydowali się sprawdzić przyczyny namiętnego siedzenia kota w pudełku.

Warto na wstępie podkreślić, że nasi koci przyjaciele wyznają prostą zasadę „człowiek, jeśli się tutaj zmieszczę, to będzie to dla mnie najbardziej przytulne miejsce ze wszystkich obecnych w naszym domu”. Media społecznościowe są przepełnione zdjęciami kotów wciskających się w miejsca mające kształt kwadratu – wszelkie kartonowe pudła, kosze, walizki, szuflady, a nawet plastikowe pojemniki do przechowywania są rajem dla każdego kota. 

Badania naukowe

Nowe badanie opublikowane w dzienniku Applied Animal Behavior Science wykazało, że koty od zawsze były bardziej skłonne do siedzenia wewnątrz kształtów, które stanowiły imitację kwadratu. Uzyskane wyniki dały podstawy do dalszych rozważań zainteresowanym naukowcom. Punktem wyjścia tych badań okazało się być postrzeganie złudzeń wizualnych przez naszych kocich przyjaciół.

Badacze wpadli na pomysł przetestowania kociej percepcji poznawczej i ich podatności na złudzenia optyczne – skoro koty lubią pudełka, a nawet kształty zarysowane na podłodze, czemu nie miałyby polubić spania w iluzji papierowego kartonu?

Przeprowadzony eksperyment polegał na poinstruowaniu właścicieli zwierząt, jak stworzyć wizualizację wspomnianego kształtu przy użyciu najprostszych materiałów – papieru i taśmy klejącej. To ćwiczenie jest powszechnie znane jako iluzja Kanizsa, która daje percepcję istnienia krawędzi bez obecności prawdziwego kształtu.

Reklama

“Fałszywy” kwadrat miał zostać wykonany przy użyciu czterech okręgów z wyciętymi w nich 90-stopniowymi kątami, gdzie każdy z nich miał pomóc w stworzeniu iluzji rogów kwadratu. Gdy papierowe formy zostały wykonane, badacze poinstruowali osoby biorące udział w eksperymencie o konieczności umieszczenia przygotowanych elementów na podłodze w różnych układach.

Aby uniknąć jakiegokolwiek wpływu, jaki właściciele mogliby mieć na swoich pupili, badacze zalecają unikanie interakcji z kotami i noszenie w ich obecności okularów przeciwsłonecznych, w celu zminimalizowania kontaktu wzrokowego. 

Reklama

Koty zostały sfilmowane, gdy wchodziły do pokoju, a ich właściciele odnotowywali, czy kot siedział lub stał w danym kształcie przez co najmniej trzy sekundy. W badaniu wzięło udział około 500 osobników, gdzie z jednej trzydziestki tylko dziewięć kotów siadało na regularnym kształcie siedem razy, podczas gdy na zniekształconym zaledwie raz.

Istotnym jest wniosek, że koty są podatne na wspominają iluzję i najprawdopodobniej przyciągają je dwuwymiarowe kształty ze względu na ich określone kontury.

Dlaczego więc koty lubią siedzieć tam, gdzie im pasuje? Aby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie potrzebne są dalsze badania. Niektórzy badacze podejrzewają jednak, że wybór kota wiąże się z poczuciem pewności i bezpieczeństwa, które koty czują, gdy ukrywają się w zupełnie zamkniętej przestrzeni.

Dlaczego koty lubią pudełka – powody nie udowodnione naukowo

  1. Dobra zabawa

Prawdopodobnie najprostszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego koty lubią pudełka jest po prostu zabawa. kot w kartonie może się turlać, wskakiwać i wyskakiwać z niego, równocześnie rzucając się na zabawki lub na nogi właściciela, gdy ten przechodzi obok. Jeśli chcesz dać kotu najlepszy prezent, nie decyduj się na wymyślne gadżety z zoologicznego, lecz daj mu kartonowe pudełko, które będzie dla niego najlepszą rzeczą w życiu! 

Reklama
  1. Przestrzeń do rozwoju instynktu

Pudełko zaspokaja drapieżny instynkt Twojego kota, który głównie polega na ukrywaniu się i atakowaniu zdobyczy. W naturze koty są drapieżnikami, które to chowają się, obserwują i czekają na odpowiedni moment, aby wyskoczyć i zastawić zasadzkę na swoją ofiarę. Nasze domowe koty nie muszą już polować, aby przeżyć, ale na pewno zabawa, którą dyktuje im instynkt jest udana!

  1. Idealny drapak i gryzak

Koty nieustannie drapią, bo właśnie w ten sposób ostrzą sobie pazury na Twojej kanapie, zasłonach, dywanie… Kot w pudełku ma świetne miejsce do drapania. Możemy Cię zapewnić, że Twój pupil uwielbia to uczucie, kiedy zatapia swoje małe pazurki w tekturze. Warto także podkreślić, że kocie łapy mają poduszeczki zapachowe, więc kiedy zwierzak drapie, równocześnie pozostawia na rzeczach swój zapach. Jeśli więc kot w kartonie namiętnie pozostawia ślady pazurów, wiedz, że tym sposobem tworzy sobie swoją małą kryjówkę i oznacza jej terytorium jako własną.

Niektóre koty lubią gryźć pudełka – robiąc to wyobrażają sobie upolowaną ofiarę.

  1. Doskonałe ciepło kartonu

Zapewne wielu z was wie, że tektura falista jest świetnym izolatorem. Dlaczego koty lubią pudełka?  Odpowiedź jest prosta – karton daje im ciepło, które zwierzaki tak uwielbiają.

Reklama
Reklama
  1. Wymarzony sen

Skoro wspomnieliśmy o cieple, nie można zapomnieć o idealnych warunkach do spania. Nie marnuj pieniędzy na jedno z wymyślnych, drogich kocich łóżek… Po prostu wrzuć koc do pudełka twojego kociaka i w bardzo prosty sposób otrzymaj jego ulubioną leżankę .Pudełka zapewniają przytulne, bezpieczne, luksusowe (w kociej opinii) miejsce do spania. 

Zapisz się na newsletter!

Autor: Magdalena Kurek

Właścicielka dwóch uroczych psiaków, które uwielbia do szaleństwa. Po zakończeniu studiów planuje udać się na zagraniczny wolontariat w ośrodku dla zwierząt.

Reklama

Podobne artykuły

Jak zrobić drapak dla kota?

Właściciele kotów często bardzo rozpieszczają swoje zwierzątka, dając im różnorodne zabawki. Jedną z chętniej wybieranych [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama