Aligator we Wrocławiu nad Odrą. Zobaczyli go spacerowicze!

Spacerowicze, którzy zauważyli gada, zgłosili sprawę na policję. Ta poprosiła o pomoc pracowników ogrodu zoologicznego we Wrocławiu. Komenda Miejska Policji wysłała na miejsce posiłki, aby zabezpieczyć teren, gdzie aligator mógł się znajdować. Specjaliści z zoo zajęli się poszukiwaniami. Gad po odnalezieniu trafi właśnie do ogrodu zoologicznego we Wrocławiu.

Zwierzak został w końcu złapany. Okazało się, że to młody osobnik, który ma około 1 metra długości i dlatego mógł wcześniej zostać niezauważony na terenach bagiennych. Gad został zauważony w wodzie, schwytany i umieszczony w tymczasowej klatce. Następnie został przewieziony do zoo.

Specjaliści potwierdzili, że nie stwarzał bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, dlatego nic się nikomu nie stało. Dla mniejszych zwierząt już niestety tak. Aligatory żywią się głównie rybami, ale nie gardzą również ssakami.

Aligatorowate (Alligatoridae) to rodzina gadów z rzędu krokodyli. Zaliczają się do niej aligatory i kajmany. Gady te zamieszkują strefę gorącą Ameryk Północnej, Południowej oraz wschodnią część Chin. Południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych zamieszkuje aligator missisipijski. Kajmany zamieszkują Amerykę Południową aż do Meksyku. Aligatory są zwierzętami nocnymi i słodkowodnymi. Dorosłe osiągają od 2,5 do 4,5 metrów długości. Mają dość szerokie i krótkie pyski z pokaźną liczną zębów. Od 34 do 40 zębów w górnej szczęce i 44 w dolnej.

Aligatory w niewoli są w dalszym ciągu hodowane ze względu na cenną skórę, z której robi się między innymi buty i torebki. Z tłuszczu aligatorów robiono kiedyś smar do maszyn. W Polsce jest to jednak zwierzę egzotyczne, które możemy zobaczyć jedynie w zoo. Wciąż nie wiadomo, jak ten młody aligator znalazł się we Wrocławiu w miejscu, którym spacerują mieszkańcy.

Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Żywa skamielina.

Dokładnie 82 lat temu odkryto pierwszą żywą latimerię. Rybę która jest przedstawicielką pradawnego gatunku zwierzęcia. [...]

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama