Światowy Dzień Zwierząt – 4 października. To początek Światowego Tygodnia Zwierząt. Obchodzimy go właśnie teraz!

Swój dzień zwierzęta obchodzą od 1931 roku. Został ustanowiony na konwencji ekologicznej we Florencji. Rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Day), który trwa do 10 października. Obchody tego święta mają na celu uświadomienie ludziom, że zwierzę nie jest rzeczą. To istota, która ma swoje prawa. Szerzenie tych informacji to główne zadanie całego tygodnia zwierząt, który głównie głośno celebrują organizacje ekologiczne, schroniska, sanktuaria dla zwierząt, fundacje i organizacje non-profit. Poza nimi jako swoje święto 4 października uznają weganie i wegetarianie.

Światowy Dzień Zwierząt (World Animal Day) to święto, które w Kościele powszechnym łączy się z dniem wspominania św. Franciszka z Asyżu. Potocznie nazywa się go patronem zwierząt, ekologów i ekologii.  Św. Franciszek głosił, że wszystkie organizmy żywe są równe. Dla niego człowiek i przyroda to jedność, w której nie ma miejsca dominację, a jedynie wsparcie i miłość. Braterstwo pomiędzy gatunkami to dla niego naturalne zachowanie. Przyjaźń z każdym żywym stworzeniem. Poza zwierzętami równie mocno kochał ludzi wszelkich narodowości i przekonań. Głosił, że wszyscy jesteśmy braćmi bez względu na kolor skóry, charakter, poglądy, stan majątkowy. Wszyscy powinniśmy być wobec siebie serdeczni i przyjacielscy, a także powinniśmy nieść pomoc każdemu, kto tego potrzebuje.

Organizacje, które czynnie biorą udział w Światowym Dniu Zwierząt to m.in.:
Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt (PETA), Animal Aid, EFFATA – Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ), Fundacja Viva!. Ich głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzątami, warunki życia w schroniskach, sterylizacja i kastracja zwierzaków oraz nielegalne hodowle.

Co roku TOZ (Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami) organizuje tzw. Dni Otwarte, gdzie zachęca do adopcji bezdomnych zwierząt, zostania wolontariuszem i pomocy schroniskom i fundacjom. Zastanów się, jak Ty możesz pomóc, lub jak szerzyć informacje na temat pomocy zwierzętom. Teraz jest na to najlepszy czas! To ich tydzień!


Zapisz się na newsletter!

Autor: Olga Weselak

Właścicielka psa, kota i konia. Instruktorka jazdy konnej z legitymacją Polskiego Związku Jeździeckiego i saddle-fitter. W czasie deszczowej pogody przenosi ślimaki z chodnika na trawnik.

Reklama

Podobne artykuły

Reklama

Czytaj dalej

Dodaj komentarz

Reklama